Sprawozdania fundacji to sprawozdania, na których przygotowanie mamy najwięcej czasu. Przyjęło się, że można je złożyć do zakończenia kolejnego roku: czyli sprawozdanie za 2023 rok należy złożyć do końca grudnia 2024 roku. Przypominamy więc, że zostały niecałe trzy miesiące na realizację tego obowiązku.
Wydaje się, że na wysłanie sprawozdania fundacji zostało jeszcze sporo czasu. Jednak nie ma sensu czekać do grudnia: pozostawienie tego obowiązku na gorący okres okołoświąteczny i zakończenie roku, to zły pomysł. Zachęcamy więc do szybszego uporania się ze sprawozdaniem fundacji!
Nowe przepisy od 2023 roku
W tym roku, drugi rok z rzędu, fundacje składają sprawozdania wg zmienionych przepisów. Pod koniec 2022 r. znowelizowano ustawę o fundacjach, a konkretnie artykuł 12, który opisuje m.in. właśnie obowiązki sprawozdawcze. Główną zmianą była forma sprawozdań - możemy je składać tylko w formie elektronicznej. Pojawił się też nowy wzór sprawozdania (ale tu zmiana jest raczej symboliczna).
SPRAWOZDANIE FUNDACJI W SKRÓCIE
- składamy sprawozdanie wyłącznie w formie elektronicznej
- sprawozdanie wysyłamy do właściwego ministra
- sprawozdanie sporządzamy i wysyłamy na ujednoliconym dla wszystkich ministerstw wzorze
- podpisujemy sprawozdanie podpisami elektronicznymi (kwalifikowanym, zaufanym, osobistym), zgodnie z zasadami reprezentacji przyjętymi w fundacji
- sposób wysyłki sprawozdań może się różnić w zależności od ministerstwa
- sprawozdanie za 2023 rok składamy do końca 2024 roku.
Wzór sprawozdania fundacji
Sprawozdanie fundacji sporządzamy i składamy na wzorze sprawozdania zawartym w rozporządzeniu z 20 grudnia 2022 roku [zobacz rozporządzenie w Dzienniku Ustaw].
Według przepisów z ustawy o fundacjach wzór sprawozdania udostępnia Ministerstwo Sprawiedliwości. Można stosować wzór ściągnięty ze strony tego resortu, ale aktualne wzory sprawozdania udostępniają też poszczególne ministerstwa.
WZÓR SPRAWOZDANIA ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości [KLIKNIJ]
Elektroniczne podpisy pod sprawozdaniem fundacji
W ustawie o fundacjach wskazano, że sprawozdanie można podpisać "kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym".
Dla organizacji pozarządowych najbardziej dostępnym i znanym rodzajem podpisu elektronicznego jest podpis zaufany. Rekomendujemy stosowanie tego podpisu (polecamy go również od kilku lat do podpisywania sprawozdań finansowych). Podpis zaufany jest bezpłatny. Informacje o wykorzystaniu podpisu zaufanego znajdziecie m.in. w artykule "Organizacjo, podpisuj dokumenty profilem zaufanym [infografika]".
Sprawozdanie podpisywane jest zgodnie z zasadami reprezentacji dla danej fundacji. Konkretnych wskazań nie szukamy na stronach ministerstw czy w aktach prawnych - zasady reprezentacji powinien opisywać nasz statut.
Wysyłka sprawozdań
Fundacja wysyła sprawozdanie do "swojego" ministerstwa - ministerstwa, które wskazała przy rejestracji.
Na stronach poszczególnych ministerstw spotkamy opisane różne sposoby wysyłki sprawozdań. Wydaje się, że najbezpieczniejszą formą wysłania będzie użycie e-maila. Mamy wtedy ślad, że zrealizowaliśmy obowiązek, a sam sposób wymaga najmniejszych i zwykle posiadanych przez większość osób kompetencji. Trzeba jednak uważać i zastosować odpowiedni adres e-mailowy. Zwykle znajdziemy go na stronie naszego ministerstwa. Jeśli nie jesteśmy pewni czy wybrane przez nas forma wysyłki jest prawidłowa, warto po prostu skontaktować się ze swoim ministerstwem.
Które fundacje nie muszą składać sprawozdań do ministerstwa
Jest grupa fundacji zwolniona z obowiązku sprawozdawania się ministrowi. Ta grupa to fundacje, które już sprawozdanie złożyły. Są to fundacje mające status organizacji pożytku publicznego. Fundacje takie mają obowiązek sprawozdać się, wysyłając sprawozdania do bazy sprawozdań OPP. Jeśli wywiązały się z tego obowiązku (z obowiązku organizacji mających status pożytku), nie muszą się ponownie sprawozdawać.
O sprawozdaniach fundacji w PORADNIK
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23