Jeszcze w tym roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Dzięki niej NIW będzie mógł prowadzić nowe działania (np. aktywność wydawniczą), a także współpracować z kołami gospodyń wiejskich i organizacjami rzemieślniczymi.
Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o Narodowym Instytucie Wolności, odrzucając 4 listopada uchwałę Senatu o odrzucenie ustawy. Prezydent podpisał nowelizację 14 listopada. Czekamy jeszcze na jej publikację.
Wejście w życie ustawy nastąpi 14 dni od dnia jej ogłoszenia.
Ustawa ma na celu usprawnienie funkcjonowania Narodowego Instytutu Wolności ‑ Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego oraz wyeliminowanie niejasności i wątpliwości interpretacyjnych, które pojawiły się w trakcie praktycznego stosowania przepisów ustawy.
(fragment informacji po podpisaniu ustawy przez Prezydenta)
Co zmienia nowelizacja?
W ustawie znalazły się m.in. zmiany dotyczące:
- sposobu prac Rady Instytutu
- zasad zatrudniania pracowników NIW-u
- zasad współpracy i kręgu podmiotów, z którymi Instytut współpracuje (właściwie do których kieruje swoje działania - programy)
- działalności wydawniczej Instytutu
- regulaminów konkursowych i innych aspektów prowadzenia konkursów
- przychodów NIW-u
- budżetu na kolejne lata.
Informacja o podpisaniu ustawy przez Prezydenta
Zobacz tekst przyjętej ustawy i przebieg procesu legislacyjnego
Współpraca i realizowanie programów
Ustawa o zmienia ustawy wprowadza zmiany w 10 artykułach. Trudno wskazać te, które będą miały największe znaczenie dla organizacji pozarządowych - bezpośrednio przekładały się na ich działania. Wydaje się, że najwięcej uwagi warto poświęcić tym zapisom, które dotyczą realizacji programów NIW i przekazywaniu środków (zmiany w art. 28 i 30). Dość trudno jednak zrozumieć jakie konsekwencje mogą mieć konkretne zapisy. Przykładem mogą być zmiany w artykule 23 ustawy. Jakie praktyczne znaczenie będzie miało zastąpienie określenia "zarządza" określeniem "realizuje i zarządza"?
artykuł 23 - nowe brzmienie ustępu 1 i nowo dodany ustęp 1a
1. Narodowy Instytut realizuje programy wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i zarządza nimi.
1a. Narodowy Instytut realizuje programy wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego samodzielnie lub we współpracy z organizacjami pozarządowymi, w tym z kołami gospodyń wiejskich, o których mowa w ustawie z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich (Dz. U. z 2021 r. poz. 2256) oraz organizacjami wymienionymi w art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle (Dz. U. z 2020 r. poz. 2159), a także z podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
artykuł 23 - brzmienie ustępu 1 przed nowelizacją
1. Narodowy Instytut zarządza programami wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, realizując zadania, o których mowa w art. 24.
Z pewnością łatwiej zrozumieć jest dlaczego w powyższym artykule znalazły się koła gospodyń wiejskich i organizacje rzemieślnicze. Chodzi o to, żeby nie pojawiały się wątpliwości, że są to podmioty, które mogą otrzymywać wsparcie z NIW. Warto jednak zwrócić uwagę, że organizacje rzemieślnicze nie czekały na tę nowelizację - dedykowany im program uruchomiono kilka miesięcy wcześniej.
Budżet na kolejne lata w ustawie
Ponadto ustawa o NIW (jak niemal co roku) wymagała nowelizacji z powodu zwiększenia środków, którymi Instytut dysponuje. Ponieważ ustawa opisuje rok po roku budżet Instytutu, konieczność nowelizowania tego artykułu jest niemal permanentna. Trudno rozstrzygnąć, czy zapisanie planów budżetowych w ustawie (ustawa o NIW-CRSO od początku zawierała te zapisy) decyduje o stabilności instytucji, czy wręcz przeciwnie. Jednak przyjęcie tej formuły oznacza regularne, niemal automatyczne nowelizacje.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23