OFOP. Apel dotyczący sejmowych i senackich komisji
Stworzenie realnych, przyjaznych mechanizmów dialogu obywatelskiego oraz przywrócenie realnego znaczenia konsultacji publicznych jest jednym z priorytetów na najbliższe lata. Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych apeluje o gwarancje w Regulaminach Sejmu i Senatu.
Szanowni Państwo,
z wielką nadzieją przyjmujemy deklarację zagwarantowaną umową koalicyjną o partnerskim włączeniu organizacji pozarządowych w proces konsultacji przy tworzeniu prawa. Postanowienie to jest kontynuacją ustaleń wyrażonych m.in. w Deklaracji współpracy na rzecz wsparcia i rozwoju społeczeństwa obywatelskiego podpisanej 29 września 2023 r. z Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Nową Lewicą.
Stworzenie realnych, przyjaznych mechanizmów dialogu obywatelskiego oraz przywrócenie realnego znaczenia konsultacji publicznych będzie dla nas jednym z priorytetów na najbliższe lata.
Celem zapewnienia właściwych instytucjonalnych ram do tego włączenia na etapie prac parlamentarnych, zwracamy się do Państwa z prośbą o odzwierciedlenie powyższej gwarancji w Regulaminach Sejmu i Senatu poprzez:
– włączenie spraw merytorycznie dotyczących organizacji pozarządowych i społeczeństwa obywatelskiego do regulowanego załącznikiem do uchwały Regulaminu Sejmu RP przedmiotu działania właściwej komisji (tutaj – Komisji Polityki Społecznej i Rodziny lub Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka) oraz zmianę nazwy jednej z ww. komisji poprzez dodanie do niej członu: „oraz Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego”,
– zmianę nazwy senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji poprzez dodanie do niej członu: „oraz Organizacji Pozarządowych i Społeczeństwa Obywatelskiego”; komisja już teraz ma w swoich kompetencjach obszar instytucji społeczeństwa obywatelskiego i organizacji pozarządowych (postulujemy o analogię w przypadku Komisji w Sejmie – jak wyżej).
Powyższe rozwiązanie nie naraża parlamentu i budżetu RP na dodatkowe koszty, a nadaje odpowiednią i należną rangę merytorycznej pracy na rzecz dobrych rozwiązań dla sektora obywatelskiego. Realizacja powyższego postulatu stanowi w naszej opinii jeden z pierwszych elementów przywracania warunków do dialogu ukierunkowanego na rzecz dobrych rozwiązań legislacyjnych dla naszego kraju.
Zwracamy przy tym uwagę, że Ogólnopolska Federacja Organizacji Pozarządowych jest zrzeszeniem organizacji społecznych z całej Polski. W zrzeszonych w OFOP-ie organizacjach działa ponad 1 mln osób. Federację tworzą zarówno małe, działające lokalnie stowarzyszenia i fundacje, jak i federacje regionalne oraz organizacje ogólnopolskie, w których imieniu występujemy.
Z uwagi na dużą dynamikę toczących się prac i celem wyjaśnienia wszelkich niejasności jesteśmy do Państwa pełnej dyspozycji. Z ramienia OFOP-u osobą do kontaktu jest:
Weronika Czyżewska-Waglowska, tel. 889 571 080, e-mail: weronika.czyzewska@ofop.eu
zobacz też (o Deklaracji współpracy): Podpisaliśmy z politykami deklaracje na rzecz współpracy, dialogu obywatelskiego i dobrego prawa dla organizacji!
Ten artykuł ukazał się w cyklu „Wybory 2023. Co dalej?”.
Zobacz inne materiały →
Źródło: ofop.eu
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.