Pozarządowe wakacje w mieście – przeżyjmy to jeszcze raz [foto]
Od wielu już lat warszawskie stowarzyszenia i fundacje organizują w lipcu i sierpniu bezpłatne wydarzenia: koncerty, warsztaty i inne aktywności dla dzieci i dorosłych spędzających wakacje w mieście. Co się działo w Warszawie w minionym sezonie? Zobaczcie nasze fotograficzne podsumowanie.
Obostrzenia związane z koronawirusem nie sparaliżowały organizowanych w wakacje wydarzeń, choć mocno je zmieniły. Część odbyła się tylko w przestrzeni wirtualnej, niektóre były transmitowane przez internet. Duże, coroczne wydarzenia miały zazwyczaj nieco okrojoną formę, obowiązywały limity uczestników. Oto nasz (subiektywny) przegląd największych wakacyjnych, bezpłatnych wydarzeń z obszaru kultury, zorganizowanych przez warszawskie organizacje społeczne.
Jazdów
Tradycyjnie, domki na Jazdowie przez całe wakacje tętniły życiem. Można było wziąć udział w masie spotkań, warsztatów, dyskusji i koncertów organizowanych przez stowarzyszenia, fundacje, miejskie instytucje i grupy nieformalne.
W domku Solatorium przez całe wakacje dzieci mogły poznawać zabawy i bajki z Czeczenii, Tadżykistanu, Syrii, Gruzji, Ukrainy, Iranu i Gwinei. Dorośli - wziąć udział w cyklicznych warsztatach kulinarnych i poznać kuchnie tych krajów. Wszystko to z pierwszej ręki - od migrantów, migrantek, uchodźców i uchodźczyń mieszkających w Warszawie. Spotkania zorganizowane zostały przez Fundację Ocalenie, Dom Kultury Śródmieście, Otwarty Uniwersytet Jazdów, Refugees Welcome Polska i Osiedle Jazdów, a projekt współfinansowany był ze środków Budżetu Obywatelskiego m. st. Warszawy.
Dzięki Fundacji Kultury Bez Barier i Fundacji Wielozmysły osoby z niepełnosprawnością wzroku mogły wziąć udział w wielozmysłowym spacerze po Jazdowie, poznając historię i przyrodę Osiedla Jazdów, architekturę domków fińskich i odwiedzić rezydujące tu organizacje. Na kolejnych spotkaniach można było poznać podstawy polskiego języka migowego, wczuć się w niepełnosprawność ruchu i doświadczyć Jazdowa z perspektywy poruszania się na wózku oraz poznać zasady savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością ruchową. Współorganizatorzy wydarzeń: Dom Kultury Śródmieście, Otwarty Uniwersytet Jazdów. Projekt współfinansowany był ze środków Budżetu Obywatelskiego m. st. Warszawy.
Środowe wieczory można było spędzić na koncertach w Ladomku, zarządzanym przez ekipę Lado ABC. Niedzielne - w kinie plenerowym w Domku Filmowym. W zasadzie nie było dnia, w którym na Jazdowie nie działoby się coś ciekawego.
Bardzo ETNO
Przez sześć wakacyjnych wieczorów w klubie muzycznym "BARdzo bardzo" można było porozmawiać z muzykami, animatorami i miłośnikami o polskiej muzyce ludowej. Ale przede wszystkim - posłuchać jej na żywo. Na spotkaniach gościli: zespół "Carniacy" z Kurpiów, duet Maniucha Bikont i Ksawery Wójciński, Kapela Zdzisława Kwapińskiego ze Zwolenia, Jan Młynarski, Kapela Niwińskich, Czeremszyna, Tęgie Chłopy. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Bardzo Bardzo, dofinansowano je ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce
Była to już 26 edycja tego festiwalu, który corocznie ściąga na Rynek Starego Miasta tłumy wielbicieli muzyki jazzowej. W tym roku festiwal gościł co prawda tylko polskich wykonawców, ale za to tych z najwyższej półki. Na dziewięciu koncertowych wieczorach wystąpili m.in. Michał Urbaniak, Leszek Możdżer, Krzysztof Ścierański, Krzysztof Herdzin, Paweł Kaczmarczyk i Adam Bałdych.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Art. Wydarzenie dofinansowało Miasto Stołeczne Warszawa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Letnie Koncerty Promenadowe w Parku Morskie Oko
Niedzielne koncerty w Parku Morskie Oko przy Pałacyku Szustra to od kilku lat nieodłączny element wakacyjnych wydarzeń muzycznych na Mokotowie. To znakomita okazja do chwili relaksu w cieniu drzew, w towarzystwie muzyki. W tym roku na dziewięciu koncertach zagrały m.in. Warsaw Camerata, Kwartet klarnetowy Poco Leggero i zespół Tango Mio. W repertuarze znalazły się zarówno utwory Mozarta, Bacha, Paganiniego, Gershwina czy Haydna, jak i "lżejsze" piosenki kabaretowe i filmowe.
