KPH wręczyła Korony Równości. Wśród wyróżnionych Adam Bodnar i Wanda Traczyk-Stawska
– To, co robiliśmy w Powstaniu było wynikiem tego, że przez ustrój faszystowski zabrano nam nasze ludzkie prawa. Żyje nas niewielu, ale bardzo cierpimy, kiedy widzimy niesprawiedliwość wobec tych, którzy są inni. Najważniejszą sprawą jest to, żeby każdy z nas miał takie sama prawa i obowiązki – mówiła Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego, wyróżniona przez KPH Koroną Równości.
Kampania Przeciwko Homofobii po raz drugi zorganizowała plebiscyt Korony Równości. Stowarzyszenie wyróżnia w ten sposób osoby, które szczególnie zaangażowały się w walkę o równe prawa społeczności LGBTQI. – To był trudny rok dla nas wszystkich. Jestem pewny, że nauczył nas bardzo wielu ważnych rzeczy: siły naszej społeczności, bezkompromisowości w zmierzaniu do celów, konieczności solidarności, potrzeby dostosowywania się do dynamicznie zmieniającego się świata. Przetrwaliśmy, jesteśmy silniejsi i walczymy dalej – mówił Slava Melnyk, dyrektor zarządzający KPH.
Laureaci i laureatki wyłaniani są w internetowym głosowaniu. Stowarzyszenie przyznaje nagrody w pięciu kategoriach: Zaangażowanie społeczne, Równie traktowanie, Życie polityczne, Prawo i Media.
Nagrody specjalne: Adam Bodnar i Krzysztof Gonciarz
Kampania Przeciw Homofobii wręczyła nagrody specjalne. Wyróżniono nimi Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara i Krzysztofa Gonciarza.
"Człowiek instytucja. Osoba o niebywałej niezłomności ducha, solidarnie stająca po stronie tych, których prawa są łamane. Swoją postawą pokazał, że Rzecznik Praw Obywatelskich może, a nawet musi być blisko ludzi i ciągle wsłuchiwać się w głos społeczeństwa obywatelskiego. Przez cały okres trwania swojej kadencji niestrudzenie prowadził dialog z obywatelami i obywatelkami. Pokazywał, że prawa obywatelskie i prawa człowieka są nienegocjowalne, a ich obrona nie może być uzależniona od politycznych trendów czy nastrojów społecznych. Wytyczał nowe ścieżki i mimo ogromnej presji ze strony rządzących nie zrezygnował ze stawania po stronie osób LGBT, twardo broniąc ich praw. Stał się tym samym bastionem nadziei polskiej społeczności LGBT" – KPH uzasadnia wręczenie specjalnej Korony Równości Adamowi Bodnarowi.
– Te ostatnie pięć lat było szczególnie trudne, bo te prawa zostały zakwestionowane przez rządzących, naszą rolą było przypominać czym jest standard konstytucyjny i praw człowieka – mówił odbierając statuetkę Adam Bodnar.
– Jak będziemy konsekwentnie bronili tego, co wynika z konstytucji, Europejskiej Konwecnji Praw Człowieka, prawa unijnego, jak będziemy upominali się o standardy, to one zwyciężą – kontynuował Rzecznik.
Nagrodę specjalną #KoronyRownosci odebrał właśnie były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar #naszrzecznik . Oglądaj transmisję LIVE z ceremonii wręczenia nagród na -> https://t.co/uLtDFMijfN pic.twitter.com/l5V2SkATVa
— Kampania Przeciw Homofobii (@KPH_official) September 27, 2020
Krzysztof Gonciarz, vloger i twórca internetowy, został wyróżniony – czytamy w laudacji – za to, że "sam wychodzi z inicjatywą i nie boi się zabierać głosu przed swoją ponad milionową publicznością w sprawach, które mają znaczenie, m.in. nagrywając apel do prezydenta Dudy w reakcji na homofobiczne wystąpienie głowy naszego państwa, czy wypowiadając się na temat wydarzeń po Marszu Równości w Białymstoku (…) wie, jak wykorzystać swój wpływ do tego, by sprzeciwiać się mowie nienawiści. Nie pozostaje obojętny wobec bieżących wydarzeń w kraju wiedząc, że teraz liczy się każdy, nawet niewielki gest. A przede wszystkim pokazuje, że w każdym formacie działań, także tych komediowych, można znaleźć przestrzeń na to, by powiedzieć nie agresji, ignorancji i homofobii. W tym roku (…) zaprotestował przeciw homofobii wyjeżdżając na ulice Warszawy ciężarówką, będącą satyryczną odpowiedzią na obrzydliwe homofobusy, które regularnie pojawiają się w polskich miastach. Zrobił coś, na co wiele osób od dawna miało dużą ochotę".
