Pozarządowe wakacje w Warszawie. Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać w sierpniu?
Wakacje to czas, w którym wiele warszawskich organizacji organizuje bezpłatne wydarzenia kulturalne: koncerty, przedstawienia, pokazy, warsztaty i spotkania, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zobaczcie nasze wybrane propozycje imprez, na które warto wybrać się w sierpniu.
Lato w pełni, a co za tym idzie, trwa sezon plenerowych wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy na przegląd wybranych sierpniowych imprez, organizowanych i współorganizowanych przez warszawskie ngo’sy.
Jedne wydarzenia i miejsca mają ustalony program, w innych repertuar powstaje na bieżąco, warto więc śledzić ich profile facebookowe.
Festiwal Otwarty Jazdów
W ramach festiwalu w domkach na Jazdowie każdego dnia coś się dzieje. Program został podzielony na tematyczne dni:
- dyskusyjne poniedziałki (rozmowy na ważne tematy osób z różnorodnych środowisk, o różnych wartościach i doświadczeniach);
- wizualne wtorki (spotkania, warsztaty, dyskusje dotyczące sztuk wizualnych);
- filmowe środy (projekcje filmów, ale także warsztaty fotograficzne i sesje jogi);
- czwartki z literaturą otwartą (cykl warsztatów, w których literatura spotyka się z innymi dziedzinami sztuki i kultury);
- koncertowe piątki (w sierpniu wystąpią: Fleurdelis - krakowski zespół folkowy; Noumassa Dembele - multi-instrumentalista pochodzący z Burkina Faso; Summana - mieszanka afrykańskich rytmów, słowiańskich zaśpiewów i cygańskich melodii);
- soboty z potańcówką (w sierpniu do tańca zagrają: kapela Mateusza Kowalskiego i kapela Jakuba Zimończyka);
- ekologiczne niedziele (spotkania, spacery dotyczące przyrody, ogrodnictwa).
Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Niektóre wymagają wcześniejszego zgłoszenia udziału lub pobierana jest symboliczna opłata. Szczegółowy program Festiwalu Otwarty Jazdów znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku. Warto śledzić także facebookowy profil Osiedla Jazdów.
Festiwal WarszeMuzik
Już po raz piąty w Warszawie, w podwórkach zagubionych kamienic-ostańców oraz w niezwykłej przestrzeni Pomnika Umschlagplatz, odbędzie się cykl mikro-koncertów kameralnych WarszeMuzik. Od 1 do 29 sierpnia organizatorzy festiwalu zapraszają na 11 kameralnych koncertów i 3 spacery po dawnej Dzielnicy Północnej.
Będzie można usłyszeć bardzo zróżnicowany repertuar interpretujący przestrzeń warszawskich ostańców: od muzyki klasycznej m.in. patrona festiwalu Mieczysława Wajnberga i Andrzeja Czajkowskiego, przez improwizacje do poezji Ireny Klepfisz i wyobrażone dźwięki studia Syreny Rekord, aż po twórczość kompozytorów muzyki współczesnej. W finale festiwalu, który odbędzie się na scenie Baru Studio, odbędzie się prawykonanie "Interweaving" Andrzeja Karałowa – kompozytora rezydenta WarszeMuzik 2021.
Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na stronie internetowej festiwalu i na profilu facebookowym.
Festiwal organizuje Fundacja "Sfera Harmonii".
Green Festival On Tour
Green Festival On Tour to przegląd filmów o tematyce ekologicznej. Pokazy odbywają się w każdą sobotę do 14 sierpnia włącznie o godzinie 20.30 w Pawilonie Edukacyjnym "Kamień". Wstęp bezpłatny.
7 sierpnia będzie można obejrzeć trzy filmy dotyczące problematyki konsumpcjonizmu: "UseLess", reż. Rakel Gardarsdottir, Agusta M. Olafsdottir; "Na okładce", reż. Yegane Moghaddam oraz "Wrapped in Plastic", reż. Vladi Yudi.
