Podatki w organizacjach pozarządowych to temat skomplikowany. Podatków się boimy, niekiedy jesteśmy przekonani, że to coś, co na pewno nas nie dotyczy. Chcielibyśmy, żeby właśnie tak było, ale nie zawsze jest. W poradnik.ngo.pl zbieramy informacje na temat podatku VAT. To jeden z tych podatków, który może „zdarzyć się” niejednej organizacji.
VAT – z ang. Value Added Tax, to podatek od tzw. wartości dodanej, zwany potocznie podatkiem VAT. To podręcznikowa definicja podatku VAT. Mówi nam niewiele. A już zupełnie nie wskazuje, czy organizacje pozarządowe muszą martwić się tą „wartością”.
Odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług
Dla organizacji pozarządowej ważniejsza od definicji podatku jest informacja, w jakiej sytuacji musi uważać – kiedy jej działania będą powodowały konieczność zainteresowania się podatkiem VAT.
Zgodnie z ustawą o VAT (art. 5) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega „odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju”. Zwiększmy więc czujność szczególnie wtedy, kiedy zaczynamy coś sprzedawać lub za coś pobierać opłatę. Także w ramach działalności odpłatnej pożytku.
Brak jest zwolnienia podmiotowego dla organizacji pozarządowych, czyli oznacza to, że nie są one automatycznie zwolnione z płacenia VAT tylko z racji bycia organizacją pozarządową.
Zwolnienia
Organizacje pozarządowe traktowane są w przypadku VAT jak inni podatnicy. Oznacza to również, że dotyczą ich przewidziane dla podatników zwolnienia. Wyróżniamy zwolnienia podmiotowe, związane z limitem, który wynosi 200 tys. zł (jesteśmy zwolnienie z podatku, kiedy mamy obroty niższe) oraz zwolnienia przedmiotowe, związane z określoną działalnością (gromadzi je art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług).
Obowiązek rejestracji
Bycie podatnikiem VAT wiąże się z obowiązkiem rejestracji. Podatnicy muszą też rozliczać się – wykazywać sprzedaż i wyliczać podatek.
Każdy przedsiębiorca, a więc także organizacja prowadząca działalność gospodarczą lub odpłatną działalność pożytku publicznego, musi się zarejestrować jako podatnik VAT, w momencie gdy jego obrót przekroczy 200 tys. zł ze sprzedaży objętej VAT (jeśli nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego).
Więcej w PORADNIK.NGO.PL
Przedstawione wyżej informacje to tylko czubek góry lodowej. Zasad dotyczących VAT, które powinna znać organizacja pozarządowa jest znacznie więcej. Zbieramy je w PORADNIK.NGO.PL. Koniecznie zapoznaj się więc z tymi szczegółowymi wyjaśnieniami!
w poradnik.ngo.pl: VAT (podatek od towarów i usług)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.