Drugą nagrodę specjalną w plebiscycie #KoronyRownosci odbiera @kgonciarz. Transmisja LIVE -> https://t.co/uLtDFMijfN pic.twitter.com/9Kok7ahv8Y
— Kampania Przeciw Homofobii (@KPH_official) September 27, 2020
Zaangażowanie: Wanda Traczyk-Stawska. "Wszyscy ludzie są wolni"
W kategorii Zaangażowanie społeczne, głosami internautów i internautek, zwyciężyła Wanda Traczyk-Stawska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. – To zasługa naszych nauczycieli, którzy uczyli nas przed wojną, że są słowa i zachowania parlamentarne i nieparlamentarne, a przede wszystkim, że wszyscy ludzie są wolni i mają swoją godność, która jest skarbem i nie wolno go nikomu odbierać, a na straży tego stoi prawo zapisane w konstytucji, która jest najwyższym prawem, bo nazywa się dla każdego obywatela, który jest suwerenem, zbiorem praw obywatelskich. To, co robiliśmy w Powstaniu było wynikiem tego, że przez ustrój faszystowski zabrano nam nasze ludzkie prawa. Żyje nas niewielu, ale bardzo cierpimy, kiedy widzimy niesprawiedliwość wobec tych, którzy są inni. Najważniejszą sprawą jest to, żeby każdy z nas miał takie sama prawa i obowiązki – przemawiała laureatka.
To pokolenie oddawało życie za to, żebyśmy byli wolni, równi i żeby każdy człowiek w całym świecie miał swoją ludzką godność uszanowaną - podsumowywała Wanda Traczyk-Stawska.
Nominowani byli także kolektyw Stop Bzdurom i aktywista Bart Staszewski.
Nagroda #KoronyRownosci w kategorii "Zaangażowanie Społeczne" głosami internautów i internautek otrzymuje pani Wanda Traczyk-Stawska! Transmisja LIVE na -> https://t.co/uLtDFMijfN pic.twitter.com/5bXqPuE7NC
— Kampania Przeciw Homofobii (@KPH_official) September 27, 2020
Równe traktowanie: "Atlas nienawiści"
W kategorii Równe traktowanie zwyciężyli twórcy „Atlasu Nienawiści” – Jakub Gawron, Kamil Maczuga, Paulina Pająk i Paweł Preneta.
Nominowani byli również przewodniczący Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej Mieszkańców Gminy Zwierzyniec Jan Kotwis i mama ze stowarzyszenia My, Rodzice Ewelina Słowińska.
Nagrodę #KoronyRownosci w kategorii "Równe Traktowanie" wędruje do twórców i twórczyń @AtlasNienawisci ! Dołącz do transmisji LIVE -> https://t.co/uLtDFMijfN pic.twitter.com/C4ehvpcsYg
— Kampania Przeciw Homofobii (@KPH_official) September 27, 2020
Życie polityczne:
W kategorii Życie polityczne Koronę Równości otrzymała posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
– Bardzo bym chciała, żeby państwo nie decydowało kto ma prawo kochać, a kto nie, żeby nie ingerowało w to, czy dwie młode zakochane w sobie osoby mogły założyć rodzinę, żeby nie sprawiało, że te dwie zakochane osoby bały się wyjść na ulicę, bo państwo nie chroni je przed przemocą – mówiła polityczka.
Nominowani byli także poseł KO Franciszek Sterczewski i posłanka Lewicy Magda Biejat.
Prawo: Anna Błaszczak-Banasiak
W kategorii Prawo nagrodzona została szefowa do spraw równego traktowania w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich Anna Błaszczak-Banasiak. Prawniczka zacytowała list, który ma zawsze przy sobie – napisała go do biura RPO pani Justyna: "Jestem lesbijką i z tego powodu musiałam wyprowadzić się z mojej rodzinnej miejscowości (…) Nie chcę niszczyć niczyjej rodziny (…) chcę się tylko czuć bezpiecznie w mojej miejscowości i kraju". Anna Błaszczak-Banasiak zwróciła się do autroki listu: – Jeśli nas Pani ogląda, robimy co możemy.
Nominowani byli również Anna Mazurczak i Katarzyna Warecka.
W kategorii "Prawo" statuetkę #KoronyRownosci otrzymuje Anna Błaszczak-Banasiak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich @Adbodnar . Transmisja LIVE z ceremonii wręczenia nagród -> https://t.co/uLtDFMijfN pic.twitter.com/f738s0JCzw
— Kampania Przeciw Homofobii (@KPH_official) September 27, 2020
Media: Oko.press
W internetowym plebiscycie KPH w kategorii media wygrała redakcja Oko.press.
Nominowani byli również Wojciech Karpieszuk ze stołecznej "Wyborczej" i Anna Konieczyńska z "Vouge Polska".
Głosami internautów i internautek nagroda #KoronyRownosci w kategorii "Media" trafia do redakcji @oko_press! pic.twitter.com/LG8uv2C6c6
— Kampania Przeciw Homofobii (@KPH_official) September 27, 2020
Zeszłoroczna edycja
W zeszłym roku Korony Równości otrzymali Grzegorz Sobieszak, ambasador akcji #SportPrzeciwHomofobii, Monika Niedźwiedzka, nauczycielka z Płocka, Monika Rosa, posłanka KO, prof. Monika Płatek i Anton Ambroziak, dziennikarz Oko.press (więcej o zeszłorocznej edycji plebisyctu można przeczytać na stronie Kampanii Przeciw Homofobii).
Źródło: własna
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.