Pozarządowe wakacje w Warszawie. Co warto zobaczyć i gdzie się wybrać w sierpniu?
Wakacje to czas, w którym wiele warszawskich organizacji organizuje bezpłatne wydarzenia kulturalne: koncerty, przedstawienia, pokazy, warsztaty i spotkania, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zobaczcie nasze wybrane propozycje imprez, na które warto wybrać się w sierpniu.
Lato w pełni, a co za tym idzie, trwa sezon plenerowych wydarzeń kulturalnych. Zapraszamy na przegląd wybranych sierpniowych imprez, organizowanych i współorganizowanych przez warszawskie ngo’sy.
Jedne wydarzenia i miejsca mają ustalony program, w innych repertuar powstaje na bieżąco, warto więc śledzić ich profile facebookowe.
Festiwal Otwarty Jazdów
W ramach festiwalu w domkach na Jazdowie każdego dnia coś się dzieje. Program został podzielony na tematyczne dni:
- dyskusyjne poniedziałki (rozmowy na ważne tematy osób z różnorodnych środowisk, o różnych wartościach i doświadczeniach);
- wizualne wtorki (spotkania, warsztaty, dyskusje dotyczące sztuk wizualnych);
- filmowe środy (projekcje filmów, ale także warsztaty fotograficzne i sesje jogi);
- czwartki z literaturą otwartą (cykl warsztatów, w których literatura spotyka się z innymi dziedzinami sztuki i kultury);
- koncertowe piątki (w sierpniu wystąpią: Fleurdelis - krakowski zespół folkowy; Noumassa Dembele - multi-instrumentalista pochodzący z Burkina Faso; Summana - mieszanka afrykańskich rytmów, słowiańskich zaśpiewów i cygańskich melodii);
- soboty z potańcówką (w sierpniu do tańca zagrają: kapela Mateusza Kowalskiego i kapela Jakuba Zimończyka);
- ekologiczne niedziele (spotkania, spacery dotyczące przyrody, ogrodnictwa).
Wstęp na większość wydarzeń jest bezpłatny. Niektóre wymagają wcześniejszego zgłoszenia udziału lub pobierana jest symboliczna opłata. Szczegółowy program Festiwalu Otwarty Jazdów znajdziecie w wydarzeniu na Facebookuotwiera się w nowej karcie. Warto śledzić także facebookowy profil Osiedla Jazdówotwiera się w nowej karcie.
Festiwal WarszeMuzik
Już po raz piąty w Warszawie, w podwórkach zagubionych kamienic-ostańców oraz w niezwykłej przestrzeni Pomnika Umschlagplatz, odbędzie się cykl mikro-koncertów kameralnych WarszeMuzik. Od 1 do 29 sierpnia organizatorzy festiwalu zapraszają na 11 kameralnych koncertów i 3 spacery po dawnej Dzielnicy Północnej.
Będzie można usłyszeć bardzo zróżnicowany repertuar interpretujący przestrzeń warszawskich ostańców: od muzyki klasycznej m.in. patrona festiwalu Mieczysława Wajnberga i Andrzeja Czajkowskiego, przez improwizacje do poezji Ireny Klepfisz i wyobrażone dźwięki studia Syreny Rekord, aż po twórczość kompozytorów muzyki współczesnej. W finale festiwalu, który odbędzie się na scenie Baru Studio, odbędzie się prawykonanie "Interweaving" Andrzeja Karałowa – kompozytora rezydenta WarszeMuzik 2021.
Szczegółowy program festiwalu znajdziecie na stronie internetowej festiwaluotwiera się w nowej karcie i na profilu facebookowymotwiera się w nowej karcie.
Festiwal organizuje Fundacja "Sfera Harmonii".
Green Festival On Tour
Green Festival On Tour to przegląd filmów o tematyce ekologicznej. Pokazy odbywają się w każdą sobotę do 14 sierpnia włącznie o godzinie 20.30 w Pawilonie Edukacyjnym "Kamień"otwiera się w nowej karcie. Wstęp bezpłatny.
7 sierpnia będzie można obejrzeć trzy filmy dotyczące problematyki konsumpcjonizmu: "UseLess", reż. Rakel Gardarsdottir, Agusta M. Olafsdottir; "Na okładce", reż. Yegane Moghaddam oraz "Wrapped in Plastic", reż. Vladi Yudi.
14 sierpnia pokazane zostaną cztery filmy poruszające problem smogu: "Czym jest smog", reż. Karol Kania; "Smog Wars", reż. Jonathan L. Ramsey; "PM 2.5." oraz "Piękna robota", reż. Piotr Biedroń.
