Pogromcy pozarządowych mitów. Organizacje mogą zatrudniać pracowników
Większość organizacji działa dzięki społecznemu zaangażowaniu przedstawicieli zarządów, członków czy wolontariuszy. Ale to nie znaczy, że jest to jedyny możliwy model funkcjonowania. Niemal 40% stowarzyszeń i fundacji regularnie wypłaca wynagrodzenia pracownikom zaangażowanym w działania organizacji.
Poprzedni odcinek cyklu rozprawiającego się z mitami na temat organizacji pozarządowych (Pogromcy pozarządowych mitów. Żeby działać, organizacje potrzebują pieniędzy) dowodził, że stowarzyszenia i fundacje potrzebują pieniędzy, żeby móc prowadzić większość swoich działań. Kolejnym krokiem do zrozumienia sposobu funkcjonowania organizacji jest obalenie przekonania, że pieniądze będące w ich posiadaniu nie mogą być wydane na płatny personel.
Zaangażowani, oddani organizacji wolontariusze mogą zrobić dla niej bardzo wiele. Jednak stowarzyszenia i fundacje świadczące regularnie usługi społeczności (np. prowadzące ośrodek rehabilitacyjny, dom samotnej matki, przedszkole czy szkołę) potrzebują wykwalifikowanego personelu. Pracownicy, którzy nie działają w organizacjach po godzinach, ale w ramach własnej pracy zawodowej, pozwalają na większą stabilność i efektywność działań.
Oczywiście są organizacje, które z wyboru lub konieczności radzą sobie bez pomocy płatnego personelu. Badania pokazują, że zatrudnianie stałych pracowników jest związane z kilkoma czynnikami. Co dosyć oczywiste, jest częstsze wśród organizacji o dużych rocznych budżetach (powyżej 100 tys. zł). Druga kwestia to branża organizacji – za pracę najczęściej płacą organizacje świadczące wyspecjalizowane usługi – działające w obszarze ochrony zdrowia oraz usług socjalnych. Ostatnią kwestią wyróżniającą organizacje posiadające płatnych pracowników wydaje się raczej skutkiem zatrudnienia, a nie przyczyną: organizacje posiadające personel częściej działają na większą skalę – regionalna, ogólnopolską lub międzynarodową.
Nie wierz mitom – poznaj dane!
Najnowszy raport z badań stowarzyszeń i fundacji „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018”.
Badania „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018” zostały sfinansowane ze środków Fundacji im. Stefana Batorego oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.