Dziś nie ma odpowiedzi na to pytanie. Tzn. jest jedna – tak jak w marcu czyli z wykorzystaniem płatnego podpisu elektronicznego. Czy pojawi się alternatywa? I jaka? Czekamy.
Przypomnijmy na czym polegał problem z CIT-8 w 2019 r.
Wypełnienie formularza CIT-8 oraz wysłanie go w terminie do urzędu skarbowego jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej (nawet jeśli zdecydowała się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów). Chociaż duża część NGO-sów nie płaci podatku dochodowego od osób prawnych, bo prowadzi działalność zwalniającą z tego podatku, to rozliczenie z urzędem jest obowiązkiem.
Problem z elektronicznym podpisem pod CIT-8
NGO-sy zwykle składają CIT-8 do końca marca. Od 2019 r. deklarację tę można złożyć tylko w formie elektronicznej i potrzebny jest do tego podpis elektroniczny (płatny). Można też skorzystać z - zazwyczaj również płatnej - usługi biura księgowego.
I to było dla dużej części organizacji pozarządowych zaskakujące i trudne. W latach ubiegłych mniejsze z nich mogły bowiem składać CIT papierowo - czyli m.in. bez bezpośrednich dodatkowych kosztów.
Drugi termin dla mniejszych organizacji pozarządowych
Ministerstwo finansów pojęło jakim wysiłkiem będzie dla części organizacji złożenie elektronicznego CIT – i jak wiele po prostu tego nie zrobi. Zaproponowało dla części podmiotów przesunięcie terminu składania deklaracji. Dało czas do końca października.
Po co wprowadzono drugi termin
Odpowiedzi mogą być trzy. Po to, żeby umożliwić składanie deklaracji z wykorzystaniem tych podpisów elektronicznych, za które nie trzeba płacić (w skrócie: profili - podpisów zaufanych). Po to, żeby przywrócić dla części podatników możliwość rozliczania się na papierze. Albo po to, żeby najmniejsze NGO-sy miały więcej czasu na „zdobycie” podpisu płatnego - znalezienie środków na taki podpis lub środków na skorzystanie z usług biura księgowego.
Najbardziej logiczna i pożądana jest odpowiedź pierwsza. Trudno jest zrozumieć dlaczego do sprawozdań finansowych (zarówno tych składanych do urzędów skarbowych, jak i tych słanych do KRS) można wykorzystać profil zaufany, a do deklaracji CIT-8 nie można (co więcej nie można – ale dotyczy to tylko tych deklaracji i tylko pewnej grupy podmiotów, w której akurat znajdują się NGO-sy).
Pytamy Ministerstwo Finansów
Po wprowadzeniu drugiego terminu czekaliśmy więc na kolejne informacje: jak składać deklaracje w terminie październikowym i czy są już ułatwienia dla mniejszych NGO, które korzystają z drugiego terminu w 2019 r.
W maju spytaliśmy o to resort finansów. 31 maja otrzymaliśmy dość obszerne wyjaśnienie zawierające opis stanu obecnego (czyli tego, że da się złożyć CIT z wykorzystaniem podpisu płatnego), wskazanie na rozporządzenie wprowadzające drugi termin i plany ministerstwa, które szuka rozwiązań ułatwiających rozliczenie mniejszym podmiotom.
W Ministerstwie Finansów analizowane są możliwości wprowadzenia rozwiązań, zarówno na poziomie systemowym jak i technicznym, na rzecz wsparcia najmniejszych podmiotów w wywiązywaniu się z ustawowego obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego.
Niestety konkluzja odpowiedzi była taka, że „na obecnym etapie nie jest możliwe wskazanie terminu ich wdrożenia”.
Jakkolwiek, technologia stosowana w tych narzędziach (chodzi o darmowe narzędzia do składania deklaracji) nie pozwala aktualnie na implementację podpisywania przedmiotowych dokumentów (CIT-8) podpisem zaufanym (PZ), planuje się przeniesienie narzędzi do wypełniania i wysyłania deklaracji na rozwiązania portalowe, które umożliwią implementację podpisu zaufanego. W chwili obecnej trwają prace koncepcyjne nad rozwiązaniem oraz analizy dotyczące możliwości wdrożenia obsługi deklaracji na takiej platformie. Tym samym na obecnym etapie nie jest możliwe wskazanie terminu ich wdrożenia.
Co zmieniło się przez miesiąc? Sprawdzamy. Wygląda na to, że niewiele. Organizacjom pozarządowym, które pytają, kiedy będą mogły składać deklaracje bez dodatkowych kosztów, nie potrafimy odpowiedzieć. Na pewno poinformujemy o tym, jak tylko informacja taka do nas dotrze. Ale wy też bądźcie czujni. Może od czasu, do czasu spytajcie też u źródła. Na rozliczenie zostały 4 miesiące.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23