14 sierpnia pokazane zostaną cztery filmy poruszające problem smogu: "Czym jest smog", reż. Karol Kania; "Smog Wars", reż. Jonathan L. Ramsey; "PM 2.5." oraz "Piękna robota", reż. Piotr Biedroń.
Szczegółowy program znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku.
Festiwal Kultura Nieponura
To cykl wydarzeń promujących młodych artystów oraz wiedzę o legalnych źródłach kultury. Festiwal zaczynał jako projekt w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W tegoroczne wakacje w praskim Koneserze odbywa się czwarta edycja Festiwalu, a można na nim poznać twórczość plastyczną, poetycką i muzyczną młodych artystów i artystek. Informacje o festiwalowych, bezpłatnych wydarzeniach pojawiają się na profilu facebookowym festiwalu.
Latający Teatr Sztuki Ciała
Fundacja Sztuka Ciała, zajmująca się pantomimą, teatrem ciała i teatrem ruchu przygotowała na wakacje plenerowe spektakle dla dzieci i dorosłych.
W sierpniu i we wrześniu będzie można obejrzeć siedem przedstawień: muzyczno-roślinną paradę uliczną "Żywa zieleń", spektakle rodzinne "Star, Wars i Sawa", "Wombat nie śpi" i "Tu ziemia" oraz animację teatralną "Rozchmurz się!". Dorośli będą mogli obejrzeć "Rój" i "Kobietę Kalendarz".
Spektakle odbywają się w różnych lokalizacjach, wstęp na wszystkie jest bezpłatny. Szczegółowy program i lokalizacje spektakli znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku.
Letnie Koncerty Promenadowe
Bezpłatne koncerty odbywają się w każdą wakacyjną niedzielę o godzinie 12.00 w mokotowskim Parku Morskie Oko przy Pałacyku Szustra.
W sierpniowe niedziele wystąpią kolejno: Marcin Olak Special Trio w repertuarze jazzowym; Brass Federacja z kompozycjami własnymi z płyty "Poniatowski Mosteczek"; Warsaw Camerata z utworami Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego; Vinyl String Quartet z utworami Cole Portera, Duka Ellingtona i Dave Brubecka oraz powtórnie - Warsaw Camerata z operetkami rodziny Straussów, Franza Lehara i Pala Abrahama.
Szczegółowy program na sierpień znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku.
Organizatorzy: Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki, Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna i Warsaw Camerata.
Jazz na Starówce
To już 27. edycja tego międzynarodowego wydarzenia. To jedyny plenerowy, bezpłatny festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności, prezentujący muzykę nie tylko dla jazzowych koneserów. Koncerty odbywają się w każdą wakacyjną sobotę o godzinie 19.00 lub 20.00 na Rynku Starego Miasta.
W sierpniu na czterech koncertach wystąpią: Kciuk Fusion Band, Piotr Cieślikowski Quartet, Weezdob Collective z utworami Krzysztofa Komedy, Smoliński - Chyła - Sarnecki oraz Stefano Bollani Trio. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej festiwalu.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Art.
Letni pokój
Letni pokój to propozycja na spędzenie lata w mieście przygotowana przez Pracownię Duży Pokój. W lipcu odbyły się warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży, spotkania i dyskusje z młodymi fotografami oraz dziecięce warsztaty przybliżające perskie, arabskie i chińskie baśnie i muzykę. Podobne wydarzenia będą organizowane do końca wakacji. Szczegółów szukajcie na facebookowym profilu Pracowni Duży Pokój.
Duży Pokój to miejsce tworzone przez cztery ngo’sy: Stowarzyszenie 61, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Fundację Picture Doc i Inicjatywę Wolna Białoruś.
