Konsumując duże ilości treści, często natrafiamy na informacje, które chcemy zachować na później. O ile w przypadku stron WWW możemy dodawać je do zakładek, to nie zrobimy tego z materiałami w obrębie aplikacji (jak np. Facebook, Instagram czy komunikatory). W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam opcja wykonywania zrzutów ekranu, które możemy z łatwością zapisać w notatniku, dołączyć do wiadomości lub po prostu zapisać w pamięci telefonu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wykonywać zrzuty ekranu na komputerze, przeczytaj ten artykuł. Natomiast z tego tekstu dowiesz się m.in.:
- jak wykonać zrzut ekranu na urządzeniu z Androidem;
- jak włączyć w Androidzie ukrytą funkcję nagrywania ekranu;
- jak wykonać zrzut ekranu na iPhonie / iPadzie oraz Apple Watchu;
- jak nagrać ekran iPhona lub iPada.
Zrzut ekranu na Androidzie
Jak zwykle w przypadku urządzeń z Androidem, odpowiedź nie jest uniwersalna. Sposób wykonania zrzutu ekranu zależy bowiem zarówno od wersji systemu, jak i od konkretnego modelu telefonu.
W większości przypadków wykonanie zrzutu ekranu na Androidzie jest możliwe poprzez jednoczesne naciśnięcie przycisku zasilania oraz przycisku zmniejszania głośności. Jeśli ten sposób nie działa, a posiadasz starsze urządzenie wyposażone w fizyczny przycisk Home, spróbuj kombinacji Home + przycisk zasilania / przycisk zmniejszania głośności.
Tak wykonane zrzuty znajdziesz w aplikacji Zdjęcia w folderze Zrzuty ekranu (lub Screenshots).
ALTERNATYWNE SPOSOBY NA WYKONANIE ZRZUTU EKRANU NA ANDROIDZIE
Oprócz wskazanej powyżej metody, istnieje jeszcze kilka sposobów na wykonanie zrzutu ekranu na Androidzie, choć nie każda musi być dostępna na Twoim telefonie.
Zrzut ekranu za pomocą Asystenta Google: Jeśli na swoim urządzeniu masz skonfigurowanego Asystenta głosowego Google, wystarczy, że powiesz „OK Google, wykonaj zrzut ekranu”. Choć wywołanie funkcji spowoduje wyświetlenie na całym ekranie Asystenta, to na zrzucie widoczny będzie jedynie uprzednio wyświetlany ekran.
O tym, jak włączyć Asystenta Google na swoim urządzeniu, przeczytasz na stronie supportu Google.
Zrzut ekranu za pomocą gestu: Gesty wykonywane palcami na ekranie są bardzo wygodnym sposobem na wywoływanie określonych funkcji. Niestety nie znajdziesz ich we wszystkich wersjach systemu, co więcej, mogą one znajdować się w różnych zakamarkach ustawień. Najprostszym sposobem na ich odnalezienie będzie wejście w Ustawienia, a następnie skorzystanie z symbolu lupy (w prawym górnym rogu). Funkcji możesz szukać za pomocą takich słów kluczowych, jak np. gesty, gestów, zrzut ekranu.
Zrzut ekranu w interfejsie systemu: Niektóre nakładki na Androida dodają funkcję zrzutów ekranu pośród ikon szybkiego uruchamiania (menu wyciągane „od góry” ekranu, wraz z panelem powiadomień). Z kolei inne mogą mieć ją ukrytą pod przyciskiem zasilania (konieczne jest jego dłuższe przytrzymanie).
Rysik: Jeśli obsługujesz swoje urządzenie za pomocą rysika, ten sposób może być zdecydowanie wygodniejszy od gestów lub przytrzymywania kombinacji klawiszy. Jednak nie każde urządzenie wspiera tę funkcję. Ze względu na ilość modeli i zastosowanych w nich rozwiązań, radzę zajrzeć na stronę wsparcia producenta swojego urządzenia.
