Pogromcy pozarządowych mitów. Organizacje utrzymują się nie tylko z 1%
Wiele Polek i Polaków odpisuje 1 procent podatku na cele pożytku publicznego, a kwoty przekazywane w ten sposób z roku na rok rosną – w 2018 roku było to ponad 760 mln zł. Ta liczba może robić wrażenie, podobnie jak górna część rankingu organizacji pożytku publicznego (OPP) wraz z otrzymanymi przez nie kwotami (nawet kilkadziesiąt milionów złotych na organizację). Tym samym może się wydawać, że organizacje utrzymują się z pieniędzy z 1 procenta podatku.
Tymczasem tylko nieliczne organizacje otrzymują tak duże kwoty poprzez mechanizm jednoprocentowy. I w ogóle tylko niewielka część sektora pozarządowego ma status OPP, umożliwiający otrzymywanie 1 procenta podatku (mają go 8972 organizacje, a więc ok. 6% całego sektora pozarządowego!).
Gdy spojrzymy na cały sektor pozarządowy, okazuje się, że wpływy z 1 procenta podatku stanowią tylko 3% wartości budżetu wszystkich stowarzyszeń i fundacji. Tak więc organizacje zdecydowanie nie utrzymują się z tego źródła. Najwięcej pieniędzy organizacje otrzymują ze środków rządowych i samorządowych (39% wartości budżetu całego sektora), Unii Europejskiej (14%) oraz odpłatnej działalności statutowej (10%). Więcej pieniędzy niż z 1 procenta podatku organizacje mają również ze zbiórek publicznych, darowizn od osób i firm oraz działalności gospodarczej.
Nie wierz mitom – poznaj dane!
Najnowszy raport z badań stowarzyszeń i fundacji „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018”.
Badania „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018” zostały sfinansowane ze środków Fundacji im. Stefana Batorego oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Źródło: inf. własna fakty.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.