Propozycje wyborcze dla III sektora. PiS: dalsza modernizacja sektora!
Rząd PiS jest pierwszym gabinetem, który uznał wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego za jeden z priorytetów swojej polityki. Stworzyliśmy w tym obszarze nowe instytucje, znacznie zwiększyliśmy przeznaczane nakłady finansowe, poszerzamy sferę dialogu obywatelskiego.
Co się udało?
Powołaliśmy niezwykle mocno umocowany Komitet do spraw Pożytku Publicznego, który został utworzony ustawą. W jego skład wchodzą przedstawiciele wszystkich ministrów, jego przewodniczący z mocy Konstytucji zasiada w Radzie Ministrów, na czele Komitetu stanął zaś wiceszef rządu.
Utworzyliśmy Narodowy Instytut Wolności – pierwszą w historii Polski wyspecjalizowaną agencję wykonawczą odpowiedzialną za wspieranie społeczeństwa obywatelskiego, działalności pożytku publicznego i wolontariatu.
Zwiększyliśmy także pulę środków, o które mogą ubiegać się organizacje obywatelskie. Do 60 milionów złotych z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich dodaliśmy:
- 4% z dopłat w systemie gier hazardowych objętych państwowym monopolem, które utworzyły Fundusz Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (około 45 milionów złotych rocznie);
- od 2018 roku dodatkowe 15 milionów złotych rocznie dotacji z budżetu na program harcerski;
- od 2020 roku dodatkowe 10 milionów złotych rocznie dotacji z budżetu na program dla uniwersytetów ludowych.
W efekcie w 2020 roku programy dotacyjne NIW łącznie będą dysponować budżetem prawie 160 milionów złotych.
Utworzyliśmy nowatorskie programy wspierające rozwój organizacji pozarządowych w formule dotychczas nieobecnej, między innymi:
- PROO 1 a – Rozwój instytucjonalny. O tym, jak bardzo ten program był potrzebny, świadczy fakt, że organizacje złożyły prawie 4 tysiące wniosków o dofinansowanie na łączną kwotę 1,88 miliarda złotych;
- PROO 3 – Wsparcie lokalnych mediów obywatelskich i organizacji strażniczych;
- PROO 4 – Wsparcie obywatelskich think tanków;
- ROHiS – Program wsparcia organizacji harcerskich i skautowych;
- Korpus Solidarności – Program Wsparcia Długoterminowego i Systematycznego Wolontariatu.
Realizując zobowiązania przedwyborcze oraz odpowiadając na postulaty środowisk pozarządowych, rozwijamy instytucje dialogu obywatelskiego.
Powołaliśmy Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem, pierwsze w historii Polski tego typu gremium, w którego skład weszło 24 przedstawicieli różnorodnych młodzieżowych środowisk obywatelskich z całej Polski oraz 11 reprezentantów władz publicznych.
Co przed nami?
Nasze plany wspierania rozwoju organizacji obywatelskich na kolejne lata obejmują:
1. Uruchomienie Programu Wsparcia Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020–2030, który umożliwi wsparcie budowy kapitału społecznego na obszarach wiejskich i w małych miejscowościach przy wykorzystaniu istniejących i nowo powstających uniwersytetów ludowych.
2. Uruchomienie w ramach programów NIW – CRSO nowych ścieżek tematycznych, które obejmą:
- Program wsparcia poradnictwa obywatelskiego;
- Program szkoleń i staży dla liderów organizacji obywatelskich;
- Program wsparcia rozwoju instytucjonalnego polskich organizacji działających na skalę międzynarodową.
3. Powołanie Rady Dialogu Obywatelskiego o znacznie większych kompetencjach do samodzielnego działania oraz ze znacząco szerszą reprezentacją sektora obywatelskiego. Pod patronatem nowej Rady Dialogu Obywatelskiego i przy wsparciu Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego zwiększone zostaną możliwości działania wojewódzkich, powiatowych i gminnych rad działalności pożytku publicznego.
4. W odpowiedzi na potrzeby organizacji i w efekcie toczących się już prac z udziałem ekspertów środowisk obywatelskich, zreformowany zostanie system realizacji zadań publicznych określony w Ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zmiany polegać będą między innymi na:
- zapewnieniu ciągłości realizacji zadań o charakterze długofalowym – znacznie przekraczającym pięcioletni dopuszczalny okres zawarcia umowy – dotyczących usług wrażliwych społecznie (prowadzenie domów pomocy społecznej, hospicjów, placówek opiekuńczo-wychowawczych);
- likwidacji wymogu wkładu własnego w sytuacji, gdy organ administracji publicznej powierza organizacji własne zadanie do realizacji;
- ujednoliceniu systemu realizacji zadań do uproszczonego wzoru określonego w przepisach prawa;
- wprowadzeniu powszechnie systemu rozliczania zadań publicznych z ich efektów.
5. Powstanie systemu elektronicznej obsługi organizacji obywatelskich „e-NGO”, umożliwiającego składanie w jednym systemie: dokumentów w sprawie rozpoczęcia działalności (e-rejestracja), wymaganych prawem sprawozdań finansowych i merytorycznych według ujednoliconego wzoru do urzędów skarbowych, KRS, ofert i wniosków o dofinansowanie do organów administracji publicznej (e-generator), organów nadzorujących działalność organizacji (e-sprawozdanie).
6. Przewidujemy dalsze uproszczenie prowadzenia działalności stowarzyszeniowej, jako szansę na zwiększenie aktywności obywatelskiej.
Będziemy dążyć do znaczącego podwyższenia progu przychodów, uprawniającego organizacje nieprowadzące działalności gospodarczej i działające w sferze pożytku publicznego do prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów.
7. Ujednolicony zostanie system kontroli organizacji obywatelskich przez wprowadzenie zasady jednej kontroli w tym samym czasie i ograniczeniu czasu trwania kontroli.
8. Będziemy zmierzać do zwiększenia limitów odpisów podatkowych na darowizny na cele pożytku publicznego, a także stosować inne mechanizmy wsparcia filantropii.
Prof. Piotr Gliński – Poseł Ziemi Łódzkiej, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przewodniczący Komitetu Społecznego Rady Ministrów oraz Komitetu do Spraw Pożytku Publicznego. Przewodniczący Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości. Profesor socjologii i magister ekonomii, wykładowca akademicki, w latach 2005-2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. W latach 70. i 80. działał w opozycji demokratycznej i NSZZ „Solidarność”. Od lat 80. aktywny w pracach organizacji pozarządowych, m.in. organizacjach ekologicznych i filantropijnych. W 2010 roku Prezydent RP Lech Kaczyński powołał go w skład Narodowej Rady Rozwoju.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.