Dla przykładu sprawdź, jak wykonać zrzut ekranu na Samsungu Galaxy za pomocą rysika S Pen.
Zewnętrzna aplikacja: Po wpisaniu hasła „Zrzut ekranu” w sklepie Google Play, znajdziemy dziesiątki różnych aplikacji, ale czy warto z nich korzystać? Osobiście uważam, że w większości wypadków nie. Przetestowałem kilkanaście z nich (te z największą ilością pobrań) i nie jestem w stanie polecić żadnej. Większość nie dawała żadnych dodatkowych funkcji względem rozwiązań systemowych, natomiast ich użytkowanie wiązało się często z koniecznością oglądania, mniej bądź bardziej nachalnych reklam oraz zbędnymi powiadomieniami. Dodatkowo trzeba mieć świadomość, że taka aplikacja musi dostać od nas dostęp do zawartości naszego ekranu, a część z nich chciała wykorzystywać także mikrofon, aparat czy nawet książkę kontaktową. Dlatego korzystanie z dodatkowych aplikacji pozostawiłbym jedynie bardziej świadomym użytkownikom, którzy potrzebują zaawansowanych funkcji, i którzy potrafią ocenić ryzyko związane z instalacją konkretnej aplikacji.
NAGRANIE EKRANU NA ANDROIDZIE
Choć funkcja nagrywania ekranu jest dostępna w Androidzie (od wersji 10.), to niestety nie jest ona włączona (prawdopodobnie będzie to możliwe w wersji 11.). Oczywiście nie oznacza to, że nie mamy możliwości nagrywania swojego ekranu. Mamy, i to na trzy sposoby.
Nagrywanie ekranu za pomocą wbudowanej aplikacji: Producenci niektórych urządzeń na Androidzie przewidzieli potrzebę nagrywania ekranu i dodali do systemu odpowiednią aplikację. Jeśli potrzebujesz tej funkcji, po prostu przejrzyj wszystkie domyślnie zainstalowane aplikacje, być może nie potrzebujesz nic więcej.
Włączanie ukrytej funkcji nagrywania ekranu (Android 10): Wejdź w Ustawienia, wybierz opcję Informacje o telefonie / tablecie, znajdź pozycję Numer kompilacji i kilkakrotnie naciśnij na nią (aż do pojawienia się komunikatu „Jesteś teraz programistą”.
Następnie wróć do głównego okna Ustawień. A sekcji System powinna być teraz dostępna pozycja Opcje programistyczne. Otwórz ją, a następnie przejdź do: Debugowanie / Flagi funkcji i włącz „settings_screenrecord_long_press”.
Funkcja jest włączona! Jak ją teraz uruchomić? Przytrzymaj przycisk zasilania, aż pojawi się menu. Znajdziesz tam opcję zrzutu ekranu, którą trzeba przytrzymać (aż do momentu pokazania się opcji „Rozpocznij nagrywanie”).
Jak widzisz, nie jest to proste i wygodne rozwiązanie. Jednak opublikowana na początku czerwca 2020 testowa wersja Androida 11 daje nadzieję, że już niedługo zostanie to uproszczone, a nagrywanie ekranu będzie dostępne wśród ikon szybkich funkcji.
Nagrywanie za pomocą zewnętrznych aplikacji: Podobnie jak w przypadku zrzutów ekranu, i tu nie zachęcałbym do instalowania dodatkowych aplikacji. Jeśli jednak bardzo potrzebujesz tej funkcji, a korzystasz ze starszej wersji Androida, możesz zainteresować się np. zaawansowaną aplikacją AZ Screen Recorder. Co prawda w bezpłatnej wersji aplikacja zawiera reklamy (niezbyt uciążliwe), to można się ich pozbyć za niewielką opłatą.
