Kolejny mit, z którym warto się rozprawić, dotyczy przedmiotu i odbiorców działań organizacji. Stereotypowy obraz aktywności stowarzyszeń i fundacji to pomoc chorym dzieciom. W rzeczywistości nie jest to wcale najczęstsza sytuacja.
Oczywiście są organizacje, które pomagają chorym dzieciom. I robią bardzo ważną robotę. Przekłamanie polega na uogólnieniu, że zajmują się tym wszystkie organizacje…
Jakie może być źródło tego mitu? Wydaje się, że do świadomości Polaków powoli przebija się informacja, że organizacje pozarządowe istnieją. Nasi współobywatele są nawet w większości przekonani, że robią one dobre rzeczy i można im ufać. Jednak wiedza o tym, jak wiele jest organizacji i jak różnorodne rzeczy robią, nie jest jeszcze powszechna.
Dlatego ważne, żeby mówić: tak, organizacje pomagają, ale robią to na różne sposoby: działając na rzecz sportu (35% organizacji) czy kultury (14%) umożliwiają ludziom realizację pasji i zainteresowań, zajmując się edukacją (13%) ułatwiają zdobywanie wiedzy i kompetencji, a w obszarze pomocy społecznej (7%) pomocy społecznej i ochrony zdrowia (8%) pomagają chorym i potrzebującym, w tym chorym dzieciom. Poza tym rozwijają społeczności lokalne, działają na rzecz środowiska naturalnego, chronią prawa człowieka, bronią mniejszości… i wiele, wiele innych.
Nie wierz mitom – poznaj dane!
Najnowszy raport z badań stowarzyszeń i fundacji „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018”.
Badania „Kondycja organizacji pozarządowych w Polsce 2018” zostały sfinansowane ze środków Fundacji im. Stefana Batorego oraz środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Źródło: inf. własna (fakty.ngo.pl)
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.