Szczegółowy program znajdziecie w wydarzeniu na Facebookuotwiera się w nowej karcie.
Festiwal Kultura Nieponura
To cykl wydarzeń promujących młodych artystów oraz wiedzę o legalnych źródłach kultury. Festiwal zaczynał jako projekt w olimpiadzie "Zwolnieni z Teorii". W tegoroczne wakacje w praskim Koneserze odbywa się czwarta edycja Festiwalu, a można na nim poznać twórczość plastyczną, poetycką i muzyczną młodych artystów i artystek. Informacje o festiwalowych, bezpłatnych wydarzeniach pojawiają się na profilu facebookowym festiwaluotwiera się w nowej karcie.
Latający Teatr Sztuki Ciała
Fundacja Sztuka Ciała, zajmująca się pantomimą, teatrem ciała i teatrem ruchu przygotowała na wakacje plenerowe spektakle dla dzieci i dorosłych.
W sierpniu i we wrześniu będzie można obejrzeć siedem przedstawień: muzyczno-roślinną paradę uliczną "Żywa zieleń", spektakle rodzinne "Star, Wars i Sawa", "Wombat nie śpi" i "Tu ziemia" oraz animację teatralną "Rozchmurz się!". Dorośli będą mogli obejrzeć "Rój" i "Kobietę Kalendarz".
Spektakle odbywają się w różnych lokalizacjach, wstęp na wszystkie jest bezpłatny. Szczegółowy program i lokalizacje spektakli znajdziecie w wydarzeniu na Facebookuotwiera się w nowej karcie.
Letnie Koncerty Promenadowe
Bezpłatne koncerty odbywają się w każdą wakacyjną niedzielę o godzinie 12.00 w mokotowskim Parku Morskie Oko przy Pałacyku Szustra.
W sierpniowe niedziele wystąpią kolejno: Marcin Olak Special Trio w repertuarze jazzowym; Brass Federacja z kompozycjami własnymi z płyty "Poniatowski Mosteczek"; Warsaw Camerata z utworami Mieczysława Karłowicza, Ignacego Jana Paderewskiego i Karola Szymanowskiego; Vinyl String Quartet z utworami Cole Portera, Duka Ellingtona i Dave Brubecka oraz powtórnie - Warsaw Camerata z operetkami rodziny Straussów, Franza Lehara i Pala Abrahama.
Szczegółowy program na sierpień znajdziecie w wydarzeniu na Facebookuotwiera się w nowej karcie.
Organizatorzy: Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki, Fundacja Nowa Orkiestra Kameralna i Warsaw Camerata.
Jazz na Starówce
To już 27. edycja tego międzynarodowego wydarzenia. To jedyny plenerowy, bezpłatny festiwal jazzowy w Polsce adresowany do szerokiej publiczności, prezentujący muzykę nie tylko dla jazzowych koneserów. Koncerty odbywają się w każdą wakacyjną sobotę o godzinie 19.00 lub 20.00 na Rynku Starego Miasta.
W sierpniu na czterech koncertach wystąpią: Kciuk Fusion Band, Piotr Cieślikowski Quartet, Weezdob Collective z utworami Krzysztofa Komedy, Smoliński - Chyła - Sarnecki oraz Stefano Bollani Trio. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej festiwaluotwiera się w nowej karcie.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Jazz Art.
Letni pokój
Letni pokój to propozycja na spędzenie lata w mieście przygotowana przez Pracownię Duży Pokój. W lipcu odbyły się warsztaty fotograficzne dla dzieci i młodzieży, spotkania i dyskusje z młodymi fotografami oraz dziecięce warsztaty przybliżające perskie, arabskie i chińskie baśnie i muzykę. Podobne wydarzenia będą organizowane do końca wakacji. Szczegółów szukajcie na facebookowym profilu Pracowni Duży Pokójotwiera się w nowej karcie.
Duży Pokój to miejsce tworzone przez cztery ngo’sy: Stowarzyszenie 61, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Fundację Picture Doc i Inicjatywę Wolna Białoruś.
