Początek października. Działacie od kilku lat i planujecie zostać organizacją pożytku. A może już staracie się o status OPP? Październik to moment, w którym warto przyspieszyć decyzję lub zintensyfikować działania w kierunku zarejestrowania statusu organizacji pożytku publicznego w KRS. Dlaczego? Przeczytaj wyjaśnienia, skorzystaj z polecanych materiałów!
Organizacje pozarządowe, które uzyskują status pożytku w 2023 – a szczególnie te, które właśnie teraz zaczynają się o niego starać – muszą zdążyć do 30 listopada 2023 r., żeby znaleźć się w wykazie uprawnionych do zbierania 1,5% w rozliczeniach za 2023 rok.
Czy KRS zdąży nadać status OPP do końca listopada
Organizacje pożytku, które do 30 listopada zarejestrują w KRS status pożytku będą mogły zbierać 1,5% w zbliżającym się okresie rozliczeń podatkowych (w 2024 r. - przy rozliczeniach za 2023 r.). Jednak staranie się o status OPP pod wpływem impulsu, którym jest perspektywa znalezienia się na liście uprawnionych do otrzymywania 1,5%, to zły pomysł. Organizacja musi wcześniej przeanalizować zarówno przywileje, jak i obowiązki OPP, dostosować statut, organy kontroli, sprawdzić, czy spełnia inne wymagania - czyli podjąć świadomą i przemyślaną decyzję. Zakładamy, że tak właśnie zrobi. Następnie będzie musiała złożyć wniosek o zarejestrowanie statusu OPP. Pozostaje wątpliwość: czy sąd zdąży przed 30 listopada?
Trudno ustalić na ile wcześniej należy złożyć wniosek do sądu rejestrowego. Z pewnością październik to już naprawdę ostatni moment. Składając wniosek i licząc na jego szybkie rozpatrzenie, warto być uważnym i starannym. Jeśli we wniosku pojawią się nawet banalne pomyłki i będzie potrzeba ich poprawienia, wymiana korespondencji z sądem i wymagane procedurą czynności mogą spowodować, że nie zdążymy na czas.
Warto pamiętać, że procedurę może przyspieszyć składając wniosek elektronicznie. Elektronizację KRS i jej znaczenie dla NGO opisujemy m.in. tu: Elektronizacja KRS. Co warto wiedzieć – przypominamy [film].
W podjęciu decyzji i sprawnym przeprowadzeniu rejestracji statusu OPP pomogą Wam materiały zebrane w dalszej części artykułu. Polecamy 👇
1,5% dla OPP
Możliwość zbierania środków z 1,5 procenta podatku to jedno z uprawnień organizacji pożytku publicznego (OPP). Aby móc przyjmować procent, organizacja musi więc mieć status organizacji pożytku publicznego. Musi również znaleźć się w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do korzystania z alokacji za dany rok podatkowy. Wykaz ten prowadzi Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności (NIW) – publikowany jest na stronach NIW.
Jak znaleźć się w wykazie OPP i uzyskać możliwość zbierania 1,5% w 2024 roku
Większość organizacji pożytku publicznego (precyzując: te które zarejestrowały status jeszcze w 2022 r. lub wcześniej), aby znaleźć się w wykazie OPP uprawnionych do zbierania 1,5 procenta w 2024 r., MUSI w terminie wywiązywać się ze specjalnych obowiązków sprawozdawczych (zob. w PORADNIK.NGO.PL: Sprawozdanie OPP). Jeśli OPP swojego obowiązku sprawozdawczego nie zrealizują, nie zostaną umieszczone w wykazie.
Aktualny wykaz ogłaszany jest do 15 grudnia każdego roku. Wykaz OPP uprawnionych do zbierania 1,5% przy rozliczeniach podatkowych za rok 2023 (tych rozliczeń dokonamy w 2024 r.) musi zostać ogłoszony do 15 grudnia 2023 r.
Są takie OPP, które znajdą się na liście bez składania sprawozdania OPP!
Organizacje pozarządowe, które status pożytku uzyskują dopiero teraz są w wyjątkowej sytuacji. Jeśli rejestrujecie status OPP w 2023 roku, to obowiązek sprawozdawczy OPP będzie Was dotyczyć dopiero w roku kolejnym - w 2024.
NGO uzyskująca status OPP w 2023 r. i nieskładająca w tym roku sprawozdania OPP zostanie uwzględniona w wykazie uprawnionych do korzystania z alokacji! W przypadku takich organizacji ważne jest jednak spełnienie innego warunku: muszą uzyskać status OPP, czyli mieć w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) wpis o jego nadaniu, najpóźniej do 30 listopada 2023 r. (włącznie z tym dniem). Zwracaliśmy już na to uwagę na początku artykułu.
Organizacje pozarządowe, które uzyskują status pożytku w 2023 – a szczególnie te, które właśnie teraz zaczynają się o niego starać – muszą zdążyć do 30 listopada 2023 r., żeby znaleźć się w wykazie uprawnionych do zbierania 1,5% w rozliczeniach za 2023 rok.
Jak zostać organizacją pożytku publicznego?
Organizacja pozarządowa ma status OPP, kiedy spełnia wymogi ustawy o działalności pożytku oraz uzyskała potwierdzenie tego faktu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Status uzyskuje się na wniosek – NGO zainteresowana uzyskaniem statusu musi wystąpić do KRS o jego nadanie. Sąd sprawdza, czy zostały spełnione wszystkie warunki i potwierdza nabycie statusu OPP.
Status OPP - WARUNKI Z USTAWY O POŻYTKU
organizacja jest podmiotem mogącym ubiegać się o status pożytku (takim podmiotem będzie stowarzyszenie zarejestrowane w KRS oraz fundacja, ale ustawa wymienia też inne rodzaje podmiotów mogące ubiegać się o status)
prowadzi działalność pożytku publicznego od co najmniej 2 lat i działa na rzecz ogółu społeczności lub wyodrębnionej grupy (ale nie wyłącznie na rzecz swoich członków)
warunek ten nie dotyczy OSP! zob. OSP chce być OPP. Jak otrzymać status OPP? [infografika]
ma kolegialny organ kontroli
ma odpowiednio uregulowaną działalność gospodarczą (jeśli ją prowadzi), dostosowane zapisy w statucie i niekaranych członków organu zarządzającego
Jak uzyskać status OPP [film]. OBEJRZYJ!
Masz wątpliwości czy i kiedy warto zostać OPP? Nie do końca rozumiesz czym organizacje ze statusem pożytku różnią się od innych NGO-sów? Gubisz się w obowiązkach OPP? Nie wiesz jak zostać organizacją pożytku? Zobacz nagranie z LIVE ngo.pl 👇
Zamów PORADNIK: Wszystko o statusie OPP
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23