Pogromcy pozarządowych mitów. Organizacje to nie tylko fundacje
Rozpoczynamy wakacyjny cykl dotyczący mitów na temat sektora pozarządowego. Zacznijmy od mitu podstawowego, czyli… wszystkie organizacje pozarządowe to fundacje.
Dlaczego organizacje pozarządowe są utożsamiane z fundacjami, choć w rzeczywistości stanowią one tylko 18% całego sektora? Zapewne jest to związane z faktem, że duża część największych, najbardziej znanych i medialnych organizacji to właśnie fundacje: WOŚP, Fundacja TVN, Fundacja Polsat. Co ciekawe, Stowarzyszenie Wiosna, które potencjalnie mogłoby wzmocnić świadomość istnienia stowarzyszeń wśród Polaków, znane jest główne jako Szlachetna Paczka (a więc najbardziej znana akcja Stowarzyszenia).
Można też powiedzieć, że to nie ma takiego znaczenia, że Polacy mylą formy prawne organizacji pozarządowych. Szczególnie, że fundacje i stowarzyszenia nie różnią się pod względem wysokiego zaufania, jakim darzą je Polacy. Więc co za różnica? Ważne, że cenią i są pozytywnie nastawieni…
A jednak, jest co najmniej jedna istotna konsekwencja mitu zrównującego organizacje pozarządowe z fundacjami. Jak wiadomo, fundacje nie mają członków. Oczywiście mogą mieć wolontariuszy, ale teoretycznie ich model funkcjonowania nie wymaga zaangażowania i uczestnictwa nikogo poza zarządem. W tym sensie panujące wśród Polaków przekonanie, że wszystkie organizacje to fundacje, jest bardzo „wygodną” pomyłką. Pozwala im ona żyć w przekonaniu, że są jakieś fundacje, które robią dobre rzeczy i które ewentualnie można wesprzeć finansowo, ale nie trzeba się włączać w ich działania.
Nie wierz mitom – poznaj dane!
Najnowszy raport z badań stowarzyszeń i fundacji „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018”.
Badania „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018” zostały sfinansowane ze środków Fundacji im. Stefana Batorego oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.