Nic tak nie usprawnia pracy, jak szybkie poruszanie się po klawiaturze i korzystanie ze skrótów klawiszowych. Zebraliśmy najważniejsze skróty klawiszowe, które pozwolą wam stać się mistrzami szybkiej pracy i skakania po zakładkach, bez niepotrzebnych ruchów myszką.
Jeżeli chcemy pracować sprawnie, musimy opanować szybkie bezwzrokowe pisanie na klawiaturze. Prawidłowe rozmieszczenie dłoni, a także obszary odpowiedzialne za poszczególne palce znajdziecie na grafice zamieszczonej poniżej.
Po drugie, nie bez znaczenia jest sam sprzęt. Znacznie lepiej i dokładniej pisze się na klawiaturze mechanicznej, która pomaga mi podczas cofania klawiszy i jednoznacznie daje do zrozumienia “pod palcami”, czy dany klawisz został wciśnięty z odpowiednią siłą. Dobrze, gdy klawiatura jest podświetlana, co znacznie ułatwia korzystanie z niej po zmroku.
Po trzecie, nie bez znaczenia jest prawidłowa pozycja przy komputerze. Aby dobrze pisać, należy przybrać postawę swobodną, lecz wyprostowaną. Pomoże ci w tym dobranie odpowiedniego krzesła; oczywiście najlepiej, aby miało regulowaną wysokość oparcia. Dostosuj ją tak, aby oczy mieć nieco powyżej środka ekranu. Przedramiona powinny leżeć poziomo, aby ręce się nie męczyły.
Nic tak nie usprawnia pracy, jak znajomość skrótów klawiszowych na klawiaturze. Skróty możemy podzielić na ogólne: crossplatformowe (identyczne we wszystkich programach i aplikacjach) i skróty systemowe, które wywołamy z konkretnego systemu operacyjnego, jak chociażby Windows. Warto zaznajomić się z nimi, by zoptymalizować nam naszą pracę.
Skróty crossplatformowe i ogólne
Ctrl + C – jeden z najważniejszych skrótów przydatnych w codziennym zastosowaniu, który służy do kopiowania zaznaczonego tekstu lub zaznaczonego pliku/folderu. Więcej na temat zarządzania kopiowaniem przeczytasz w tym tekście.
Ctrl + X – jeden z moich ulubionych skrótów, który służy do wycięcia zaznaczonego pliku, obrazu albo fragmentu treści. Dużą zaletą stosowania tego skrótu jest oczywistość sytuacji, w której od razu możemy zweryfikować, czy wycięliśmy zaznaczony tekst. Podobnie zachowują się foldery, które po wycięciu stają się bardziej wyblakłe. Dzięki temu unikamy sytuacji, w której musimy powtarzać czynność kopiowania zaznaczonego obszaru kilkukrotnie, sprawdzając, czy aby na pewno trafił do schowka kopiowania. Minusem jest fakt, że wycięty tekst/folder znika ze swojej pierwotnej lokalizacji, dopóki nie wklejamy go w nowe miejsce.
Ctrl + V – pozwala na wklejenie skopiowanego lub wyciętego pliku, obrazu albo fragmentu treści.
Ctrl + S – służy do zapisywania pliku/dokumenty, w którym aktualnie się znajdujemy. Jeżeli dokument nie został jeszcze zapisany, skrót wywoła okno do pierwszego zapisu pliku. Jeżeli zdarzyło się Wam kiedykolwiek stracić prezentację albo kawałek pracy tekstowej, na pewno wejdzie Wam w nawyk częste wciskanie tego skrótu.
Ctrl + P – pozwala na wywołanie ekranu drukowania. Wystarczy jeden skrót, aby wydrukować stronę internetową czy plik PDF, który właśnie przeglądamy.
Ctrl + A – zaznacza cały tekst w edytorze tekstowym, czy zbiór plików w danym folderze bez konieczności precyzyjnego jeżdżenia kursorem po ekranie komputera.
Ctrl + Z – drugi najczęściej wciskany przeze mnie skrót klawiszowy (zaraz po Ctrl + X), pozwala cofnąć ostatnią zmianę w edytowanym pliku. Kolejne wciśnięcie tego skrótu cofa drugą od końca zmianę itd. Niezwykle przydatny w momencie, gdy chcemy odkręcić coś, co zepsuliśmy w pliku, nad którym pracujemy.