Kina plenerowe
Filmowe seanse pod chmurką to coraz bardziej popularny sposób spędzania letnich wieczorów. W tegoroczne wakacje organizowane są w niemal każdej warszawskiej dzielnicy przez lokalne partnerstwa, ngo’sy i placówki kulturalne. W sierpniu na bezpłatne pokazy zapraszają m.in.:
- Kino w Łazienkach (zobacz repertuarotwiera się w nowej karcie)
- Kino plenerowe na Bemowie (zobacz repertuarotwiera się w nowej karcie)
- Kino pod gwiazdami w Rembertowie (zobacz repertuarotwiera się w nowej karcie)
- Lato Filmowe na Pradze Południe (zobacz repertuarotwiera się w nowej karcie)
- Kino na leżakach na Białołęce (zobacz repertuarotwiera się w nowej karcie)
- Kino letnie w Ursusie (zobacz repertuarotwiera się w nowej karcie)
- Kino letnie Włochy (zobacz repertuarotwiera się w nowej karcie)
- Kino letnie na Sielcach (zobacz repertuarotwiera się w nowej karcie)
- Kino Letnie w Wawrze (zobacz repertuarotwiera się w nowej karcie).
Współorganizatorem wszystkich dzielnicowych seansów jest Fundacja Rozwoju Kinematografii.
Ciekawą propozycją na wtorkowe i sobotnie wieczory są bezpłatne pokazy filmów dokumentalnych w ramach Millennium Docs Against Gravity - największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce . Seanse odbywają się w Elektrowni Powiśle. Szczegóły i repertuar znajdziecie w wydarzeniu na Facebookuotwiera się w nowej karcie.
Szkoła
Szkoła to przestrzeń po zlikwidowanym gimnazjum przy ul. Emilii Plater 31, zaadaptowana przez trzy stowarzyszenia: Komuna Warszawa, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru i Stowarzyszenie Sztuka Nowa. W Szkole organizowane są spektakle, projekcje filmowe, koncerty, wykłady i dyskusje. Część wydarzeń jest biletowana, część darmowa. Informacje o planowanych wydarzeniach pojawiają się na profilu facebookowym Szkołyotwiera się w nowej karcie.
Festiwal Warszawa Singera
Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera organizowany przez Fundację Shalom odbywa się Warszawie od 2004 roku. W tym roku organizatorzy zapraszają od 21 do 28 lipca. W programie: koncerty i spektakle, spacery, wystawy, wykłady i spotkania literackie, pokazy filmów, warsztaty. Wydarzenia odbędą się w różnych lokalizacjach. Wstęp na wiele z nich jest bezpłatny. Niektóre są biletowane lub wymagają wcześniejszego potwierdzenia obecności. Szczegółowy program znajdziecie na stronie internetowej Fundacji Shalomotwiera się w nowej karcie.
Lato Konesera
Lato Konesera 2021 to cykl wydarzeń, spotkań, koncertów, warsztatów, pokazów filmowych, spacerów, spektakli, wystaw dla dzieci i dorosłych, które przez całe wakacje odbywają się na warszawskiej Pradze.
W planach na sierpień m.in.: w każdą niedzielę - Mała Letnia Akademia Teatralna czyli plenerowe spektakle dla najmłodszych widzów i całych rodzin. 17, 20 i 24 sierpnia - plenerowe spektakle Och-Teatru i Teatru Polonia: "Flamenco namiętnie", "Czerwony Kapturek" i "2000000 kroków". A także: Konfrontacja Sztuk Artystycznych vol. 2, warsztaty malarskie i rysunkowe dla dorosłych i dzieci, warsztaty plastelinkowe i wiele innych wydarzeń.
Informacje o aktualnych wydarzeniach sukcesywnie pojawiają się na facebookowym profilu Centrum Praskiego Koneserotwiera się w nowej karcie.
Dzielnica Wisła
Nieformalna, dziewiętnasta dzielnica miasta to przestrzeń dla wielu ciekawych wydarzeń i inicjatyw z dziedziny kultury i sztuki, organizowanych przez urząd m. st. Warszawy, organizacje pozarządowe czy rezydujące nad Wisłą kluby i knajpki. Informacje o aktualnych wydarzeniach pojawiają się na profilu facebookowym Dzielnicy Wisłaotwiera się w nowej karcie.
Festiwal Ulicznych Teatrów Lalkowych Puppet on the Stage
Koniec wakacji niekoniecznie musi oznaczać zakończenie wydarzeń plenerowych dla dzieci. W weekend 4-5 września odbędzie się szósta edycja międzynarodowego Festiwalu Lalka na Scenie. To wyjątkowa propozycja spędzenia czasu z teatrem ulicznym dla dzieci i dorosłych. Bezpłatne spektakle i dodatkowe aktywności dla publiczności odbędą się na Rynku Nowego Miasta. Szczegółów szukajcie na facebookowym profilu festiwaluotwiera się w nowej karcie.
Festiwal organizuje Fundacja Meritum.
Źródło: Inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23