Przypominamy: Niektóre NGO-sy wysyłają papierowy CIT-8 do 31 października 2019 roku
Zbieramy w jednym miejscu wszystko, co wiemy o CIT-8 w październiku 2019 r. Dlaczego? Bo zostały dwa dni na spełnienie bardzo ważnego dla organizacji pozarządowych obowiązku. Zobacz, których NGO-sów to dotyczy, co mają zrobić i jak.
Wypełnienie deklaracji CIT-8 oraz wysłanie jej do urzędu skarbowego jest obowiązkiem każdej NGO. Standardowo robimy to do końca marca, jednak w 2019 r. część organizacji pozarządowych skorzysta z możliwości składania CIT-8 w drugim terminie – do końca października. A termin ten właśnie mija!
Skąd wziął się drugi termin na składanie CIT-8?
Na początku 2019 r. okazało się, że wiele organizacji pozarządowych nie będzie w stanie złożyć deklaracji CIT-8 za 2018 r. w standardowym – czyli marcowym – terminie. Problem spowodowany został wprowadzeniem elektronicznych deklaracji. Deklaracje elektroniczne funkcjonowały już wcześniej, ale w 2019 r. zupełnie zrezygnowano z papieru. Urzędnicy nie przygotowali jednak narzędzi, które pozwoliłyby organizacjom pozarządowym składać deklaracje elektroniczne bez ponoszenia dodatkowych kosztów. A większość małych organizacji nie stać na zapłacenie za podpis elektroniczny lub usługę biura księgowego.
Problem tymczasowo rozwiązano wyznaczając dla wybranych podmiotów dodatkowy termin na złożenie deklaracji CIT-8. Termin ten ustalono na 31 października. Nadal nie wiadomo było jednak czy małe NGO-sy dadzą radę złożyć elektroniczne deklaracje. Ministerstwo Finansów zapowiadało, że przygotuje ułatwienia dla organizacji, jednak nic z tego nie wyszło. We wrześniu dowiedzieliśmy się, że podmioty, które korzystają z drugiego terminy będą mogły od 25 października składać deklaracje na papierze.
Które organizacje pozarządowe miały przedłużony termin na składanie CIT-8
Przełożenie terminu na październik objęło organizacje, które
- mają wszystkie dochody zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych oraz
- nie składały za 2018 roku żadnego PIT np. w związku z zatrudnianiem osób.
Rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania określa to w sposób następujący:
§ 1. Przedłuża się do dnia 31 października 2019 r. termin do złożenia zeznania, o którym mowa w art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036, z późn. zm.), przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych:
1) których rok podatkowy rozpoczął się po dniu 31 grudnia 2017 r. i zakończy się przed dniem 1 lipca 2019 r.;
2) osiągających wyłącznie dochody wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 tej ustawy;
3) nieobowiązanych w roku podatkowym, o którym mowa w pkt 1, do sporządzenia deklaracji lub informacji, o których mowa w art. 35 ust. 10, art. 38 ust. 1a i 1b, art. 39 ust. 1‒4, art. 42 ust. 1a‒4, art. 42a ust. 1 i art. 42e ust. 5 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509, z późn. zm.).
Deklaracja na papierze, do wysłania lub zaniesienia do US
Organizacje pozarządowe, które korzystają z drugiego terminu na składanie CIT-8 w 2019 r. (opisana powyżej grupa) mogą też skorzystać z możliwości złożenia deklaracji na papierze. Możliwość ta pojawiła się wraz z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Co oznacza (prawdopodobnie chwilowy) powrót deklaracji papierowej? Oznacza, że możliwe jest wysłanie do urzędu skarbowego papierowej wersji deklaracji z „analogowymi” podpisami (nie elektronicznymi). Deklarację można wysłać pocztą (listem poleconym) lub zanieść osobiście (i uzyskać potwierdzenie złożenia). Podkreślmy jeszcze raz: możliwość wysłania papierowej deklaracji dotyczy tej grupy, która korzysta z drugiego terminu. Deklaracje papierowe możemy składać od 25 do 31 października 2019 r. (z dniem 31 października mija drugi termin).
Sporządzając zeznanie – tzn. wypełniając formularz podatkowy – możemy korzystać z wersji elektronicznej (i wypełniać rubryki w komputerze) lub wydrukować formularz i wypełnić go ręcznie.
Aktualne formularze podatkowe najlepiej ściągnąć ze strony internetowej Ministerstwa Finansów.
Nie wiesz, jak wypełnić CIT-8 – zajrzyj do PORADNIK.NGO.PL
CIT-8 to informacja o tym, jakie organizacja miała przychody i koszty w poprzednim roku podatkowym, a także czy będzie płaciła podatek dochodowy od osób prawnych. Zakres działalności większości organizacji sprawia, że zazwyczaj korzystają one ze zwolnienia z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób prawnych, jednak muszą to wykazać m.in. właśnie za pomocą formularza CIT-8.
CIT-8 składany w 2019 r. to nie tylko CIT składany elektronicznie, nie tylko przedłużony termin na składanie dla wybranych NGO-sów, nie tylko przywrócenie w ostatniej chwili dla tej grupy papierowych dokumentów, ale także kolejne wersje stosowanych wzorów deklaracji. Warto więc skorzystać z podpowiedzi, jeśli nie jesteśmy pewni, co wpisać w dane pole w deklaracji CIT-8.
Pamiętaj o terminie!
Październikowy termin na złożenie deklaracji CIT-8 za 2018 r. (możesz to zrobić na papierze) mija 31 października 2019 r.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.