– Istotnym celem Funduszu Aktywni Obywatele w Polsce będzie teraz dotarcie do wcześniej pomijanych regionów i wsparcie nawet tych mniejszych organizacji, które wymagają indywidualnego podejścia i warunków – mówi Lilliann Weggersen z brukselskiego biura Funduszy Norweskich.
Jakub Dymek: – Jak biuro finansowania EEA Grants – zwanych u nas potocznie „funduszami norweskimi” – ocenia współpracę z polskimi partnerami: Fundacją Akademia Organizacji Obywatelskich, Fundacją Batorego i Pracownią Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”?
Lillian Weggersen: –Oceniamy bieżącą współpracę w ramach programu Funduszu Aktywni Obywatele (Active Citizens Fund) z FAOO, Fundacją Batorego i „Stocznią” bardzo dobrze. W tej chwili operatorzy funduszy, czyli właśnie trzy wymienione powyżej organizacje, prowadzą szeroko zakrojone konsultacje z aktorami życia społecznego i społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Celem konsultacji jest opracowanie programu, który będzie odzwierciedlał potrzeby i priorytety grup, do których adresowane będą działania Funduszu.
Jak one wyglądają?
– W grudniu i styczniu miały miejsce duże konsultacje internetowe, w których udział wzięło ponad 185 interesariuszy (organizacji i środowisk). 17 stycznia odbyły się konsultacje „na żywo” – przyciągnęły one blisko siedemdziesięciu interesariuszy, którzy wzięli udział w dyskusji o głównych wyzwaniach dla społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, wnieśli własne propozycje i opinie na temat sugerowanych odpowiedzi na te wyzwania. Podsumowanie rezultatów i konkluzji tych konsultacji zostanie niebawem opublikowane i udostępnione w domenie publicznej na stronie www.konsultacje.aktywniobywatele.org.pl.
Operatorzy w Polsce i my w biurze finansowania (w skrócie FMO - przyp. red.) przyglądamy się teraz na bieżąco efektom konsultacji i zastanawiamy się, jak najlepiej włączyć wnioski z tych rozmów do założeń programu.
Czy na wybór Fundacji Batorego na jednego z krajowych operatorów funduszy miał wpływ fakt, że ta organizacja pełniła tę rolę w przeszłości?
– Wybór operatora funduszy został dokonany na podstawie wcześniej ustalonej procedury i kryteriów oceny, które zostały podane do wiadomości – a sama ocena opierała się na informacjach przedstawionych nam w ofertach. O ile doświadczenie i znajomość operacyjnej, „technicznej” strony funduszy liczyło się w procesie oceny, o tyle nie ocenialiśmy wcześniejszej współpracy z Funduszami Norweskimi. W istocie, oferty konsorcjów prowadzonych przez organizację bez uprzedniego doświadczenia jako główny lub jedyny operator w poprzedniej turze finansowania były punktowane dodatkowo.
Czy regionalna część funduszy, która będzie funkcjonować teraz w Polsce obok puli ogólnokrajowej, ma w swoich założeniach obsługiwać działania i projekty o innym profilu?
– Zakładany cel Regionalnego Funduszu Aktywni Obywatele (ACF-Regional) jest taki sam, jak wszystkich innych funduszy ACF. Istnieje wszakże coś takiego jak „obszary i zagadnienia specyficzne dla danego kraju”, które opisujemy szczegółowo na naszych stronach. W przypadku Polski celem jest budowanie długotrwałego potencjału i samowystarczalności trzeciego sektora poza obszarem metropolii warszawskiej i wzmacnianie inicjatyw oraz przedsięwzięć oddziałujących poza obszarem stolicy. Aby to osiągnąć, wprowadzony został nowy priorytet w odniesieniu do Polski: bardziej skuteczne docieranie do dotychczas pomijanych („under-served”) regionów i grup, a także mniejszych organizacji, współpraca z którymi może wymagać odrębnych procedur i wsparcia. Zaś wymogiem dla operatora funduszy jest wcześniejsze doświadczenie we wdrażaniu działań w przynajmniej dwóch województwach, wyłączając projekty w samej Warszawie.
Czy znany jest choćby przybliżony termin wyłonienia operatora/operatorów regionalnych?
– W związku z tym, że przyjmowanie ofert zakończyliśmy na początku lutego, a ocena trwa, nie możemy jeszcze poinformować o dacie ogłoszenia wyników.
Czy w związku ze zmianami i nowymi okolicznościami prowadzenia rozmów nad nową edycją programu pojawiły się jakieś nowe wyzwania czy trudności?
– Proces rozwijania Funduszu Aktywni Obywatele jest i ekscytujący, i naprawdę wymagający. Jak wspominałam wcześniej, najbliższe miesiące poświęcimy na bliską współpracę programową z operatorami funduszy w Polsce, która pozwoli wprowadzić w życie wnioski z konsultacji. Chcemy, by pomysły i postulaty znalazły swoje odzwierciedlenie w Concept Note funduszy, swoistym „programie programu”.
Ten zaś dokument, bogatszy o wnioski z Polski, trafi do trzech państw-fundatorów (Norwegii, Lichtensteinu i Islandii) do wglądu. Z komentarzami od państw-fundatorów można rozpocząć pracę nad kształtem samego programu i porozumieniem co do szczegółów jego realizacji. Wtedy program również wraca do fundatorów i jest akceptowany w procesie kolejnego przeglądu. Po podpisaniu porozumienia zapraszamy na oficjalne otwarcie programu, a operatorzy ogłaszają możliwość składania wniosków o granty. Więc, jak widać, do mety – rozpoczęcia finansowania nowych projektów – zostało jeszcze kilka kroków.
Lillian Weggersen – jest szefową komunikacji brukselskiego biura Funduszy Norweskich.
Komentuj z nami świat! Czekamy na Wasze opinie i felietony (maks. 4500 znaków plus zdjęcie) przesyłane na adres: redakcja@portal.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.