Maj był tym miesiącem, w którym zazwyczaj zaczynaliśmy intensywnie pisać o sprawozdaniach organizacji pozarządowych. To dlatego, że standardowe terminy na realizację większości obowiązków sprawozdawczych wypadały pod koniec czerwca i należało o nich pamiętać. Jak jest w tym roku? Epidemia koronawirusa przesunęła terminy. Przypominamy, jakie to terminy i na kiedy zostały przesunięte.
Sprawozdanie finansowe oraz deklaracja CIT-8 (ich sporządzenie, podpisanie, zatwierdzeni i wysłanie do odpowiednich urzędów) to jedne z najpowszechniejszych i najważniejszych obowiązków NGO-sów. Zwykle w połowie roku mamy je już za sobą. Jednak w 2020 roku rozlicznie 2019 roku wygląda inaczej. Standardowe terminy przesunięto o 3 miesiące (w przypadku sprawozdań finansowych) oraz o 2 lub 4 w przypadku CIT-8. A wszystko z powodu epidemii.
Nerwowy koniec marca
Pierwsze podejście do sprawozdań i deklaracji przypada zwykle na marzec. W 2020 r. na tydzień przed końcem marca nie wiedzieliśmy jeszcze w jakich terminach będziemy musieli składać CIT-8 i sprawozdania finansowe za 2019 r. Wszystko rozstrzygnęło się na kilka dni – w przypadku sprawozdań na kilka godzin – przed upływem standardowych ustawowych terminów. Dlatego być może część organizacji ma już za sobą realizację obowiązków, o których tu piszemy.
Przesunięcie terminów było oczekiwane i konieczne, ponieważ część działań, które są potrzebne do realizacji opisywanych obowiązków, była bardzo utrudniona w sytuacji izolacji – po wprowadzeniu ograniczeń w poruszaniu się i spotykaniu. Przesunięcie wymagało zmian ustawowych, a następnie wydania rozporządzeń (oddzielnego w sprawie terminów sprawozdawczych i oddzielnego dot. CIT-8).
Sprawozdanie finansowe
Obowiązek sprawozdawczy organizacji pozarządowych
Sprawozdanie finansowe muszą sporządzać wszystkie organizacje. Nie ma znaczenia, czy są duże, czy małe i jakimi środkami dysponowały w danym roku. Nawet takie, które nic nie robiły, zamroziły działania i nie ponosiły żadnych kosztów, są zobowiązane do przedstawienia sprawozdania. Wyjątek jest jeden: nie sporządzają sprawozdania NGO-sy, które prowadziły w danym roku księgowość podatkową czyli uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów (ale trzeba pamiętać, że organizacje prowadzące UEPIK nie są zwolnione z obowiązku przygotowania CIT-8, o którym piszemy w dalszej części materiału).
Sporządzenie i podpisanie sprawozdania finansowego
Standardowy termin na sporządzenie (co oznacza również podpisanie) sprawozdania finansowego to 31 marca (dla organizacji, których rok obrotowy jest tożsamy z kalendarzowym). Na sporządzenie sprawozdania finansowego za 2019 r. mamy dodatkowe 3 miesiące – sprawozdanie musi być więc sporządzone do 30 czerwca 2020 r.
Zatwierdzenie i wysłanie sprawozdania finansowego
Standardowy termin na zatwierdzenie sprawozdania finansowego to 30 czerwca (dla organizacji, których rok obrotowy jest tożsamy z kalendarzowym). W 2020 r. na zatwierdzenie sprawozdania finansowego mamy dodatkowe 3 miesiące – sprawozdanie za 2019 r. musi być więc zatwierdzone do 30 września 2020 r.
Po zatwierdzeniu sprawozdanie finansowe wysyłane jest do odpowiedniego urzędu (do KRS lub do szefa KAS) – data wysłania w praktyce też została przesunięta, ponieważ zależy od daty zatwierdzenia sprawozdania. Granicznym terminem na wysłanie sprawozdania będzie więc 12 października (dla organizacji bez działalności gospodarczej, które wysyłają sprawozdanie do szefa KAS) lub 15 października (dla NGO z działalnością gospodarczą, które wysyłają sprawozdania do KRS).
