Przepaść (nie) do zasypania – rozwarstwienie ekonomiczne wśród organizacji
Zróżnicowanie sektora pozarządowego widzimy na co dzień: tworzą go zarówno niewielkie, działające na bardzo lokalną skalę organizacje, które w większości opierają się na społecznym zaangażowaniu i minimalnym budżecie, jak i te, które przypominają sprawnie działające instytucje, zatrudniające wielu pracowników i pracowniczek, dysponujące milionowymi budżetami. Takie zróżnicowanie potwierdzają również dane.
Liczby są nieubłagane – jednoznacznie wynika z nich bardzo duże rozwarstwienie sektora pozarządowego pod względem poziomu przychodów. Gdyby zsumować budżety mniej zamożnej połowy stowarzyszeń i fundacji na 2017 rok, to okaże się, że łącznie dysponują one tylko 1,5% ogólnej puli środków wszystkich polskich organizacji przeznaczonych na ten rok. Idąc dalej – 80% organizacji gromadziło jedynie 8% wszystkich pozarządowych pieniędzy na 2017 rok. Z kolei 10% najbogatszych stowarzyszeń i fundacji rozporządzało w tym czasie budżetami stanowiącymi 83% wartości środków zasilających sektor pozarządowy.
Okazuje się zatem, że olbrzymia część zasobów finansowych, jakimi w ciągu roku dysponują wszystkie polskie stowarzyszenia i fundacje, jest w posiadaniu niewielkiej liczby organizacji.
A jak to zróżnicowanie ekonomiczne wyglądało w przeszłości? Za wskaźnik przyjmijmy odsetek łącznego budżetu trzeciego sektora, jaki koncentrowało 10% najbogatszych organizacji. Im mniejszy ten odsetek, tym mniejsze rozwarstwienie ekonomiczne sektora pozarządowego.
Przeczytaj debatę: Rozwarstwienie organizacji – prawdziwy problem?
Od 2010 roku to zróżnicowanie utrzymuje się na tym samym, bardzo wysokim poziomie (patrz poniższy wykres). Trzeba zatem odnotować, że w świetle danych przepaść ekonomiczna dzieląca większość organizacji od małolicznej pozarządowej „klasy wyższej” w żaden sposób nie jest zasypywana.
Artykuł powstał na podstawie danych zebranych w badaniu „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018”, zrealizowanym metodą CAWI przez Stowarzyszenie Klon/Jawor w 2018 roku na ogólnopolskiej, losowej próbie ponad 1 tys. stowarzyszeń i fundacji.
Badania „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018” zostały sfinansowane ze środków Fundacji im. Stefana Batorego oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.