Rozpoczął się listopad. Większość NGO-sów zrealizowało już swoje najważniejsze obowiązki sprawozdawcze. Są jednak takie, dla których to właśnie ten miesiąc jest czasem intensywnej pracy nad sprawozdaniami.
Kto i na co powinien zwrócić uwagę w listopadzie? Przypominamy o sprawozdaniach fundacji i sprawozdaniach niektórych OPP.
Kto powinien przeczytać ten artykuł?
Fundacje, konkretnie te, które nie będąc organizacjami pożytku nie zamieszczały sprawozdań w bazie sprawozdań OPP, a także organizacje pożytku publicznego z niestandardowym rokiem obrotowym - to dwie grupy organizacji pozarządowych, dla których sezon sprawozdań nie jest jeszcze zamknięty.
Przypominamy im, co mają zrobić i do kiedy.
Sprawozdania OPP. Termin listopadowy
Drugi - listopadowy - termin na sprawozdania organizacji pożytku publicznego mija z końcem listopada. Kogo dotyczy drugi termin i dlaczego jest ważny dla organizacji pożytku?
Organizacje pożytku publicznego (OPP) co roku muszą zamieścić sprawozdanie merytoryczne i finansowe w Internetowej Bazie Sprawozdań Organizacji Pożytku Publicznego. Bazę sprawozdań OPP prowadzi Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Składanie sprawozdań do bazy sprawozdań OPP to ważny obowiązek – od jego realizacji zależy czy OPP będzie mogła zbierać 1,5%.
Pierwszy termin na sprawozdanie OPP już minął
Większość organizacji pożytku składa sprawozdania do bazy sprawozdań OPP do 15 lipca. Termin ten dotyczy OPP, których rok obrotowy jest taki sam jak kalendarzowy. W 2024 roku organizacje pożytku publicznego musiały zamieścić sprawozdanie merytoryczne i finansowe w Internetowej Bazie Sprawozdań do 15 lipca.
DRUGI termin. Dla OPP z niestandardowym rokiem obrotowym
Dla organizacji pożytku, które wybrały sobie inny rok obrotowy niż kalendarzowy, przewidziano drugi – PÓŹNIEJSZY – termin składania sprawozdań OPP do bazy NIW.
Ustawa o działalności pożytku wskazuje, że OPP, których rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy, zamieszczają sprawozdania w bazie sprawozdań OPP do 30 listopada.
OPP, które wybrały sobie inny rok obrotowy niż kalendarzowy – w 2024 r. złóżcie sprawozdania do bazy sprawozdań OPP do 30 listopada! A ponieważ 30 listopada wypada w tym roku w sobotę, tak naprawdę możecie to zrobić nawet 2 grudnia.
Sprawozdanie OPP składamy TYLKO przez internet
Baza sprawozdań OPP to baza internetowa. Prowadzi ją Narodowy Instytut Wolności i właśnie na stronie NIW dostępna jest baza – formularz, który po zalogowaniu pozwoli nam na zamieszczenie sprawozdania.
Baza sprawozdań OPP na stronach Narodowego Instytutu Wolności >>
więcej o sprawozdaniach OPP przeczytasz też w PORADNIK 👉 Sprawozdanie OPP.
Sprawozdanie fundacji. Do końca roku, ale nie czekajcie do ostatniej chwili!
Fundacje mają powody, żeby wcześniej - a nie w ostatnim miesiącu roku - przystąpić do sporządzania swoich sprawozdań. W latach poprzednich, również je do tego namawialiśmy, a powodem był wzór sprawozdania, który zmuszał do wykonania dodatkowej pracy przy gromadzeniu danych.
Od 2019 roku fundacje, w swoim sprawozdaniu, muszą wyodrębniać formy płatności (gotówka lub przelew) przy opisie kosztów i przychodów. Wynika to z wymogów ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Wyodrębnienie form płatności obowiązuje nadal. Ale od ubiegłego roku mamy jeszcze jeden powód, żeby nie czekać do ostatniej chwili. Tym powodem jest zmiana przepisów o sposobie składania sprawozdań przez fundacje. Mimo, że zmiana wydaje się raczej formalna (np. mimo zmiany wzoru sprawozdania nie zmienił się zakres danych, które w nim gromadzimy), to jednak warto z jej powodu przyspieszyć realizację obowiązków. Stosunkowo nowe przepisy (funkcjonujące drugi rok), nawet jeśli wyglądają zupełnie neutralnie, rzadko nie sprawiają żadnych kłopotów, więc lepiej dmuchać na zimne.
O zasadach składania sprawozdań fundacji w 2024 roku (za rok 2023) przypominaliśmy w artykule: Sprawozdanie fundacji składamy do końca roku
Termin na sprawozdanie fundacji
Fundacja może się sprawozdać w połowie roku, a nawet i wcześniej. Ale nie może tego zrobić później niż do 31 grudnia.
Sprawozdania fundacji to sprawozdania, na których przygotowanie mamy najwięcej czasu. Przyjęło się, że można je złożyć do zakończenia kolejnego roku: czyli sprawozdanie za 2023 rok należy złożyć najpóźniej 31 grudnia 2024 roku.
Elektroniczna sprawozdania i elektroniczne podpisy pod sprawozdaniem fundacji
Obowiązujący wzór sprawozdania fundacji zawarty jest w rozporządzeniu z 20 grudnia 2022 roku [zobacz rozporządzenie w Dzienniku Ustaw].
Sprawozdanie fundacji składamy elektronicznie. W ustawie o fundacjach wskazano, że sprawozdanie musi zostać podpisane "kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym".
Sprawozdanie fundacji sporządzone elektronicznie na wskazanym wzorze i podpisane elektronicznie wysyłamy do właściwych ministerstw.
Fundacje to organizacje pozarządowe, nad którymi (w pierwszej kolejności) nadzór sprawują poszczególni ministrowie. Powstając i rejestrując się w KRS, fundacje deklarują, czym się będą zajmować i zgodnie z tematyką swoich działań objęte są nadzorem danego ministerstwa. Nadzór ten polega między innymi na zbieraniu przez ministerstwa sprawozdań fundacji.
Które fundacje nie muszą składać sprawozdania do ministra
Jest grupa fundacji zwolniona z obowiązku sprawozdawania się ministrowi. Ta grupa to fundacje, które już sprawozdanie złożyły. Są to fundacje mające status organizacji pożytku publicznego. Fundacje takie mają obowiązek sprawozdać się, wysyłając sprawozdania do bazy sprawozdań OPP. Jeśli wywiązały się z tego obowiązku (z obowiązku organizacji mających status pożytku), nie muszą się ponownie sprawozdawać.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23