Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowych. Przypominamy, jak je sporządzić
Organizacje pozarządowe sporządzają sprawozdanie finansowe. To obowiązek niemal wszystkich NGO-sów. Standardowo realizujemy go w marcu, jednak w 2020 r. na sporządzenie sprawozdania mamy dodatkowe 3 miesiące. Przypominamy materiał z PORADNIK.NGO.PL, który pomoże Wam prawidłowo sporządzić sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej.
Najbardziej powszechny obowiązek organizacji pozarządowych zaczyna się od „zestawienia” w odpowiedni sposób liczb i informacji. W PORADNIK.NGO.PL omawiamy dedykowany organizacjom pozarządowym wzór sprawozdania finansowego.
Sprawozdanie większość organizacji sporządza się i podpisuje w marcu. Ale w 2020 r. jest więcej czasu - obowiązek ten realizujemy do końca czerwca (zobacz: Przypominamy o przesuniętych terminach sprawozdań i CIT-8). Organizacje pozarządowe, które nie sporządziły sprawozdania w standardowym terminie mają jeszcze miesiąc żeby to zrobić.
Drugi rok z rzędu wszystkie organizacje sporządzające sprawozdania finansowe sporządzają i podpisują sprawozdania elektronicznie. Dodatkowo od tego roku wszystkie muszą zapisać sprawozdanie w określonej formie - w tzw. strukturze logicznej.
Sporządzamy sprawozdanie finansowe
Zanim zmierzymy się z określoną elektroniczną formą sprawozdania oraz procedurami jego podpisywania i składania trzeba sprawozdanie zrobić – policzyć i ułożyć w odpowiednie miejsca we wzorze sprawozdania różne liczby, zebrać dodatkowe informacje.
Dla organizacji pozarządowych, które właśnie zabierają się do tej trudnej pracy, pomocny będzie materiał w PORADNIK.NGO.PL. To omówienie wzoru sprawozdania finansowego z załącznika 6 ustawy o rachunkowości.
Omówiony w PORADNIK.NGO.PL wzór został przystosowany do wymogów sporządzania i przekazywania sprawozdania finansowego, w określonej rozporządzeniem, strukturze logicznej, przy użyciu aplikacji e-Sprawozdanie finansowe ze strony podatki.gov.pl.
Zobacz, jakie informacje wpisujemy w poszczególne rubryki sprawozdania finansowego organizacji pozarządowych – skorzystaj z formularza, który pomoże sprawdzić czy poszczególne kwoty się zgadzają!
Przypominamy: dla kogo wzór z załącznika 6
Wzór sprawozdania finansowego – ZAŁĄCZNIK 6 (załącznik do ustawy o rachunkowości) to wzór dedykowany organizacjom pozarządowym.
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że wzór sprawozdania z załącznika nr 6 przeznaczony jest „dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy”.
Są to więc:
- organizacje pozarządowe czyli osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia,
- niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi,
- niedziałające w celu osiągnięcia zysku;
- tzw. organizacje kościelne czyli osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Pamiętajmy!
Organizacje pozarządowe mają coroczny obowiązek sprawozdawczy – przygotowują, podpisują, zatwierdzają i wysyłają do odpowiedniego organu sprawozdanie finansowe. Okresem, za który składamy sprawozdanie jest rok obrotowy. Najczęściej jest on taki sam, jak rok kalendarzowy. Z obowiązku sprawozdawczego zwolnione są tylko organizacje, które w danym roku prowadziły uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23