Szczęśliwa trzynastka - Międzynarodowy Festiwal Sztuka Ulicy 2019 [foto]
Dla niektórych trzynastka jest pechowa. Dla innych wręcz przeciwnie - przynosi farta. Na tegorocznym festiwalu Sztuka Ulicy zwyciężyłaby ta druga frakcja. Można było obejrzeć 13 plenerowych przedstawień. Wszystkie doskonałe!
Dlaczego ulica
Współczesny teatr uliczny narodził się w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej w latach 60. XX w. Był częścią ówczesnych protestacyjnych ruchów obywatelskich i kontrkulturowych. Zerwanie z tradycyjnym, mieszczańskim modelem teatru jako wydzielonego, elitarnego miejsca i wyjście w przestrzeń publiczną – na ulicę – było nową jakością. Bo to właśnie tam można było spotkać ludzi, którzy do teatru nie chodzą.
W Polsce początki tego rodzaju teatru to lata 70. XX w. i uliczne akcje Akademii Ruchu. Pierwszy festiwal teatrów ulicznych odbył się w Jeleniej Górze w 1983 roku. W latach 90. XX w. narodziły się kolejne: Festiwal Teatralny Malta w Poznaniu, Festiwal Artystów Ulicy w Szczecinie, Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA w Gdańsku czy właśnie Sztuka Ulicy w Warszawie.
Współcześnie teatr uliczny nie jest już rodzajem kontrkulturowej aktywności, ale raczej formą wykorzystującą miejską przestrzeń jako scenę, scenografię, inspirację. Transformacji uległa też sama funkcja przestrzeni miejskiej. Znaczna część życia społecznego i towarzyskiego przeniosła się na ulice, place, skwery, do parków, klubów i galerii handlowych. Teatralne realizacje także. Dostarczają przeżyć estetycznych, budzą ciekawość, intrygują tam, gdzie bije puls miasta. Często dają widzom możliwość współtworzenia spektaklu lub prowokują do reakcji.
Dwa weekendy z teatrami
Festiwal Sztuka Ulicy odbywa się w Warszawie od 1993 roku. W tym roku już po raz 27 (!). Impreza na stałe wpisała się w letni kalendarz kulturalny stolicy. Organizatorem jest Stowarzyszenie Scena 96.
Tradycyjnie już, festiwal miał międzynarodową obsadę. Gościły dwa teatry z Czech – Cirkus trochu jinak i V.O.S.A Theatre, Circus BUNK z Belgii, Wędrujące lalki Pana Pezo z Rosji i Theater des Lachens z Niemiec.
Z rodzimych teatrów można było obejrzeć spektakle zaprezentowane przez Teatr Pantomimy Mimo i Teatr AKT z Warszawy, wrocławski Teatr Na Walizkach, Teatr Canoa i Teatr Ewolucji Cienia z Poznania, katowicki Teatr A Part, łódzki Teatr Ognia i Papieru oraz Walny – Teatr.
Przez dwa kolejne weekendy można było obejrzeć 13 różnych przedstawień. Były to zarówno duże, plenerowe widowiska, jak i kameralne przedstawienie w przyczepie przerobionej na salkę teatralną. Rozrywkowe spektakle w stylu cyrkowym, jak i adaptacja jednej z tragedii Szekspira. Bywało zarówno do śmiechu, jak i mrocznie, romantycznie, ale i złowieszczo, ekstatycznie lub kontemplacyjnie.
Sporo przedstawień miało "familijny" charakter – bawiły zarówno dzieci, jak i dorosłych. A większość w jakiś sposób angażowała publiczność – oglądający mogli stać się także aktorami. Najlepiej ta sztuka udała się chyba rosyjskiemu teatrowi Wędrujące lalki Pana Pezo, który ułożył do snu znaczną część widowni.
Przedstawienia odbywały się w różnych lokalizacjach. Na Rynku Nowego Miasta, czyli w typowo "turystycznym" miejscu, ale także w Parku Szczęśliwickim, na skwerze przy stacji metra Słodowiec oraz w Centrum Praskim Koneser. Wyjście poza śródmiejskie, utarte szlaki to z pewnością dobry pomysł na promowanie ulicznego teatru. Widać było, że część publiczności to okoliczni mieszkańcy.
Na tegorocznym festiwalu w przestrzeń publiczną weszli także rzeźbiarze. Na Rynku Nowego Miasta pojawiły się plenerowe rzeźby Antoniego Grabowskiego, Krzysztofa Franaszka oraz studentów Pracowni Rzeźby AW ASP w Warszawie. Notabene do rzeźbiarstwa nawiązywał też jeden z tegorocznych spektakli festiwalu. Teatr Ewolucji Cienia "ożywił" Nierozpoznanych – słynne plenerowe rzeźby Magdaleny Abakanowicz.
W pasażu Centrum Praskiego Koneser można było obejrzeć wystawę fotograficzną pt. …był, jest…. To zdjęcia ze spektakli kilkunastu polskich teatrów ulicznych i plenerowych działających po 4 czerwca 1989 r.
Więcej zdjęć z Festiwalu Sztuka Ulicy [galeria]
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23