CIT-8 do końca października. Wciąż brak informacji o ułatwieniach
Organizacje pozarządowe składają CIT-8 w 2019 r. w formie elektronicznej. Ponieważ w pierwszym kwartale duża część NGO-sów nie była w stanie tego zrobić, wprowadzono drugi termin. Ten termin zbliża się, a rozwiązania ułatwiającego realizację obowiązku nie ma.
Wypełnienie formularza CIT-8 oraz wysłanie go w terminie do urzędu skarbowego jest obowiązkiem każdej organizacji pozarządowej (nawet jeśli zdecydowała się na prowadzenie uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów). Chociaż duża część NGO-sów nie płaci podatku dochodowego od osób prawnych, bo prowadzi działalność zwalniającą z tego podatku, to rozliczenie z urzędem jest obowiązkiem.
Przypomnijmy na czym polegał problem z CIT-8 w marcu 2019 r.
Podpis elektroniczny - w marcu 2019 (i nadal) tylko z opłatą
NGO-sy zwykle składają CIT-8 do końca marca. Od 2019 r. deklarację tę można złożyć tylko w formie elektronicznej i potrzebny jest do tego podpis elektroniczny (płatny). Można też skorzystać z - zazwyczaj również płatnej - usługi biura księgowego.
Dla dużej części organizacji pozarządowych taki kształt obowiązku dotyczącego CIT-8 to zaskoczenie i duża trudność. W latach ubiegłych mniejsze z nich mogły bowiem składać CIT papierowo - czyli m.in. bez bezpośrednich dodatkowych kosztów.
Wyjście awaryjne - drugi termin dla mniejszych NGO
Na początku roku o problemie jaki będą miały organizacje pozarządowe (zresztą nie tylko one) ze składaniem deklaracji CIT-8 zrobiło się głośno. Zapowiadało się, że duża część NGO-sów nie da rady złożyć CIT-8. Niemal w ostatniej chwili Ministerstwo Finansów wprowadziło przepisy o przesunięcie terminu składania deklaracji. Wskazanym podmiotom (w uproszczeniu - mniejszym NGO-som) dało czas do końca października.
Po co wprowadzono drugi termin?
Odpowiedzi mogą być trzy. Po to, żeby umożliwić składanie deklaracji z wykorzystaniem tych podpisów elektronicznych, za które nie trzeba płacić (w skrócie: profili - podpisów zaufanych). Po to, żeby przywrócić dla części podatników możliwość rozliczania się na papierze. Albo po to, żeby najmniejsze NGO-sy miały więcej czasu na „zdobycie” podpisu płatnego - znalezienie środków na taki podpis lub środków na skorzystanie z usług biura księgowego.
Najbardziej logiczna i pożądana jest odpowiedź pierwsza. Bo przecież trudno jest zrozumieć dlaczego do sprawozdań finansowych (zarówno tych składanych do urzędów skarbowych, jak i tych słanych do KRS) organizacje pozarządowe mogą wykorzystać profil zaufany, a do deklaracji CIT-8 nie.
Kolejny raz pytamy Ministerstwo Finansów
„W Ministerstwie Finansów analizowane są możliwości wprowadzenia rozwiązań, zarówno na poziomie systemowym jak i technicznym, na rzecz wsparcia najmniejszych podmiotów w wywiązywaniu się z ustawowego obowiązku rocznego rozliczenia podatku dochodowego” - tłumaczy Ministerstwo Finansów wiosną, kiedy pierwszy raz zapytaliśmy o oczekiwane ułatwienia. Niestety nie było wtedy wiadomo, kiedy i jaki będzie efekt („na obecnym etapie nie jest możliwe wskazanie terminu ich wdrożenia”).
Pytanie ponawiamy na początku września. Drugi termin upływa za niecałe dwa miesiące.
Czekamy na odpowiedź ministerstwa i na pojawienie się ułatwień dla mniejszych organizacji. Każdą informację na ten temat przekażemy od razu - jak tylko do nas dotrze.
Jeżeli będziecie mieć szybciej jakieś informacje, dajcie nam znać!
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.