Ctrl + Y – ten skrót z kolei służy do przywracania zmiany, którą cofnęliśmy. W ten sposób możemy odkręcić zmianę, którą niechcący cofnęliśmy lub uznaliśmy, że szybciej będzie edytować plik z ostatniej utworzonej wersji.
Ctrl + N – służy do otwierania nowego okna Eksploratora plików (co przydaje się na przykład przy kopiowaniu plików). Skrót służy również do otwierania nowej karty w przeglądarkach albo nowego obszaru w programach takich jak Word czy Photoshop.
F1 – wywołuje okno pomocy dla programu/aplikacji, w której się znajdujemy. Jeżeli szukamy odpowiedzi na pytanie dotyczące opcji i możliwości, programu, w którym pracujemy, prawdopodobnie znajdziemy odpowiedź na nie w oknie, które zostanie wywołane po wciśnięciu tego klawisza.
F5 – klawisz służy do odświeżania stron internetowych. Uwaga: wciśnięcie F5 spowoduje ponowne załadowanie strony, na skutek czego może zostać utracona część zmian wprowadzonych na stronie, które nie są jej stałym elementem (jak chociażby w połowie wprowadzona treść w formularzu rejestracyjnym).
Home – pozwala przenieść się na początek strony internetowej/tekstu nad którym pracujemy.
End – pozwala przenieść się na koniec strony internetowej/tekstu nad którym pracujemy.
Print Screen (na niektórych klawiaturach: PrtSc) – pozwala na wykonanie zrzutu obrazu lub tego co widzimy na ekranie naszego komputera. Z mojego doświadczenia mogę jednak powiedzieć, że do wykonywania zrzutów ekranu znacznie bardziej przydaje się zewnętrzna aplikacja, taka jak opisywany przez nas swego czasu Lightshot.
Alt + F4 – zamyka program, z którego korzystamy, a gdy znajdujemy się na pulpicie, Windowsa zamyka również system operacyjny.
Alt + Tab – za pomocą tego skrótu przy każdym naciśnięciu na Tab będziemy się przełączać pomiędzy otwartymi oknami programów. Jeżeli chcemy panować nad tym, jakie okno otworzymy, w tym celu trzeba przytrzymać klawisz Alt i tak długo naciskać przycisk Tab, aż wywołamy okno, którego potrzebujemy. Bardzo przydatne, gdy mamy kilka uruchomionych jednocześnie aplikacji.
Ctrl + Tab – pozwala przełączać się pomiędzy kartami w ramach jednego programu/jednej przeglądarki. Przydatne, gdy chcemy np. przeskanować otwarte karty Google Chrome czy Firefox, w poszukiwaniu tej jednej konkretnej. Podobnie jak w przypadku przeglądania okien, należy przytrzymać klawisz Ctrl i naciskać przycisk Tab, aż znajdziemy szukaną kartę.
Ctrl + F – po wciśnięciu tej kombinacji będziemy mogli skorzystać z przeszukania danego miejsca pod kątem słów kluczowych. Szukacie słowa w dokumencie? A może pliku w folderze, gdzie są ich setki? Wystarczy wcisnąć ten skrót, aby przeszukać dokument lub folder pod kątem słów kluczowych.
Ctrl + W – Zamknięcie aktualnie otwartej karty w przeglądarce. Działa także w programach, w których pojawiają się zakładki, jak na przykład nowe wersje programów Adobe.
Ctrl + T – Otwarcie nowej, pustej karty w przeglądarce.
Skróty Windows
Znaczek Windows (Win) + L – pozwala szybko wylogować się do ekranu logowania w Windowsie. Bardzo przydatne, gdy odchodzimy od służbowego laptopa do łazienki lub na przerwę lunchową.
Win + T – przełączanie się między aplikacjami na pasku zadań. Do zatwierdzenia wyboru należy nacisnąć Enter.
Win + D – pozwala zminimalizować wszystkie otwarte okna i przenieść się szybko na pulpit Ponowne wciśnięcie skrótu przywraca okna z trybu minimalizacji
Win + Home – minimalizowanie wszystkich otwartych okien poza aktywnym. Ponowne wciśnięcie skrótu przywraca poprzedni stan.
Win + + – wywołuję lupę, która przybliży dowolny element znajdujący się na ekranie. Win + Esc pozwala zamknąć narzędzie lupy.
