Propozycje wyborcze dla III sektora. KO: więcej władzy dla organizacji!
Koalicja Obywatelska w swoim programie stawia na decentralizację, zwiększanie niezależności organizacji pozarządowych od środków publicznych oraz większe zaangażowanie w dialog obywatelski. W programie znajdziemy między innymi wskazanie na prowadzenie większej liczby jednostek kultury i opieki nad osobami z niepełnosprawnościami przez organizacje pozarządowe oraz rozliczanie dotacji jedną fakturą.
Program Koalicji Obywatelskiej zaprezentowany niedawno przez Małgorzatę Kidawę-Błońską nie zawiera osobnego rozdziału poświęconego organizacjom pozarządowym, jednak znajdziemy w nim różne konkretne propozycje. Ich szczegóły zaprezentowano podczas Forum Programowego.
Więcej władzy dla organizacji
Po pierwsze, program mówi o przyjęciu Kodeksu Legislacyjnego, który zdefiniuje transparentne i rzetelne zasady stanowienia w Polsce prawa. Ma on także „zwiększyć zaangażowanie organizacji pozarządowych w sprawy kraju”, a „skuteczna kontrola społeczna będzie dodatkowym bezpiecznikiem dla stabilności państwa prawa i demokratycznych instytucji”.
Program Koalicji Obywatelskiej od początku tworzenia wskazywał na zwiększanie decentralizacji władzy, co znalazło odzwierciedlenie w zdaniu: „Polkom i Polakom trzeba oddać jak najwięcej władzy na każdym szczeblu, dlatego nie osłabiając samorządów, przekażemy część zadań do realizacji sołectwom, radom osiedli i organizacjom pozarządowym”.
Koalicja planuje zwiększyć rolę trzeciego sektora w zakresie kultury, edukacji i pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Chcemy również zrównania możliwości prawnych i finansowych publicznych instytucji kultury, trzeciego sektora oraz firm prywatnych, a także zagwarantowania organizacjom pozarządowym i osobom prywatnym, mającym rzeczywiste osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury, weryfikowalnego systemu odnawialnych kontraktów i grantów.
W rozdziale „Wsparcie w niepełnosprawności” program zakłada, że powstanie klarowny system wspierania przez państwo pozarządowych programów aktywizacyjnych i projektów wspierających osoby z niepełnosprawnością.
W dziedzinie edukacji, KO postuluje powołanie Komisji Edukacji Narodowej, której przekazane zostaną uprawnienia do budowania i ewaluacji systemu oświaty. W skład KEN mają wejść przedstawiciele organizacji pozarządowych.
Upraszczamy!
Program dla organizacji pozarządowych zaprezentowany podczas Forum Programowego, jest wynikiem pracy Gabinetu Cieni PO RP, koordynowanego w tym zakresie przeze mnie. Składa się on z czterech części.
Koalicja chce uprościć działanie organizacji pozarządowych poprzez:
- wprowadzenie rozliczania dotacji za pomocą jednej faktury w oparciu o rezultaty;
- zlikwidowanie wkładów własnych przy realizacji zadań zlecanych przez instytucje publiczne;
- zwolnienie z podatku od osób prawnych wszystkich organizacji pozarządowych.
Kolejny filar to wzmocnienie organizacji obywatelskich w celu uniezależnienia ich od środków publicznych:
- wprowadzenie odpisu 1% CIT dla organizacji pozarządowych oraz danie firmom możliwości odpisania 1% na organizacje działające na terenie, z którego pochodzi dane przedsiębiorstwo;
- umożliwienie prowadzenia małej działalności gospodarczej bez konieczności jej rejestracji;
- wprowadzenie formalnych i pozaformalnych programów edukacji obywatelskiej.
Koalicja Obywatelska postuluje także uporządkowanie systemu dialogu z obywatelami, poprzez:
- wzmocnienie roli Rady Działalności Pożytku Publicznego i zapewnienie sektorowi pozarządowemu wyboru swoich reprezentantów w ciałach dialogu;
- uproszczenie dysfunkcjonalnego systemu wielu organów odpowiedzialnych za trzeci sektor poprzez ułatwienie przepływu informacji pomiędzy decydentami a organizacjami pozarządowymi i koordynację polityki dotyczącej społeczeństwa obywatelskiego.
Na koniec, KO podkreśla potrzebę decentralizacji systemu wsparcia działalności obywatelskiej. Mówi między innymi olikwidacji Polskiej Fundacji Narodowej i przekazaniu majątku na stworzenie Regionalnych Funduszy dla Demokracji, których celem byłoby zwiększanie niezależności organizacji pozarządowych i mediów obywatelskich oraz tworzenie funduszy gwarancyjnych dla organizacji chcących inwestować w rozwój.
KO chce zmienić formę działania krajowych instytucji zarządzających funduszami dla organizacji pozarządowych, przekazując nadzór nad jego działaniem samym NGO.
Zdecentralizujemy programy wsparcia rozwoju organizacji i położymy nacisk na regionalne dysponowanie środkami.
Michał Braun – uczestniczył w tworzeniu Polskiej Rady Organizacji Młodzieżowych i przez pięć lat był członkiem zarządu PROM, był członkiem zarządu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych. Przez pięć lat prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Trener w międzynarodowych projektach dla pracowników młodzieżowych. Pełni także rolę pełnomocnika ds. społeczeństwa obywatelskiego w Gabinecie Cieni PO.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.