Propozycje wyborcze dla III sektora. Zapraszamy do lektury debaty!
Do naszej wrześniowo-październikowej debaty zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki najważniejszych komitetów wyborczych, by opowiedzieli o swoich propozycjach dla organizacji pozarządowych. A Was – Czytelników i Czytelniczki – do komentowania ich oferty.
13 października obywatele i obywatelki staną w całej Polsce przed urnami wyborczymi i dokonają kluczowego dla życia politycznego i społecznego wyboru: kto będzie rządził w naszym kraju przez najbliższe cztery lata? Decyzja, która zapadnie tego dnia, dotknie nas wszystkich. Wiedzą o tym dobrze komitety wyborcze, które swoimi programami starają się odpowiedzieć na potrzeby różnorodnych grup społecznych i zawodowych: rodzin wielodzietnych, kobiet, emerytów, ludzi młodych, osób chorych i z niepełnosprawnościami, rolników, przedsiębiorców, lekarzy i pielęgniarek. Wymieniać można by jeszcze długo, ale dziś, na niespełna miesiąc przed wyborami, chcielibyśmy w centrum zainteresowania kandydatek i kandydatów postawić trzeci sektor i społeczeństwo obywatelskie w ogóle.
Dlatego do naszej wrześniowo-październikowej debaty zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki najważniejszych komitetów, by opowiedzieli o swoich propozycjach dla organizacji pozarządowych.
Największą zmianą, która zaszła przez ostatnie cztery lata w tej dziedzinie życia społecznego było z pewnością powstanie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Jak kandydatki i kandydaci oceniają tę instytucje oraz inne działania rządu Prawa i Sprawiedliwości skierowane do trzeciego sektora? Które pomysły należy wspierać, a gdzie wprowadzić zmiany? W ostatnich latach miało też miejsce spore ożywienie społeczne. Ludzie wychodzili na ulice wielu polskich miast, by zaprotestować przeciwko zmianom w sądownictwie, obrazie uczuć religijnych, propozycji zaostrzenia ustawy aborcyjnej, obojętności wobec przewidywanej katastrofy klimatycznej, próbom wprowadzenia obowiązkowej edukacji seksualnej, czy rosnącej agresji słownej i fizycznej wobec osób LGBT+. Jak kandydaci i kandydatki zamierzają wspierać aktywnych obywateli i obywatelki oraz dalszy rozwój społeczeństwa obywatelskiego w Polsce? W jaki sposób planują uwzględnić i uszanować różnorodność postaw i poglądów, stanowiących przejawy zaangażowania Polek i Polaków w życie społeczne?
Kandydatki i kandydatów zapraszamy zatem do zabrania głosu w naszej przedwyborczej debacie, a Czytelników i Czytelniczki do komentowania ich propozycji, zgłaszania pytań i wątpliwości!
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.