Zrzut ekranu na sprzęcie Apple
Podobnie jak w przypadku Androida, podstawowym sposobem na wykonanie zrzutu ekranu na iPhonie/iPadzie/iPodzie Touch jest skorzystanie z odpowiedniej kombinacji klawiszy. Jeśli posiadasz iPhona/iPada wyposażonego w Face ID, jednocześnie naciśnij przycisk boczny i przycisk zwiększania głośności. Natomiast w urządzeniach z Touch ID należy nacisnąć przycisk Początek (okrągły przycisk poniżej ekranu) oraz przycisk boczny bądź (w zależności od modelu) przycisk Uśpij / Obudź.
Po wykonaniu zrzutu na iOS/iPad OS w lewym dolnym rogu ukaże się miniatura zrzutu. Możesz ją nacisnąć, aby przejść do edytora umożliwiającego przycięcie zrzutu, dodanie napisu, podpisu lub zaznaczeń i odręcznych notatek. Tak wykonane zrzuty zachowują się w rolce aparatu, można jest również znaleźć jako Zrzuty ekranu w sekcji Typy multimediów (w aplikacji Zdjęcia).
ALTERNATYWNE METODY ZRZUTÓW EKRANU NA SPRZĘCIE APPLE
Zrzut ekranu całej strony internetowej na iOS / iPadOS: Aby wykonać zrzut całej strony, nie musisz sklejać ze sobą kilku plików. Po prostu wejdź na wybraną stronę za pomocą przeglądarki Safari, zrób zrzut ekranu w standardowy sposób, a następnie kliknij na miniaturkę zrzutu, która wyświetli się w lewym dolnym rogu. W edytorze, tuż nad widokiem zrzutu, wyświetlą sią dwie opcje, Ekran oraz Cała strona. Jeśli wybierzesz tę drugą opcję, w edytorze pojawi się zrzut całej strony. Zatwierdzenie klawiszem OK spowoduje zapisanie pliku w formacie PDF.
Zrzut ekranu na iOS / iPadOS – jednym palcem: Wciskanie kombinacji przycisków nie zawsze jest wygodne, istnieje jednak sposób, aby wykonać zrzut za pomocą jednego palca. Aby włączyć tę funkcję, wejdź w Ustawienia / Dostępność / Dotyk, następnie włącz opcję AssitiveTouch, a potem wejdź w Dostosuj menu główne. W tym widoku musisz zamienić jedną z ikon (bądź dodać kolejną) na funkcję Zrzut ekranu.
Po włączeniu funkcji na ekranie pojawi się półprzezroczysty przycisk, po którego naciśnięciu wyświetli nam się menu z ikonami (w tym z ustawiona opcją zrzutów ekranu). Jeśli nie chcesz, aby przycisk był widoczny na ekranie przez cały czas, możesz ustawić skrót do jego ukrywania.
Wejdź w Ustawienia / Dostępność / Skrót dostępności, a następnie zaznacz AssitiveTouch. Dzięki temu wywołasz przycisk po trzykrotnym naciśnięciu Touch ID (lub przycisku bocznego w modelach z Face ID). Ponowne trzykrotne naciśnięcie przycisku schowa ikonę AssitiveTouch.
Więcej o funkcji AssitiveTouch przeczytasz na stronach wsparcia Apple.
Dodatkowe aplikacje do zrzutów ekranu na iOS / iPadOS: Powyżej opisałem, jak wykonać zrzut całej strony internetowej, metoda nie zadziała jednak w aplikacjach (np. na Facebooku, bądź w konwersacji na dowolnym komunikatorze). Ponadto choć jest zrzutem ekranu, to w tej sytuacji zapisuje się jako plik PDF (a nie np. PNG lub JPEG).
