– Ta nagroda jest podsumowaniem pracy dla innych – mówił Marek Ślusarz z Fundacji Jeden Muranów, podczas odbierania nagrody w konkursie na najlepszą inicjatywę pozarządową S3KTOR 2019. Kameralna uroczystość odbyła się w środę, 22 września 2020, w siedzibie Centrum Komunikacji Społecznej. Fundacja Jeden Muranów otrzymała nagrodę w kategorii Aktywizujący za inicjatywę Malarze Podwórkowi-Stop Bazgrołom. Ta inicjatywa została wyróżniona także przez serwis warszawa.ngo.pl.
Ograniczenia sanitarne, związane z wciąż trwającą epidemią COVID-19, spowodowały, że tegoroczny finał konkursu na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych S3KTOR 2019 miał zupełnie inną formę. Zamiast uroczystej gali możemy obejrzeć film, prezentujący nagrodzone inicjatyw. A przedstawiciele laureatów odbierają nagrody podczas kameralnych uroczystości w Centrum Komunikacji Społecznej.
Tak było i we wtorek, 22 września 2020. W Centrum Komunikacji Społecznej pojawili się m.in. przedstawiciele Fundacji Jeden Muranów, aby z rąk Ewy Kolankiewicz, Pełnomocniczki Prezydenta ds. współpracy z organizacjami odebrać nagrodę w kategorii Aktywizujący.
Malarze Podwórkowi-Stop Bazgrołom to inicjatywa, która ma na celu dbałość o przestrzeń publiczną i zwalczanie wandalizmu. Jej uczestnicy zamalowują bazgroły, wulgarne napisy, w tym także mowę nienawiści, na ścianach budynków, śmietników, garaży i na murach na Pradze i Woli. Korzystają ze wsparcia profesjonalistów z doświadczeniem w usuwaniu bazgrołów.
– Dostaliśmy tę nagrodę za działania skierowane do mieszkańców. Dające im coś fajnego, ale także zachęcające do działania, namawiające: weźmy sprawy w swoje ręce. Nie pozwalajmy na zamalowywanie, na bazgranie po ścianach, które są czyjeś. Te bazgroły psują przestrzeń miasta – mówił Marek Ślusarz z Fundacji Jeden Muranów, dziękując za wyróżnienie. – Ta nagroda więc jest dla nas oczywiście, ale w pewnym sensie dla wszystkich i dla pewnego rodzaju myślenia o mieście, o swoim otoczeniu, że ono nie jest czyjeś, tylko jest nasze wspólne.
Fundacja Jeden Muranów otrzymała w tej edycji konkursu także wyróżnienie redakcji serwisu warszawa.ngo.pl. Inicjatywę „Malarze Podwórkowi-Stop Bazgrołom” doceniliśmy za nieszablonowe i inspirujące wykorzystanie Dnia Wagarowicza i Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową do aktywnego włączenia młodzieży i dorosłych w praktyczne działania przeciw mowie nienawiści i na rzecz piękniejszej Warszawy.
S3KTOR 2019
W tegorocznej, 10. edycji konkursu organizacje pozarządowe zgłosiły 68 inicjatyw w trzech kategoriach podstawowych: „Aktywizujący”, „Nowatorski” oraz „Programowy”. Po preselekcji w Dzielnicowych Komisjach Dialogu Społecznego do dalszego etapu w tych kategoriach przeszły 43 inicjatywy. Powołane zespoły robocze nominowały po trzy inicjatywy w każdej kategorii, a Kapituła Konkursowa wyłoniła sposórd nich laureatów.
Poza Fundacją Jeden Muranów nagrody w tej edycji konkursu otrzymali:
Kategoria Nowatorski: Place Warszawy – Fundacja Puszka
To trzyletnia inicjatywa badawcza Fundacji Puszka w partnerstwie z Fundacją Bęc Zmiana. Jej członkowie - architekci, urbaniści, znawcy architektury, socjolodzy, kulturoznawcy, antropolodzy, biolodzy i varsavianiści – badają kondycję i historię placów, ich potencjał i słabe strony. Organizują debaty z mieszkańcami i przedstawicielami władz, które mają prowadzić do ożywienia placów.
Kategoria Programowy: Wsparcie w starcie 3.0! - Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci
To dwuletni projekt prowadzony na Targówku i obu Pragach, skierowany do młodych ludzi od 15. do 26 roku życia. Bierze w nim udział siedem NGO-sów i aż 59 partnerów, w tym szkoły i uczelnie. Projekt umożliwia młodym rozwój, m.in. poprzez szkolenia, praktyki i staże u lokalnych rzemieślników i w firmach, wsparcie mentorów, udział w lokalnych akacjach społecznych.
Laureaci otrzymają kasetony, dyplomy, drobne upominki i nagrody finansowe po 10 tys. zł.
Grand S3KTOR: Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”
O tę nagrodę ubiegało się 12 organizacji – laureatem zostało Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” przeciwdziałające wykluczeniu. Wspiera ono osoby w kryzysie bezdomności, osoby z niepełnosprawnościami i bezrobotnych. Oferuje m.in. wsparcie rehabilitacyjne i w aktywizacji zawodowej, w tym pośrednictwie pracy.
Zwycięzca w kategorii Nagrody za całokształt Grand S3KTOR otrzyma nagrodę finansową w kwocie 20 tys. zł.
Nagroda specjalna dla Fundacji Shalom
Na wniosek Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego Prezydent m.st. Warszawy przyznał Nagrodę specjalną dla Fundacji Shalom. Fundacja działa na rzecz ocalenia dziedzictwa żydowskiego, jest organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – jednego z głównych dorocznych wydarzeń kulturalnych w Warszawie.
Nagroda mieszkańców dla inicjatywy „Być na chodzie” Fundacji „Kluboteka Dojrzałego Człowieka
Nagrodę mieszkańców Warszawy otrzymała inicjatywa „Być na chodzie” Fundacji „Kluboteka Dojrzałego Człowieka”. Celem projektu jest organizacja czasu wolnego dla osób powyżej 50. roku życia.Warszawiacy przyznali swoją nagrodę w głosowaniu internetowym.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23