Organizatorem tej corocznej imprezy jest Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki i Urząd Dzielnicy Mokotów.
28. Festiwal Sztuka Ulicy
Festiwal Sztuka Ulicy odbywa się w Warszawie od 1993 roku. Tegoroczna edycja gościła w Centrum Praskim Koneser. Można było obejrzeć osiem spektakli polskich teatrów ulicznych, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Pokazały je: Teatr Małe Mi, Teatr Scena 96, Teatr Łata, Teatr Ewolucji Cienia, Teatr Walny i Teatr Akt.
Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Scena 96, a tegoroczne pokazy dofinansowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Bielańskie Spotkania ze Sztuką
To cykl spotkań teatralno-tanecznych, które można było obejrzeć w wybranych parkach na terenie Bielan. W tym roku spotkania skierowane były głównie do widzów dorosłych i młodzieży, ale nie zabrakło także propozycji dla całej rodziny. Publiczność mogła nie tylko oglądać spektakle i performance, ale także aktywnie brać w nich udział. Spotkania zorganizowała Fundacja Sztuka Ciała i Urząd Dzielnicy Bielany. Projekt współfinansowało m. st. Warszawa.
Big Book Festival
W ostatni weekend wakacji w Warszawie można było wziąć udział w wydarzeniach ósmego międzynarodowego festiwalu promującego czytelnictwo - Big Book Festival 2020. Impreza, organizowana przez Fundację "Kultura nie boli", już na stałe zagościła w ogólnopolskim kalendarzu wakacyjnych festiwali literackich. W programie znalazły się m.in. spotkania i dyskusje o książkach, performatywne czytania i spektakle, a wśród gości autorzy i autorki z Polski i świata.
Partnerami Big Book Festival byli m.in.: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacja im. Heinricha Bölla, Orange, oraz kilkunastu wydawców literackich.
Festiwal Warszawa Singera
Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera organizowany przez Fundację Shalom odbywa się Warszawie od 2004 roku. W tym roku od 22 do 30 sierpnia można było wziąć udział w dziesiątkach bezpłatnych wydarzeń pokazujących bogactwo kultury żydowskiej: przedstawieniach, koncertach, spotkaniach, wystawach.
Festiwal dofinansowany został przez m. st. Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej i Samorząd Województwa Mazowieckiego.
XII Wielokulturowe Warszawskie Street Party
Wielokulturowe Warszawskie Street Party to festiwal uliczny wszystkich mieszkańców Warszawy, których różnorodne pochodzenie składa się na barwną mozaikę kulturową, często niedostrzeganą czy niedocenianą w codziennym pośpiechu. XII edycja tej imprezy odbyła się 30 sierpnia. W Miasteczku Wielokulturowym na Krakowskim Przedmieściu znalazły się dwie sceny z muzyką i tańcem, strefa akustyczna, stoiska tematyczne i strefa dla NGO. Mimo ograniczeń związanych z epidemią COVID-19, także w tym roku nie zabrakło wielu atrakcji: egzotycznych i pysznych potraw, muzyki, tańców i kolorowych strojów.
Organizatorem Wielokulturowego Warszawskiego Street Party jest Fundacja Inna Przestrzeń. Projekt współfinansowany jest ze środków Urzędu m.st. Warszawy.
Byłaś / byłeś na którymś z tych wydarzeń? Podziel się wrażeniami w komentarzach. A może o jakimś fajnym wydarzeniu nie napisaliśmy? Daj nam znać, na pewno wybierzemy się na nie w przyszłe wakacje.
Więcej zdjęć z wakacyjnych wydarzeń organizowanych w Warszawie przez organizacje pozarządowe [galeria]
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23