Warto za to pamiętać, że data sporządzenia sprawozdania nie wpływa na datę jego zatwierdzenia. Jeśli organizacja pozarządowa zdążyła sporządzić sprawozdanie jeszcze w marcu – w standardowym terminie (czyli nie skorzystała z przedłużenia terminu), nie oznacza to, że z zatwierdzeniem musi się spieszyć – nadal może skorzystać z przesuniętego (wrześniowego) terminu na zatwierdzenie sprawozdania.
Informacje o tym jak przygotować sprawozdanie finansowe (sporządzane wg wzoru dla organizacji pozarządowych) znajdziecie w PORADNIK.NGO.PL: Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej.
CIT-8
CIT-8 – obowiązek wszystkich organizacji
Sporządzenie deklaracji CIT-8 oraz wysłanie jej do administracji skarbowej jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej (nawet jeśli zdecydowała się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów). Nie ma znaczenia wielkość organizacji ani to jakimi środkami dysponowała w danym roku (mogą to być zerowe środki).
Sporządzenie i wysłanie deklaracji CIT-8
Standardowym terminem złożenia deklaracji CIT-8 (dla organizacji, których rok obrotowy jest tożsamy z kalendarzowym) jest 31 marca. Jednak w 2020 r. większość organizacji pozarządowych będzie mogło poczekać ze złożeniem deklaracji CIT-8 za 2019 rok do końca lipca. Rozporządzenie, które określiło przesunięcie terminów, dzieli podatników na dwie grupy. Dla jednej jest termin majowy – dla drugiej (w której znajdzie się prawdopodobnie większość organizacji) termin lipcowy.
Zobaczcie jak rozporządzenie definiuje podmioty, które mogą poczekać z CIT-8 do końca lipca oraz jaki termin wyznaczono pozostałym. Sprawdźcie czy mieścicie się w grupie, którą opisano w paragrafie 2 i trzymajcie się lipcowego terminu. Jeśli nie mieścicie się w tej grupie, zostaje wam termin majowy – opisany w paragrafie 1.
Paragraf 2 rozporządzenia
1. Przedłuża się do dnia 31 lipca 2020 r. dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych, o których mowa w ust. 2, termin do:
1) złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym, który zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2019 r. do dnia 31 marca 2020 r.,
2) wpłaty podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku – o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
2. Przepis ust. 1 stosuje się do podatników podatku dochodowego od osób prawnych spełniających co najmniej jeden z następujących warunków:
1) podatnik w roku podatkowym, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, osiągał wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych;
2) uzyskane przez podatnika w roku podatkowym, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, przychody z działalności pożytku publicznego, o której mowa w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2019 r. poz. 688, 1570 i 2020 oraz z 2020 r. poz. 284), stanowiły co najmniej 80% łącznych przychodów uzyskanych w tym roku przez tego podatnika.
Paragraf 1 rozporządzenia
Przedłuża się do dnia 31 maja 2020 r. dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych, z zastrzeżeniem § 2, termin do:
1) złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym, który zakończył się w okresie od dnia 1 grudnia 2019 r. do dnia 31 stycznia 2020 r.,
2) wpłaty podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w pkt 1, albo różnicy między podatkiem należnym od dochodu wykazanego w tym zeznaniu a sumą należnych zaliczek za okres od początku roku
– o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 865, z późn. zm.).
Informacje o tym jak sporządzić CIT-8 w 2020 r. (za 2019 r.) znajdziecie w PORADNIK.NGO.PL: CIT-8 obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej [informacje dla rozliczenia w 2020 r.].
Sprawozdania i CIT-8 – forma elektroniczna
Warto pamiętać, że od ubiegłego roku sporządzanie zarówno sprawozdań finansowych jak i deklaracji jest z zasady elektroniczne. Przy sprawozdaniach forma elektroniczna obowiązuje wszystkich – przy CIT-8 są wyjątki. Więcej na ten temat w informacji Jak organizacje pozarządowe składają CIT-8 w 2020 roku oraz w instrukcjach dotyczących sprawozdań finansowych.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23