Ogranicz marnowanie żywności, jedz zdrowsze posiłki, kupuj lokalne i sezonowe jedzenie, używaj toreb wielorazowych, oszczędzaj wodę, dowiedz się, co oznacza pojęcie „systemy żywnościowe” – zachęca ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Żywności.
Światowy Dzień Żywności ustanowiony został w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Jest obchodzony na całym świecie 16 października. Jego celem jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.
Obchody Światowego Dnia Żywności w 2021 roku odbywają się pod hasłem „Nasze działania są naszą przyszłością. Lepsza produkcja, lepsze odżywianie, lepsze środowisko i lepsze życie” i skupiają się na uświadamianiu potrzeby wspierania transformacji systemów rolno-spożywczych na bardziej wydajne, integracyjne, odporne i zrównoważone.
Ogranicz marnowanie żywności
Ponad 900 milionów ton żywności – 17% całej żywności dostępnej dla konsumentów – co roku trafia do koszy na śmieci, podczas gdy prawie 700 milionów ludzi na całym świecie głoduje.
Zatrzymajmy marnowanie żywności!
Wyrzucając żywność, marnujesz również energię zużytą na jej uprawę, produkcję, pakowanie i transport. Kupuj tylko to, czego potrzebujesz – i korzystaj z tego, co kupujesz. Możesz zaoszczędzić pieniądze, zmniejszyć zanieczyszczenie i pomóc zachować zasoby dla przyszłych pokoleń.
Jedz zdrowsze posiłki
Zacznij stosować bardziej zbilansowaną dietę – taką, która dostarcza energię i składniki odżywcze z kilku różnych grup żywności.
Ogranicz produkty, których uzyskanie jest trudniejsze na naszej planecie, bo do wyprodukowania potrzebuje więcej zasobów naturalnych, zwłaszcza wody (mięso, które wymaga jej więcej niż rośliny, owoce i warzywa, które nie są sezonowe ani lokalne). To nie tylko dobre dla zdrowia, ale także dla środowiska!
Pamiętaj, aby kupować żywność w mniejszej ilości opakowań.
Kupuj lokalne i sezonowe jedzenie
Transport żywności na całym świecie pochłania dużo energii. Wiele owoców pochodzi z daleka, podczas gdy lokalni rolnicy walczą o zarobienie wystarczającej ilości pieniędzy, aby kontynuować produkcję.
Kupowanie lokalnej i sezonowej żywności wspiera lokalną gospodarkę i obniża emisję dwutlenku węgla.
Lokalne i sezonowe produkty też smakują lepiej – spróbuj. I nie wahaj się kupować niedoskonałych owoców i warzyw. W przeciwnym razie mogą zostać wyrzucone.
„Jadalne miasto Warszawa” – dokument sieciowy o przyszłości żywienia >
Prawdopodobnie najbardziej nietypowy sklep w Warszawie [film] >
Jedzmy i kupujmy odpowiedzialnie! >
Anna Zarębska-Urbańska. Życie bez sklepów >
Cierpienie zwierząt i zmiany klimatu. Dlaczego młodzi częściej nie jedzą mięsa? >
Używaj wielorazowych toreb
Każdego roku zużywa się do 5 bilionów jednorazowych plastikowych torebek (w tej liczbie jest 12 zer!). Oprócz zanieczyszczania oceanów i środowiska, zapychają kanały ściekowe, zabijają dziką przyrodę i powodują nieodwracalne szkody w środowisku. Samo zabranie własnej torby wielokrotnego użytku może poważnie zmniejszyć ilość plastikowych odpadów na świecie.
Oszczędzaj wodę
Woda jest cennym dobrem: mniej niż 3% światowych zasobów to świeża woda do picia. Większość jest zamrożona na Antarktydzie, Arktyce i w lodowcach. Mądre korzystanie z wody może zapewnić, że nadal będziemy mieć czystą wodę do picia, mycia i zachowania zdrowia.
Dlatego:
- nie pozostawiaj odkręconego kranu podczas kąpieli, mycia zębów, mycia owoców, warzyw lub naczyń.
- unikaj tworzyw sztucznych, które często trafiają do rzek i oceanów, zanieczyszczając wodę i zabijając ptaki i życie morskie.
Dowiedz się, co oznacza pojęcie „systemy żywnościowe”
„Systemy żywnościowe” to wszystkie czynności związane z produkcją, przetwarzaniem, transportem i konsumpcją żywności – dotykają każdego aspektu ludzkiej egzystencji.
Systemy żywnościowe głęboko wpływają na zdrowie naszych ciał, a także kondycję środowiska, gospodarki i kultury.
We wrześniu 2021 r. Sekretarz Generalny ONZ zwołał szczyt, aby rozpocząć nowe, odważne działania na rzecz zmiany sposobu, w jaki świat produkuje i konsumuje żywność.
Zwolińska: Została przerwana nić porozumienia pomiędzy rolnikami a konsumentami >
Wojtalik: Traktujemy żywność jak towar. I to jest sedno problemu >
Wezwanie do działania dla dobrej żywności i dobrego rolnictwa >
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.