Jest projekt rozporządzenia z przesunięciem terminów sprawozdawczych. NGO dostaną dodatkowy miesiąc na sporządzenie i zatwierdzenie sprawozdania finansowego
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia przesuwającego w tym roku standardowe terminy sprawozdawcze. NGO-sy dostana nieco więcej czasu, jednak nie będzie to tak duże przesunięcie, jak w roku ubiegłym. Przepisy wejdą w życie po przyjęciu i publikacji rozporządzenia.
Projekt zawiera propozycję przesunięć kilku terminów. Dla organizacji pozarządowych najważniejsze teraz będą przesunięcia dotyczące sporządzania (w tym podpisywania) oraz zatwierdzania sprawozdań finansowych. Kiedy rozporządzenie wejdzie w życie przesunięte zostaną standardowe terminy na:
- sporządzenie sprawozdania finansowego - standardowy termin 31 marca - przesunięty na 30 kwietnia.
- zatwierdzenie sprawozdania finansowego - standardowy termin 30 czerwca - przesunięty na 31 lipca.
Piszemy tu o terminach dla organizacji pozarządowych, które mają rok obrotowy taki sam jak kalendarzowy (tak ma większość NGO).
Projekt w projektowanym brzmieniu § 3a przewiduje wprowadzenie krótkiego (o 1 miesiąc) przesunięcia niektórych terminów dotyczących w szczególności inwentaryzacji, sporządzenia zestawienia obrotów i sald, sporządzenia sprawozdania finansowego oraz jego zatwierdzenia, które wynikają z ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych,oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy, których działalność opiera się w dużej mierze na wolontariacie i pracy społecznej.
(fragment uzasadnienia)
Które organizacje będą mogły skorzystać z przesunięcia
W rozporządzeniu wskazuje się na organizacje pozarządowe poprzez odesłanie do zapisów ustawy o działalności pożytku (standardowy katalog jest tu nawet poszerzony i ujmuje np. związki zawodowe nieprowadzące działalności gospodarczej). W każdym razie przesunięcie będzie dotyczyło wszystkich organizacji pozarządowych, które obejmuje definicja z ustawy pożytkowej.
Przepisy znajdą zastosowanie "W przypadku jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057), z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy, a także w przypadku nieprowadzących działalności gospodarczej związków zawodowych, organizacji pracodawców, izb gospodarczych, społeczno-zawodowych organizacji rolników, organizacji samorządu zawodowego i organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła (…)".
Zobacz projekt rozporządzenia
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Będziemy śledzić losy projektu i poinformujemy o jego przyjęciu i publikacji.
Uwzględniono postulaty RDPP
W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia przeczytamy też, że zawarte w nim przesunięcia to odpowiedź na apele Zespołów Rady Działalności Pożytku Publicznego.
"Z postulatem przesunięcia terminów sprawozdawczych zwróciły się do Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej dwa Zespoły Rady Działalności Pożytku Publicznego, tj. Zespół do spraw Sprawozdawczości w Organizacjach Pozarządowych i Zespół do spraw Administracji Publicznej i Bezpieczeństwa Obywateli".
(fragment uzasadnienia do projektu)
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23