Organizacjo, podpisuj dokumenty profilem zaufanym [infografika]
Coraz częściej w wielu sytuacjach posługujemy się dokumentami w wersji elektronicznej. Dzieje się tak również w organizacjach pozarządowych. Dokumenty, także elektroniczne, zwykle trzeba podpisywać. Nie wszystkie NGO-sy mają środki na zakup płatnych podpisów kwalifikowanych. Mogą jednak skorzystać z profilu zaufanego.
Profilem zaufanym podpiszesz sprawozdanie finansowe, ale też dokumenty wewnętrzne np. uchwały, dokumenty przekazywane do KRS (protokół z zebrania, statut itp.).
Profil zaufany to udostępniany przez administrację, bezpłatny sposób na podpisywanie dokumentów. Może się przydać w wielu sytuacjach. Profil zaufany zakłada sobie konkretna osoba. W NGO-sach pod ważnymi dokumentami najczęściej będą podpisywać się członkowie i członkinie zarządu i to właśnie oni (każdy i każda z nich) powinni wyrobić sobie swoje profile. Korzystając z bankowości elektronicznej jesteśmy w stanie zrobić to bez wychodzenia z domu (zob. Profil zaufany – polecamy wszystkim członkom zarządów).
Mając profil (profile) członków i członkiń zarządu możemy przystąpić do podpisywania dokumentów. Jak to robimy krok po kroku opisuje infografika poniżej. Skorzystaj!
Infografika: Organizacjo, podpisuj dokumenty profilem zaufanym
Infografika w formacie A4 do samodzielnego wydruku
Wybór banku i podwójne logowanie
Podczas podpisywania dokumentów profilem zaufanym wymagane jest logowanie. Jeśli zakładaliśmy profil z wykorzystaniem naszego bank to najczęściej logowanie będzie się odbywało za pośrednictwem banku i związane będzie z koniecznością jego wskazania (tzn. wyboru banku, z którego usług korzystamy).
Samo podpisywanie może wydawać się nieintuicyjne, szczególnie za pierwszym razem, ale na pewno z czasem nabierzemy wprawy. Zwykle potrzebne są tak naprawdę dwa logowania. Jedno tuż po wyborze dokumentu z dysku i rozpoczęciu procesu podpisywania, a drugie kiedy zobaczymy dokument, wybierzemy na nim miejsce gdzie zostanie umieszczony podpis i ostatecznie "dokonamy" podpisu [klikniemy "podpisz…"].
Warto zatrzymać się chwilę na wyborem miejsca na podpis - dokument zobaczymy na ekranie. Będzie to pierwsza strona, ale w przypadku większych dokumentów, będzie możliwość przejścia do kolejnych stron. Przeklikujemy się na stronę, gdzie planujemy umieścić podpis, a następnie najeżdżamy kursorem na wybrane miejsce w dokumencie i klikamy. W tym momencie powinniśmy zobaczyć, gdzie zostanie umieszczony nasz podpis.
Jeśli nie dokonamy opisanego powyżej wyboru miejsca tylko od razu klikniemy "podpisz", nasz podpis zostanie umieszczony w dość przypadkowym miejscu (najczęściej na górze pierwszej strony dokumentu).
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.