W Warszawie jest zarejestrowanych ponad 14 tysięcy stowarzyszeń i fundacji. Z ich wsparcia korzystają tysiące osób: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Często robią to nieświadomie, bo niewiele z nich wie, że organizacje społeczne działają niemal wszędzie. Co roku najlepsze warszawskie inicjatywy pozarządowe są nagradzane w konkursie S3KTOR. Ostatnia edycja konkursu była wyjątkowa – zmieniono formułę konkursu, aby wyróżnić te działania, które były szczególnie cenne w okresie pandemii. Przypominamy je z okazji Dnia Organizacji Społecznych.
Fundacja Twarze Depresji. Program bezpłatnej, zdalnej pomocy psychologicznej i psychiatrycznej dla dzieci, młodzieży i młodych dorosłych do 24. roku życia
Dzięki inicjatywie młodzi ludzie, którzy najgorzej znosili zamknięcie w domach i wyzwania pandemii, mogli spotkać się online i porozmawiać z lekarzami psychiatrami, psychologami i terapeutami.
– Pandemia i związana z nią izolacja sprawiły, że ludziom funkcjonuje się trudniej, co odbija się na ich zdrowiu psychicznym. W przypadku dzieci i młodzieży wchodzą w grę również zaburzenia w relacjach rodzinnych, rówieśniczych, lęk przed zachorowaniem na covid i nierzadko z tego powodu również lęk przed śmiercią. Młodzi mierzą się z niezwykle trudnymi myślami i emocjami, których nie potrafią rozładować, nie potrafią o nich mówić. To wszystko sprawia, że mamy coraz więcej dzieci, które mierzą się z depresją – tłumaczy Anna Morawska-Borowiec, prezeska Fundacji "Twarze depresji". – Tę chorobę należy leczyć, nie wolno jej bagatelizować. W przypadku dzieci leczeniem pierwszego wyboru jest psychoterapia. Natomiast jeśli pojawiają się myśli samobójcze albo dochodzi do samookaleczania, potrzebna jest pilna konsultacja psychiatryczna. Lekarz zdecyduje, czy zalecić farmakoterapię. Możliwe również, że w takiej sytuacji skieruje dziecko do szpitala
Dzięki inicjatywie Fundacji „Twarze depresji” młodzi ludzie, którzy najgorzej znosili zamknięcie w domach i wyzwania pandemii, mogli spotkać się online i porozmawiać z lekarzem psychiatrą, psychologami i terapeutami. Po uruchomieniu programu, odzew był natychmiastowy.
Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego. Stołeczne szycie maseczek
Przez kilka tygodni ponad 2 tysiące wolontariuszy – harcerzy, ich rodziców, przyjaciół, sąsiadów i innych społeczników uszyło ponad ćwierć miliona maseczek. Za tę inicjatywę Chorągiew Stołeczna Związku Harcerstwa Polskiego zajęła II miejsce w konkursie na najlepszą inicjatywę pozarządową S3KTOR 2020/21.
– Zależało nam na tym, aby odpowiedzieć na jedną z najważniejszych potrzeb, którą udało nam się zidentyfikować, czyli bardzo duży brak środków bezpieczeństwa w pierwszej fali pandemii COVID-19 - mówi Wojciech Puchacz ze Związku Harcerstwa Polskiego. – Wszystkie działania zaczęły się w Nowym Dworze Mazowieckim, bo to tam po raz pierwszy okazało się, że brakuje maseczek.
CZYTAJ: S3KTOR 2020/21. Nagroda dla harcerzy za szycie maseczek [film] >
Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog. Chatbot „Edzia”
Projekt zrealizowany wspólnie z partnerami: Centralnym Domem Technologii, Fundacją Centrum Cyfrowe, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją Szkoła z Klasą oraz firmą IBM. Był to wirtualny asystent nauczyciela, który odpowiadał na pytania dotyczące narzędzi do edukacji zdalnej, wsparcia metodycznego, wyszukiwania wiarygodnych źródeł dla materiałów edukacyjnych czy sposobu organizacji zajęć.
