Zrzuty ekranu to prosta metoda dokumentowania zawartości stron www, robienia notatek graficznych lub po prostu dzielenia się treściami. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się robić zrzut za pomocą klawisza „PrtScn”, a następnie wklejać go do Painta, to wiedz, że można zrobić to szybciej i wygodniej. A w większości przypadków nie jest do tego potrzebne dodatkowe oprogramowanie, wystarczą funkcje zintegrowane z systemem operacyjnym lub przeglądarką.
Z tego wpisu dowiesz się między innymi:
- jak wykonać zrzut ekranu w systemach operacyjnych Windows i macOS;
- jak wykonywać zrzuty ekranu za pomocą skrótów klawiaturowych;
- jak wykonać zrzut całej strony internetowej lub wycinka ekranu;
- gdzie i w jakim formacie zapisują się zrzuty ekranu;
- jak dokonać prostej edycji wykonanego zrzutu ekranu;
- jak wykonać zrzut ekranu w przeglądarkach: Firefox, Opera, Safari, Google Chrome, Brave oraz Microsoft Edge;
- jak za pomocą komputera wykonać zrzut strony internetowej widzianej tak, jakby była ona wyświetlana na urządzeniu mobilnym.
Systemowe narzędzia do zrzutów ekranu w Windows i macOS
Zarówno Windows, jak i macOS posiadają zintegrowane aplikacje do wykonywania zrzutów ekranu. Pomimo swojej prostoty, zapewniają one funkcje, które powinny zaspokoić większość potrzeb przeciętnego użytkownika komputera. Zrzuty można wykonywać również za pomocą skrótów klawiaturowych, co w znaczący sposób usprawnia codzienną pracę.
Wycinek i szkic (Windows)
Systemowa aplikacja „Wycinek i szkic” umożliwia bardzo podstawową edycję zrzutów i innych plików graficznych (np. kadrowanie, zaznaczanie) oraz ich drukowanie i udostępnianie. Jednak samo wykonanie zrzutu jest dużo prostsze i szybsze za pomocą skrótu klawiaturowego (Windows + Shift + S) niż z poziomu aplikacji.
Użycie skrótu wywołuje nakładkę umożliwiającą wybranie jednej z opcji: wycinek prostokątny, wycinek o dowolnym kształcie, wycinek okna lub wycinek pełnoekranowy. Tak wykonany zrzut zapisywany jest w schowku systemowym, a w prawym dolnym rogu ekranu pokaże się jego miniatura. Jej kliknięcie otworzy zrzut w aplikacji „Wycinek i szkic”. Możemy jednak pominąć ten krok, a zrzut od razu wkleić w dowolnym edytorze grafiki lub tekstu. W przeciwnym razie plik przepadnie w momencie zmiany zawartości schowka systemowego (czyli np. w sytuacji, kiedy skopiujemy dowolną treść lub wykonamy inny zrzut).
Aplikacja dostępna jest jedynie w systemie Windows 10. Starsze wersje wyposażone są w aplikację „Narzędzie Wycinanie” (jest ona również w Windows 10, choć po uruchomieniu zachęca do skorzystania z aplikacji „Wycinek i szkic”) o bardzo podobnym działaniu.
Zrzut ekranu (macOS)
Po uruchomieniu aplikacji „Zrzut ekranu” na ekranie pojawia się nakładka umożliwiająca zrobienie zrzutu: całego ekranu, wybranego okna aplikacji lub wycinka ekranu (każde z tych działań można wykonać za pomocą skrótów opisanych w dalszej części artykułu). Ponadto możliwe jest ustawienie kilkusekundowego opóźnienia wykonania zrzutu.
Pomyślnie wykonany zrzut pojawia się na moment w formie miniatury w prawym dolnym rogu ekranu. Jej kliknięcie umożliwia szybkie udostępnienie pliku lub wykonanie jego edycji, m.in. nanoszenie notatek tekstowych i graficznych. Ciekawą funkcją jest możliwość natychmiastowej edycji pliku na urządzeniu mobilnym – wystarczy jedno kliknięcie, aby zrzut pojawił się na ekranie naszego iPhona lub iPada. A wprowadzane zmiany będą od razu widoczne na Macu.
Jeśli interesuje Cię więcej możliwości współpracy pomiędzy urządzeniami Apple, przeczytaj artykuł „8 funkcji sprzętu Apple, dzięki którym będziesz pracować efektywniej”.
Zrzuty zapisywane są domyślnie na Biurku (możliwa jest zmiana tej lokalizacji) w pliku z rozszerzeniem PNG. Przy okazji warto wspomnieć, że aplikacja „Zrzut ekranu” umożliwia nie tylko wykonywanie zrzutów, ale również nagrywanie ekranu (całego lub wycinka).
Skróty klawiaturowe do zrzutów ekranu
Najprostszym i najszybszym sposobem na wykonanie zrzutu ekranu jest skorzystanie z odpowiedniego skrótu klawiaturowego. Jeśli w swojej pracy często wykonujesz print screeny, wystarczy, że zapamiętasz odpowiednią kombinację klawiszy.
Więcej o wykonywaniu zrzutów ekranu na Windowsie przeczytasz na stronach pomocy technicznej Windows. Więcej o wykonywaniu zrzutów ekranu na macOS przeczytasz na stronach supportu Apple.
Zrzuty stron internetowych
Choć opisane powyżej metody wykonywania zrzutów zaspokajają większość naszych potrzeb, to w niektórych specyficznych sytuacjach mogą być niewystarczające. Przykładem jest tu zrzut strony internetowej, która nie mieści się na jednym ekranie.
Zrzut strony jako funkcja przeglądarki
Podobnie jak w przypadku systemów operacyjnych, twórcy niektórych przeglądarek internetowych pomyśleli o zaimplementowaniu w swoich produktach narzędzi do wykonywania zrzutów stron internetowych.
