– Jednym z efektów tego działania są na przykład murale. Za chwilę na Nowolipkach powstanie kolejny mural z serii Dzieci Muranowa, który jest też uwieńczeniem tej akcji – mówi Marek Ślusarz, inicjator akcji Malarze Podwórkowi-Stop Bazgrołom, za którą Fundacja Jeden Muranów otrzymała aż dwie nagrody w Konkurs S3KTOR, w tym wyróżnienie naszej redakcji!
Malarze Podwórkowi-Stop Bazgrołom to inicjatywa, która ma na celu dbałość o przestrzeń publiczną i zwalczanie wandalizmu. Jej uczestnicy zamalowują bazgroły, wulgarne napisy, w tym także mowę nienawiści, na ścianach budynków, śmietników, garaży i na murach na Pradze i Woli. Korzystają ze wsparcia profesjonalistów z doświadczeniem w usuwaniu bazgrołów.
Marek Ślusarz podkreśla zaangażowanie w akcję wielu środowisk.
– Robi to również Partnerstwo Przepis na Muranów, które współdziała i dzięki niemu też ta nagroda jest. Samemu byśmy tego nie zrobili mimo idei i pomysłu. Rzesza ludzi zaangażowanych pomogła w realizacji – mówi prezes Jednego Muranowa.
Zamalować bazgroły chcą także inne dzielnice. Na razie udało się to na Pradze.
Zachęcamy do obejrzenia krótkiej rozmowy z Markiem Ślusarzem.
Zobacz film!
Nieszablonowe i inspirujące
To zaangażowanie i włączanie mieszkańców w działania na rzecz swojego otoczenia i miasta doceniła kapituła Konkursu S3KTOR 2019, która przyznała Jednemu Muranowi nagrodę w kategorii Aktywizujący. Również nasza redakcja dostrzegła w tym nieszablonowe i inspirujące wykorzystanie Dnia Wagarowicza i Dnia Walki z Dyskryminacją Rasową do aktywnego włączenia młodzieży i dorosłych w praktyczne działania przeciw mowie nienawiści i na rzecz piękniejszej Warszawy. Dlatego wyróżniliśmy tę inicjatywę i będziemy ją promować. Dlatego o Jednym Muranowie jeszcze u nas usłyszycie i przeczytacie nie raz.
S3KTOR 2019
W tegorocznej, 10. edycji konkursu organizacje pozarządowe zgłosiły 68 inicjatyw w trzech kategoriach podstawowych: „Aktywizujący”, „Nowatorski” oraz „Programowy”. Po preselekcji w Dzielnicowych Komisjach Dialogu Społecznego do dalszego etapu w tych kategoriach przeszły 43 inicjatywy. Powołane zespoły robocze nominowały po trzy inicjatywy w każdej kategorii, a Kapituła Konkursowa wyłoniła sposórd nich laureatów.
Poza Fundacją Jeden Muranów nagrody w tej edycji konkursu otrzymali:
Kategoria Nowatorski: Place Warszawy – Fundacja Puszka
To trzyletnia inicjatywa badawcza Fundacji Puszka w partnerstwie z Fundacją Bęc Zmiana. Jej członkowie - architekci, urbaniści, znawcy architektury, socjolodzy, kulturoznawcy, antropolodzy, biolodzy i varsavianiści – badają kondycję i historię placów, ich potencjał i słabe strony. Organizują debaty z mieszkańcami i przedstawicielami władz, które mają prowadzić do ożywienia placów.
Kategoria Programowy: Wsparcie w starcie 3.0! - Stowarzyszenie Serduszko dla Dzieci
To dwuletni projekt prowadzony na Targówku i obu Pragach, skierowany do młodych ludzi od 15. do 26 roku życia. Bierze w nim udział siedem NGO-sów i aż 59 partnerów, w tym szkoły i uczelnie. Projekt umożliwia młodym rozwój, m.in. poprzez szkolenia, praktyki i staże u lokalnych rzemieślników i w firmach, wsparcie mentorów, udział w lokalnych akacjach społecznych.
Grand S3KTOR: Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi”
O tę nagrodę ubiegało się 12 organizacji – laureatem zostało Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” przeciwdziałające wykluczeniu. Wspiera ono osoby w kryzysie bezdomności, osoby z niepełnosprawnościami i bezrobotnych. Oferuje m.in. wsparcie rehabilitacyjne i w aktywizacji zawodowej, w tym pośrednictwie pracy.
Nagroda specjalna dla Fundacji Shalom
Na wniosek Warszawskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego Prezydent m.st. Warszawy przyznał Nagrodę specjalną dla Fundacji Shalom. Fundacja działa na rzecz ocalenia dziedzictwa żydowskiego, jest organizatorem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – jednego z głównych dorocznych wydarzeń kulturalnych w Warszawie.
Nagroda mieszkańców dla inicjatywy „Być na chodzie” Fundacji „Kluboteka Dojrzałego Człowieka
Nagrodę mieszkańców Warszawy otrzymała inicjatywa „Być na chodzie” Fundacji „Kluboteka Dojrzałego Człowieka”. Celem projektu jest organizacja czasu wolnego dla osób powyżej 50. roku życia.Warszawiacy przyznali swoją nagrodę w głosowaniu internetowym.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23