Przypominamy: Między 25 a 31 października 2019 złożysz CIT-8 na papierze
Ponieważ rozwiązania ułatwiające małym NGO-som składanie elektronicznych deklaracji nie powstały, po miesiącach zamieszania i niepewności, nastąpił powrót papierowych CIT-ów. Trzeba jednak precyzyjnie wstrzelić się z deklaracją w kilkudniowy termin.
Możliwość składania papierowej deklaracji pojawia się wraz z ustawą o uchyleniu ustawy o specjalnym podatku węglowodorowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Możliwość składania papierowej deklaracji dotyczy organizacji pozarządowych, które nie musiały składać deklaracji w standardowym terminie (czyli do końca marca 2019 r.), ponieważ skorzystały z przesunięcia terminu na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych.
W dodatkowym terminie będzie można złożyć deklarację w formie papierowej. Dokładnie tak, jak to robiła część organizacji pozarządowych jeszcze w 2018 r. (i wcześniej).
Które organizacje pozarządowe miały przedłużony termin na składanie CIT-8
Cały problem ze składaniem w 2019 r. deklaracji przez małe organizacje pozarządowe (małe, ale liczne) wynikał z wprowadzenia elektronicznych deklaracji. Deklaracje elektroniczne funkcjonowały już wcześniej, ale w 2019 r. zupełnie zrezygnowano z papieru. Okazało się jednak, że dużej części NGO-sów nie będzie stać na zapłacenie za podpis elektroniczny lub usługę biura księgowego.
Problem częściowo i tymczasowo rozwiązano wyznaczając dla wybranych podmiotów dodatkowy termin na złożenie deklaracji CIT-8. Termin ten ustalono na 31 października.
Przełożenie terminu na październik objęło organizacje, które
- mają wszystkie dochody zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych oraz
- nie składały za 2018 roku żadnego PIT np. w związku z zatrudnianiem osób.
Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania określa to w sposób następujący:
§ 1. Przedłuża się do dnia 31 października 2019 r. termin do złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036, z późn. zm.), przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych:
1) których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed dniem 1 lipca 2019 r.;
2) osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 tej ustawy;
3) nieobowiązanych w roku podatkowym, o którym mowa w pkt 1, do sporządzenia deklaracji lub informacji, o których mowa w art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1a i 1b, art. 39 ust. 1‒4, art. 42 ust. 1a‒4, art. 42a ust. 1 i art. 42e ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.).
Składamy do końca października? Tak naprawdę od 25 do 31
Organizacje miały termin do 31 października, ale nadal nie wiedziały jak sobie poradzić bez płatnych podpisów elektronicznych lub biura księgowego. Rząd planował przygotować ułatwienia dla NGO-sów, ale nic z tego nie wyszło. W ostatniej chwili zdecydowano się więc przywrócić deklaracje papierowe.
Organizacje, które skorzystały z odroczenia terminu do 31 października, będą mogły złożyć deklarację „w postaci papierowej” (art. art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).
Odroczony termin na złożenie deklaracji za 2018 r. upływa 31 października 2019 r. Z kolei przepisy, które przywracają możliwość składania deklaracji papierowych wchodzą w życie 25 października. To oznacza, że składamy papierowe dokumenty pomiędzy tymi dniami - pomiędzy 25 października a 31 października 2019 r. Nie możemy tego zrobić wcześniej (bo wcześniej papierowe deklaracje są jeszcze „nielegalne”), ani później (bo po 31 października upływa przesunięty termin).
Deklaracja na papierze, do wysłania lub zaniesienia do US
Co oznacza (prawdopodobnie chwilowy) powrót deklaracji papierowej? Oznacza, że wskazana wyżej grupa NGO-sów, we wskazanym wyżej terminie (25-31 października) może papierową wersję deklaracji z „analogowymi” podpisami (nie elektronicznymi) wysłać do urzędu skarbowego pocztą (listem poleconym) lub zanieść osobiście (i uzyskać potwierdzenie złożenia).
Sporządzając zeznanie – tzn. wypełniając formularz podatkowy – możemy korzystać z wersji elektronicznej (i wypełniać rubryki w komputerze) lub wydrukować formularz i wypełnić go ręcznie.
Aktualne formularze podatkowe najlepiej ściągnąć ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.
Przeczytaj też:
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.