Firefox Screenshots w przeglądarce Firefox
Po prawej stronie paska adresu znajdziesz ikonę interakcji (ikona z trzema kropeczkami). Po jej kliknięciu rozwinie się menu, w którym znajdziesz opcję „Wykonaj zrzut ekranu”.
Funkcja daje możliwość wykonania zrzutu na trzy sposoby:
- zaznaczenia wybranego obszaru,
- zapisania widocznego obszaru strony,
- zapisania całej strony.
O szczegółach działania funkcji Firefox Screenshots przeczytasz na stronach supportu Mozilli
Snapshot w przeglądarce Opera
Zrzut ekranu wykonuje się za pomocą przycisku z ikoną aparatu, który znajduje się z prawej strony paska adresu. Podobnie jak w przypadku Firefoxa, zrzut można wykonać na trzy sposoby. Jedyna różnica polega na tym, że zrzut całej strony wykonywany jest do pliku PDF.
Oprócz tego, po wykonaniu zrzutu pojawia się panel, który umożliwia wykonanie szybkiej edycji screenu (np. nanoszenie notatek, strzałek).
Szczegółowy opis działania funkcji znajdziesz na stronach Opery.
Eksportuj jako PDF w przeglądarce Safari
Choć Safari nie posiada zintegrowanej funkcji wykonywania zrzutów ekranu (w tej sytuacji należy korzystać z systemowych funkcji macOS), to pozwala nam na zapisanie całej strony internetowej jako pliku PDF. Plusem tego rozwiązania jest to, że taki plik daje nam możliwość zaznaczania i kopiowania tekstu. Jeśli jednak zależy nam na zrzucie w formie pliku graficznego, wystarczy otworzyć plik w systemowej aplikacji „Podgląd” i wyeksportować go do jednego z dostępnych formatów (np. PNG, JPEG, TIFF, HEIC).
Jeśli interesują Cię inne ciekawe funkcje zachowywania informacji ze stron w tej przeglądarce, zajrzyj do Podręcznika użytkownika Safari.
Narzędzia dla deweloperów
Z punktu widzenia przeciętnego użytkownika, ten sposób nie jest ani prosty, ani szybki. Daje jednak inne możliwości niż wcześniej opisane metody, dlatego również postanowiłem go opisać. Opis użycia dotyczy przeglądarki Google Chrome, jednak tej metody możesz użyć (niemal w ten sam sposób) również w przeglądarkach: Firefox, Opera, Brave oraz Microsoft Edge.
Z prawej strony okna, w linii pasku adresu znajdź ikonę z trzema kropkami (Dostosowanie i kontrolowanie Google Chrome), a z menu wybierz „Więcej narzędzi”, a następnie „Narzędzia dla deweloperów”.
Wybrana opcja otworzy okno DevTools. W jej lewym górnym rogu znajdziesz ikonę „Toogle device toolbar” z symbolem smartfona i tabletu. Po jej kliknięciu będziesz mieć możliwość dostosowania sposobu wyświetlania strony internetowej (rozciągając ją w trybie responsywnym lub dostosowując widok do rozdzielczości i proporcji ekranu dostępnych w jednym z kilkudziesięciu najpopularniejszych urządzeń mobilnych). Mówiąc prościej – tym sposobem, za pomocą przeglądarki na komputerze, możesz uzyskać zrzut ekranu strony tak, aby wyglądał na zrobiony za pomocą smartfona lub tabletu. Opcje „Capture screenshot” (zrzut ekranu) oraz „Capture full size screenshot” (zrzut całego ekranu) znajdziesz pod przyciskiem „More options” z symbolem trzech kropeczek.
Zewnętrzne oprogramowanie do zrzutów ekranu
Jeśli oczekujesz więcej niż funkcje zastosowane w używanym przez Ciebie systemie operacyjnym lub przeglądarce, z pomocą przyjdzie Ci dodatkowe oprogramowanie do wykonywania zrzutów ekranu. Może mieć ono formę wtyczki do przeglądarki lub osobnego programu.
Jakie dodatkowe funkcje można znaleźć w takim oprogramowaniu?
- Zaawansowane opcje edycji i zapisywania zrzutów;
- organizacja i katalogowanie zrzutów;
- nagrywanie ekranu;
- otwieranie i zapisywanie całych stron internetowych;
- jednoczesne wycinanie kilku fragmentów ekranu;
- udostępnianie zrzutów;
- synchronizacja z chmurą;
- konfiguracja własnych skrótów klawiaturowych.
Osobiście polecam program Capto (posiada wszystkie wymienione powyżej opcje, jednak dostępny jest jedynie na Maca). Inne ciekawe programy, które miałem okazję testować, to m.in. Nimbus Capture, Screenpresso oraz Lightshot. Niektóre z nich dostępne są zarówno w formie aplikacji, jak i wtyczek do przeglądarek.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi już nigdy nie będziesz używać Painta do zapisywania zrzutów ekranu i na swoje potrzeby znajdziesz najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie.
Na koniec mam dla Ciebie jeszcze jedno bonusowe narzędzie, które pozwoli Ci stworzyć atrakcyjne wizualnie opisy zrzutów (choć można je wykorzystać do każdego rodzaju grafik). Good Annotations, bo o nim mowa, to darmowa platforma do tworzenia makiet. Obsługa jest banalnie prosta i nie wymaga rejestracji. Polega na wgraniu swojego pliku graficznego i dodania dostępnych elementów za pomocą metody “drag & drop”. Po wszystkim wystarczy zapisać efekt swojej pracy na dysku komputera. Więcej o narzędziu przeczytasz w tym artykule.
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy! 🙂
Źródło: Sektor 3.0