– Na początku zdalnego nauczania byliśmy zasypywani gradem pytań przez nauczycieli, którzy zostali postawieni wobec prawdziwego wyzwania, jakim było prowadzenie lekcji online. Pytali: jak udostępniać ekran, jak oceniać uczniów, jak znaleźć odpowiednie materiały do zajęć. Mieli jeszcze wiele innych zagwozdek. Te pytania powtarzały się i spędzaliśmy dużo czasu na wyjaśnianiu nauczycielom nurtujących ich kwestii. Postanowiliśmy wszystkie te zagadnienia zebrać i zawrzeć w jednym programie. Chatbot „Edzia” powstał więc w odpowiedzi na pilną potrzebę ułatwienia pracy kadrze pedagogicznej – wyjaśnia Barbara Krywoszejew, wiceprezeska Zarządu Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog.
Fundacja Artystyczna MŁYN. Cykl słuchowisk dla kilkulatków „Słonik w domu”
Dziesięciominutowe bajki pomagały najmłodszym zrozumieć świat, pracujących w domu rodziców, brak przedszkola, ale przede wszystkim ich własne emocje. Jednocześnie pomagały rodzicom przyjrzeć się sytuacjom potencjalnie konfliktowym i wskazywały, jak porozmawiać o tym z dziećmi.
– Zaczęliśmy patrzeć na zaistniałą rzeczywistość nieco inaczej i uwzględniać w naszych projektach potrzeby, jakie pojawiły się wraz z ogłoszeniem stanu epidemii – mówi Zuzanna Fijewska-Malesza, koordynatorka programów dla dzieci prowadzonych przez Fundację.
Dziesięciominutowe bajki, dostępne od maja 2020 roku, pomagały najmłodszym zrozumieć świat, pracujących w domu rodziców, brak przedszkola, ale przede wszystkim ich własne emocje. Jednocześnie pomagały rodzicom przyjrzeć się sytuacjom potencjalnie konfliktowym i wskazywały, jak porozmawiać o tym z dziećmi.
Akademicki Związek Sportowy Warszawa - nagroda GRAND S3KTOR
Akademicki Związek Sportowy Warszawa został założony w 1916 r. Obecnie prowadzi nie tylko działalność studencką, ale też upowszechniającą aktywność fizyczną wśród mieszkańców miasta w różnym wieku. Flagowe akcje Związku to biegowy „Test Coopera dla Wszystkich”, pływackie zawody „Od młodzika do olimpijczyka”, czy narciarski „AZS Winter Cup”. Warto pamiętać też o darmowych treningach w ramach programu „Aktywny Warszawiak”, czy „Varsoviadzie”.
– AZS Warszawa służy mieszkańcom naszej stolicy. Zapisał się złotymi zgłoskami w historii sportu akademickiego, ale i olimpijskiego. Wychował całe pokolenia sportowców, całe pokolenia przyzwoitych ludzi. Część z nich oddała życie w obronie ojczyzny, choćby w czasie Powstania Warszawskiego. Obecnie AZS Warszawa jest największą organizacją w Warszawie skupiająca ponad 8 tysięcy członków, studentów i pracowników uczelni – mówił prof. Marek Konopczyński, prezes AZS Warszawa.
CZYTAJ: Grand S3KTOR 2020/2021 dla Akademickiego Związku Sportowego Warszawa >
Fundacja Stocznia, Fundacja Pole Dialogu i Fundacja Civis Polonus. Warszawski Panel Klimatyczny
W wyniku pracy 90 panelistów i panelistek wyłonionych spośród mieszkańców Warszawy, a także ekspertów i ekspertek, przedstawicieli i przedstawicielek organizacji społecznych i Urzędu m.st. Warszawy są rekomendacje, które wyznaczają kierunki rozwoju polityki energetycznej dla stolicy w kontekście zmiany klimatu.
Pomysłodawcami Warszawskiego Panelu Klimatycznego były między innymi Miasto Jest Nasze, Extinction Rebellion Polska oraz Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Konkurs na przeprowadzenie procesu wygrało konsorcjum złożone z trzech, mocno zaangażowanych w kwestie partycypacji, warszawskich organizacji – Fundacji Civis Polonus, Fundacji Pole Dialogu oraz Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”.
Źródło: inf. własna warszawa.ngo.pl
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23