Możliwość zlecania Narodowemu Instytutowi zadań przez poszczególnych ministrów oraz nowe kwoty w budżecie NIW-u - to dwie zmiany, które zawiera ustawa o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Ustawa o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego została przyjęta przez Sejm 4 kwietnia 2025 roku. Był to projekt rządowy. Ustawą zajmie się teraz Senat.
O ustawie pisaliśmy już na etapie prac rządowych (zob. Nowelizacja ustawy o NIW. Konkursy zgodnie z przepisami ustawy o pożytku). Pierwotnie projekt zawierał propozycję zmian w dwóch ustawach: w ustawie o NIW-ie oraz w ustawie o grach hazardowych. Zmiana w tej drugiej ustawie miała umożliwić Instytutowi ujednolicenie procedur stosowanych w konkursach - podstawą miały być przepisy działu II rozdziału 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Z tej zmiany zrezygnowano jeszcze przed wniesieniem projektu do Sejmu. Ostatecznie zmieniane są więc tylko dwa artykuły ustawy o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.
Jakie zmiany przyjęto
Nowelizacja wprowadza zmiany w artykule 24 oraz w artykule 46 ustawy.
Do artykułu 24 dodano przepis, dzięki któremu poszczególni ministrowie kierujący określonymi działami administracji rządowej będą mogli zlecać zadania Narodowemu Instytutowi przy jednoczesnym zapewnieniu dotacji celowych na ich realizację. Sens tej zmiany opisywał niedawno Michał Braun w wywiadzie dla ngo.pl.
– (…) chodzi o koordynację. Koordynację procedur, zwiększanie dostępności konkursów, ułatwianie organizacjom chociażby ich wyszukiwania, zapewnienie wspólnego narzędzia, ograniczenie kosztów obsługi konkursów.
Część ministerialnych konkursów możemy z powodzeniem współrealizować. I rozmawiamy o tym z resortami, zwłaszcza jeżeli one są stricte związane z aktywnością organizacji pozarządowych, z aktywnością społeczną.
Drugim zmienianym artykułem jest artykuł 46, który podaje "maksymalny limit wydatków budżetu państwa będący skutkiem finansowania ustawy". Zwiększenie budżetu, którym ma dysponować NIW-u, wymaga zapisania aktualnej kwoty w ustawie. W tym roku taka zmiana jest potrzebna w związku z planami ogłoszenia nowego programu "Moc Małych Społeczności" (zob. konsultacje programu).
Autorom opisanej tu nowelizacji zależało na szybkim jej przyjęciu m.in. właśnie z powodu nowego programu, który ma wystartować niebawem - być może już w maju.
Zobacz tekst nowelizacji
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23