Kina plenerowe
Filmowe seanse pod chmurką to coraz bardziej popularny sposób spędzania letnich wieczorów. W tegoroczne wakacje organizowane są w niemal każdej warszawskiej dzielnicy przez lokalne partnerstwa, ngo’sy i placówki kulturalne. W sierpniu na bezpłatne pokazy zapraszają m.in.:
- Kino w Łazienkach (zobacz repertuar)
- Kino plenerowe na Bemowie (zobacz repertuar)
- Kino pod gwiazdami w Rembertowie (zobacz repertuar)
- Lato Filmowe na Pradze Południe (zobacz repertuar)
- Kino na leżakach na Białołęce (zobacz repertuar)
- Kino letnie w Ursusie (zobacz repertuar)
- Kino letnie Włochy (zobacz repertuar)
- Kino letnie na Sielcach (zobacz repertuar)
- Kino Letnie w Wawrze (zobacz repertuar).
Współorganizatorem wszystkich dzielnicowych seansów jest Fundacja Rozwoju Kinematografii.
Ciekawą propozycją na wtorkowe i sobotnie wieczory są bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych w ramach Millennium Docs Against Gravity - największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce . Seanse odbywają się w Elektrowni Powiśle. Szczegóły i repertuar znajdziecie w wydarzeniu na Facebooku.
Szkoła
Szkoła to przestrzeń po zlikwidowanym gimnazjum przy ul. Emilii Plater 31, zaadaptowana przez trzy stowarzyszenia: Komuna Warszawa, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru i Stowarzyszenie Sztuka Nowa. W Szkole organizowane są spektakle, projekcje filmowe, koncerty, wykłady i dyskusje. Część wydarzeń jest biletowana, część darmowa. Informacje o planowanych wydarzeniach pojawiają się na profilu facebookowym Szkoły.
Festiwal Warszawa Singera
Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera organizowany przez Fundację Shalom odbywa się Warszawie od 2004 roku. W tym roku organizatorzy zapraszają od 21 do 28 lipca. W programie: koncerty i spektakle, spacery, wystawy, wykłady i spotkania literackie, pokazy filmów, warsztaty. Wydarzenia odbędą się w różnych lokalizacjach. Wstęp na wiele z nich jest bezpłatny. Niektóre są biletowane lub wymagają wcześniejszego potwierdzenia obecności. Szczegółowy program znajdziecie na stronie internetowej Fundacji Shalom.
Lato Konesera
Lato Konesera 2021 to cykl wydarzeń, spotkań, koncertów, warsztatów, pokazów filmowych, spacerów, spektakli, wystaw dla dzieci i dorosłych, które przez całe wakacje odbywają się na warszawskiej Pradze.
W planach na sierpień m.in.: w każdą niedzielę - Mała Letnia Akademia Teatralna czyli plenerowe spektakle dla najmłodszych widzów i całych rodzin. 17, 20 i 24 sierpnia - plenerowe spektakle Och-Teatru i Teatru Polonia: "Flamenco namiętnie", "Czerwony Kapturek" i "2000000 kroków". A także: Konfrontacja Sztuk Artystycznych vol. 2, warsztaty malarskie i rysunkowe dla dorosłych i dzieci, warsztaty plastelinkowe i wiele innych wydarzeń.
Informacje o aktualnych wydarzeniach sukcesywnie pojawiają się na facebookowym profilu Centrum Praskiego Koneser.
Dzielnica Wisła
Nieformalna, dziewiętnasta dzielnica miasta to przestrzeń dla wielu ciekawych wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki, organizowanych przez urząd m. st. Warszawy, organizacje pozarządowe czy rezydujące nad Wisłą kluby i knajpki. Informacje o aktualnych wydarzeniach pojawiają się na profilu facebookowym Dzielnicy Wisła.
Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych Puppet on the Stage
Koniec wakacji niekoniecznie musi oznaczać zakończenie wydarzeń plenerowych dla dzieci. W weekend 4-5 września odbędzie się szósta edycja międzynarodowego Festiwalu Lalka na Scenie. To wyjątkowa propozycja spędzenia czasu z teatrem ulicznym dla dzieci i dorosłych. Bezpłatne spektakle i dodatkowe aktywności dla publiczności odbędą się na Rynku Nowego Miasta. Szczegółów szukajcie na facebookowym profilu festiwalu.
Festiwal organizuje Fundacja Meritum.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23