Organizacja starająca się o status organizacji pożytku publicznego, jeśli chce znaleźć się w wykazie OPP w tym roku, musi uzyskać status najpóźniej do 30 listopada 2023 r. włącznie. Sprawdź, jakie wymogi spełniasz, a jakich jeszcze nie dzięki „Karcie autodiagnozy OPP”.
Spośród blisko 140 tysięcy organizacji społecznych działających w Polsce ponad 9 tysięcy ma status organizacji pożytku publicznego. Tak zwany status OPP.
Wszystkie te organizacje uzyskały w sądzie potwierdzenie, że prowadzą wartościowe społecznie działania oraz przestrzegają określonych w prawie standardów. Status OPP oznacza również, że przyjęły na siebie dodatkowe obowiązki i uzyskały przywileje. Na przykład mogą otrzymywać od nas 1,5% podatku.
Jak uzyskać prawo do zbierania 1,5 procent podatku już w 2024 roku
Organizacja starająca się o status organizacji pożytku publicznego, jeśli chce znaleźć się w wykazie OPP w tym roku, musi uzyskać status najpóźniej do 30 listopada 2023 r. włącznie, a po uzyskaniu statusu dostarczyć do swojego urzędu skarbowego informację o numerze rachunku do przekazywania 1,5% podatku.
Jeśli chcesz dołączyć do grona organizacji pożytku publicznego, sprawnie przechodząc proces rejestracji statusu w sądzie, pomożemy Ci do tego się przygotować i powiemy, jak krok po kroku zarejestrować status OPP.
W naszej publikacji „Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić” znajdziesz Kartę autodiagnozy OPP, dzięki której sprawdzisz, jakie wymogi dla OPP już spełniasz, a jakich jeszcze nie. Ale to nie wszystko…
Organizacje o publikacji
„Spokojnie pisana droga do OPP”
Fundacja Tu obok
„O wartościach i przyzwoitości”
Co znajdziesz w naszej publikacji o statusie OPP
W publikacji wyjaśniamy, czym są organizacje pożytku publicznego oraz:
- mówimy o 6 standardach, 6 korzyściach i 4 obowiązkach związanych ze statusem OPP,
- przedstawiamy uporządkowaną wiedzę o wymaganiach stawianych organizacjom pożytku publicznego,
- dajemy praktyczne porady, jak zarejestrować status OPP w sądzie.
Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto mieć status OPP i jak wygląda proces jego rejestracji w sądzie; jakich standardów muszą przestrzegać organizacje pożytku publicznego; jakie mają obowiązki, a jakie przywileje… odpowiedzi znajdziesz w naszej publikacji „Jak uzyskać status OPP i jak go nie stracić”.
Skorzystaj z doświadczenia doradczyń i doradców, którzy na co dzień wspierają stowarzyszenia i fundacje. Pomogliśmy tysiącom organizacji. Pomożemy i Tobie!
Kupując nasze kursy i publikacje, wspierasz działania statutowe Stowarzyszenia Klon/Jawor (administratora portalu ngo.pl) i portal ngo.pl. Dziękujemy!
Źródło: edu.ngo.pl