W takiej sytuacji warto skorzystać z jednej z kilku sprawdzonych aplikacji, np. LongScreen. Wystarczy, że wykonany kilka zrzutów (tak aby na każdym kolejnym znajdował się fragment wcześniejszego zrzutu), a aplikacja sklei je nam w jeden plik (usuwając jednocześnie fragmenty interfejsu, np. górnej belki informacyjnej lub fragmentu strony, tak aby nie były one widoczne pomiędzy poszczególnymi połączonymi elementami). Ponadto aplikacja pozwala łączyć zrzuty nie tylko w pionie, ale również w poziomie.
Zrzut ekranu na watchOS: Wykonanie zrzutu ekranu jest możliwe również na Apple Watchu, co może być przydatne, np. jeśli chcesz pochwalić się komuś swoimi osiągnięciami z aplikacji monitorującej aktywność sportową. Aby wykonać zrzut ekranu na zegarku od Apple, po prostu naciśnij jednocześnie przycisk boczny i pokrętło digital crown.
Jeśli funkcja wykonywania zrzutów ekranu jest wyłączona, wejdź na iPhonie do aplikacji Watch, a następnie do zakładki Ogólne. Oprócz zrzutów ekranu, możesz włączyć tam kilka innych przydatnych funkcji, np. Handoff, o którym pisałem w artykule 8 funkcji sprzętu Apple, dzięki którym będziesz pracować efektywniej.
Zrzuty z Apple Watcha zapisują się w aplikacji Zdjęcia na sparowanym iPhonie.
Nagrywanie ekranu na iOS / iPadOS
Nagrywanie ekranu w iPhonie / iPadzie jest bajecznie proste. Wystarczy, że wyciągniesz Panel sterowania (ruch palcem górę od dolnej krawędzi ekranu) i klikniesz w odpowiednią ikonkę. Na ikonie zobaczysz odliczanie (3 sekundy), po czym rozpocznie się nagrywanie. O jego przebiegu informować będzie Cię cienki czerwony pasek widoczny w górnej krawędzi ekranu.
Możliwe jest również nagrywanie z dźwiękiem z mikrofonu (przydatne, jeśli chcesz np. nagrać dla kogoś instrukcję użycia aplikacji lub obsługi telefonu). Wystarczy, że przytrzymasz przez chwilę przycisk nagrywania, a pokaże Ci się dodatkowy przycisk umożliwiający włączenie mikrofonu.
W obu przypadkach nagrywanie można zakończyć, naciskając na czerwoną belkę u góry ekranu, bądź wysuwając Panel sterowania i naciskając przycisk, który rozpoczyna nagrywanie.
Nagrania zachowują się w rolce aparatu, można je znaleźć w albumach Ostatnie, Wideo oraz Nagrania ekranu.
Podsumowanie
Mam nadzieję, że dzięki temu wpisowi wykonywanie zrzutów i nagrań ekranu nie będzie już stanowić dla Ciebie żadnego problemu. A jeśli treści z tego artykułu okazały się dla Ciebie przydatne, to być może zainteresuje Cię też wpis o tym, jak udostępniać ekran z telefonu na komputer (i nie tylko).
A na koniec, mam dla Ciebie jeszcze jedną ciekawostkę. Jeśli na iPhonie lub iPadzie wejdziesz w Ustawienia / Hasła i konta / Hasła do witryn i aplikacji, a następnie otworzysz dowolne zapisane w pamięci telefonu hasło i wykonasz zrzut lub nagranie ekranu, to zarówno na zrzucie, jak i na nagraniu hasło nie będzie widoczne! To pokazuje dbałość, z jaką Apple podchodzi do bezpieczeństwa swoich użytkowników. Jeśli jednak zdarza Ci się przechowywać swoje hasła w postaci zrzutów ekranu, to zachęcam Cię do przeczytania artykułu Setki haseł – jedno proste i bezpieczne rozwiązanie – manager haseł , dzięki któremu dowiesz się, jak skutecznie i bezpiecznie przechowywać swoje hasła.
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy! 🙂
Źródło: Sektor 3.0