Win + P – otwiera panel ustawień wyświetlania dla wielu monitorów. Pasek ten pozwala na szybkie ustawienie drugiego podłączonego monitora w trybie duplikacji, rozszerzenia lub ustawienia drugiego monitora jako główny. Szczególnie przydatne podczas podłączania komputera do telewizora w sali konferencyjnej.
Win + Ctrl + D – tworzenie nowego wirtualnego pulpitu. Wirtualny pulpit można utworzyć, jeżeli nie chcemy pogubić się w ilości okien dostępnych pod skrótem Alt + Tab. Opcja może okazać się również przydatna w momencie, gdy dopuszczamy kogoś do naszego komputera tylko na chwilę. Warto wtedy utworzyć dla niego nowy obszar roboczy w postaci wirtualnego pulpitu. Do przełączania się między nimi służy natomiast skrót Win + Ctrl + strzałka (w lewo lub prawo), a do zamknięcia – Win + Ctrl + F4. Wirtualne pulpity można również zamknąć klikając w X w edytorze pulpitów.
Win + Tab – podgląd pulpitów i aktualnie otwartych okien. Jest to bardzo wygodna opcja, usprawniająca pracę z wieloma pulpitami równocześnie.
Win + E – pozwala na szybki wywołanie Eksploratora plików.
Ctrl + Shift + Esc – otwiera Menedżera zadań, w którym możemy zamknąć uciążliwe aplikacje, sprawdzić zużycie RAM-u i temperaturę procesora.
Win + A – otwieranie Centrum akcji (czyli boczny pasek w Windows 10). Tutaj znajdują się wszystkie powiadomienia i ikonki Szybkich ustawień.
Win + Alt + D – otwieranie paska „Data/godzina”.
Win + I – Jeśli nie chcemy korzystać z prawego kliknięcia myszki na wolnym miejscu na pulpicie możemy zawsze użyć tej kombinacji aby otworzyć okno ustawień systemu Windows, gdzie znajdziemy najważniejsze ustawienia naszego komputera i systemu operacyjnego.
Znaczek Windows + , (przecinek) – Po wciśnięciu tej kombinacji możecie podejrzeć wasz pulpit. Po zwolnieniu klawiszy wszystkie okna otworzą się w identyczny sposób jak były przed zniknięciem.
Skróty edycji
Na koniec mała wskazówka odnośnie poruszania się po plikach tekstowych. Kursorem w tekście można poruszać wciskając strzałki, to wie każde dziecko. Natomiast dodatkowo przesuwanie kursora można przyspieszyć naciskając Ctrl + Lewa / Prawa strzałka, co pozwala przeskakiwać kursorem po całym słowie.
Dodatkowo możemy zaznaczyć tekst naciskając Ctrl + Shift + Lewa / Prawa strzałka, co pozwoli nam zaznaczać tekst znak po znaku. Możemy jednak skorzystać również ze skrótu Ctrl + Shift + Lewa / Prawa strzałka, co pozwoli nam zaznaczać tekst słowo po słowie. Dodatkowo możemy wykorzystać skrót Shift + strzałka góra/dół, co pozwala zaznaczyć nam linijkę od naszego kursora do linii powyżej naszego kursora lub poniżej. Z kolei Shift + Home, zaznacza tekst do końca linijki, a Shift + End zaznacza tekst do końca linii od postawionego kursora.
Warto również pamiętać, że w edycji tekstu wyróżniamy pauzy i półpauzy i staramy się ustrzegać wypunktowań od myślnika (dywizu).
Pauza – Alt+150 (na klawiaturze numerycznej)
Półpauza – Alt+151 (na klawiaturze numerycznej)
Oczywiście nie ma potrzeby zapamiętania wszystkich wymienionych tutaj skrótów, jednak chociażby ich częściowe poznanie, pozwoli nam przyspieszyć pracę i zmniejszyć liczbę klików myszki. Warto wrócić do tej listy raz na jakiś czas, aby sprawdzić ile z wymienionych tutaj skrótów weszło nam w nawyk.
Przeczytaj także:
- 8 funkcji sprzętu Apple, dzięki którym będziesz pracować efektywniej
- Jak udostępniać ekran z telefonu na telewizor i nie tylko – poradnik dla każdego
- Jak zrobić zrzut lub nagranie ekranu na smartfonie/tablecie?
- Jak wykonać zrzut ekranu komputera?
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy! 🙂
Źródło: Sektor 3.0