Których NGO-sów może dotyczyć kolejne przesunięcie terminów sprawozdawczych
Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy przesuwające terminy sprawozdawcze dla wybranej grupy podmiotów. Chodzi o jednostki, których organy zatwierdzające sprawozdania finansowe są bardzo liczne, co uniemożliwia im zorganizowanie legalnego spotkania w sytuacji epidemii, oraz które jednocześnie nie mają możliwości zorganizowania spotkania online. Badamy treść przygotowywanego rozporządzenia pod kątem organizacji pozarządowych.
W 2020 r. z powodu pandemii obowiązki dotyczące sprawozdań finansowych realizujemy inaczej niż w latach ubiegłych. Najpierw przesunięto ich terminy, następnie umożliwiono przyjmowanie uchwał online. Wygląda jednak, że to nie wystarcza i Ministerstwo Finansów szykuje dodatkowe przepisy w tym zakresie. To kolejne przesunięcie terminów – oceniamy, że może dotyczyć raczej niewielu organizacji. Warto jednak sprawdzić czy nie znajdujecie się w wyróżnionej przez nowe przepisy grupie.
Projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów
Projekt pojawił się na początku września i przesłany został do konsultacji. Przesunięcie terminów zawarte jest w nowym ustępie (4a) dodawanym do wydanego w marcu rozporządzenia przesuwającego standardowe terminy sprawozdawcze. NGO-sów może dotyczyć punkt drugi nowego ustępu.
4a. Termin określony w art. 53 ust. 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, w przypadku:
1) (dotyczy spółdzielni)
2) jednostek innych niż określone w pkt 1, które nie są spółkami kapitałowymi, spółkami komandytowo-akcyjnymi i spółkami jawnymi lub komandytowymi, których wszystkimi wspólnikami lub akcjonariuszami ponoszącymi nieograniczoną odpowiedzialność są spółki kapitałowe, spółki komandytowo-akcyjne lub spółki z innych państw o podobnej do tych spółek formie prawnej, w których:
a) liczba członków organów zarządzających przewyższa ograniczenia w zakresie zgromadzeń, spotkań i zebrań, określone w przepisach wydanych na podstawie art. 46a ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm. 3)), oraz
b) brak jest możliwości podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość
– przedłuża się do 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii albo ogłoszonego bezpośrednio po nim stanu zagrożenia epidemicznego.
Jak działają proponowane przepisy
Przepisy dotyczą bezpośrednio jednego terminu sprawozdawczego – terminu na zatwierdzenie sprawozdania finansowego przez uprawniony organ (w organizacjach pozarządowych może to być walne zebranie, zarząd lub inne organy, zobacz: Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. Kto zatwierdza sprawozdanie?).
W 2020 roku organizacje pozarządowe mają czas na zatwierdzenie sprawozdania finansowego do 30 września (na podstawie rozporządzenia, które już w marcu – z powodu epidemii – przesunęło standardowy termin).
Projektowane teraz rozporządzenie dokonuje kolejnego przesunięcia.
Termin na zatwierdzenie "przedłuża się do 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii albo ogłoszonego bezpośrednio po nim stanu zagrożenia epidemicznego".
Nie wiadomo kiedy zostanie odwołany stan epidemii, możliwe więc, że NGO-sy, które skorzystają z tych przepisów w ogóle nie będą musiały zatwierdzić sprawozdania finansowego w tym roku.
Jakiej grupy NGO-sów może dotyczyć przesunięcie
Projektowane rozporządzenie stawia dwa warunki.
Pierwszy warunek – liczny organ zatwierdzający sprawozdanie (rozporządzenie pisze o organie "zarządzającym", ale jest to prawdopodobnie pomyłka, na co wskazuje intencja projektowanych przepisów i treść artykułu ustawy o rachunkowości, do którego odsyła projektowane rozporządzenie).
O jaką liczbę chodzi? W standardowej sytuacji będzie to organ ponad 150-osobowy – tyle osób może się obecnie spotykać, bez złamania przepisów pandemicznych. Jednak w miejscach, w których epidemia przybrała na sile – tzw. obszarach żółtych i czerwonych – ta liczebność jest mniejsza: wynosi odpowiednio 100 i 50 osób.
Drugi warunek – brak możliwości przeprowadzenia głosowania lub spotkania online czyli, jak to formułuje rozporządzenie, "brak możliwości podejmowania uchwał przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość".
Warunek drugi koresponduje z pierwszym – podejmować uchwał online jest tym bardziej skomplikowane im więcej osób ma uczestniczyć w tym procesie.
Niewiele organizacji pozarządowych ma tak liczne organy zatwierdzające sprawozdania finansowe, żeby móc skorzystać z projektowanych przepisów.
Będą one dotyczyć głównie stowarzyszeń, które zatwierdzają sprawozdania uchwałami walnego zebrania (kilkunastoosobowe zarządy, komisje rewizyjne czy rady fundacji to właściwie możliwość tylko teoretyczna).
Prawdopodobieństwo, że będziemy mogli skorzystać z przesuniętych terminów zwiększa sytuacja, kiedy nasza organizacja działa w tzw. obszarze żółtym lub czerwonym.
Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Oczywiście, żeby nabrało mocy musi zostać opublikowane przed 30 września. Śledzimy prace nad projektem rozporządzeni i będziemy informować o jego ostatecznym kształcie oraz dacie publikacji w Dzienniku Ustaw.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23