Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do pomagania tym, którzy najbardziej tego potrzebują? [film]
Jednych przeraża, innych inspiruje i napędza do działania. O sztucznej inteligencji powiedziano już dużo i będzie się mówić jeszcze więcej. Jej szybki i dynamiczny rozwój warto więc wykorzystywać przede wszystkim do robienia dobra i pomagania tym najbardziej potrzebującym. Jak to zrobić? Posłuchajcie wykładu Andreasa Fibigera z Microsoft, który opowiadał o tym podczas tegorocznego Festiwalu Sektor 3.0.
Czy sztuczną inteligencję da się wykorzystać do budowy lepszego świata? Takiego, w którym wszyscy wreszcie będziemy równi i który będzie dla nas wszystkich dostępny na równych prawach i warunkach? Wszystko wskazuje na to, że tak! Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię i zacząć działać. Granty Microsoftu natomiast pomogą w realizacji nawet najbardziej śmiałych pomysłów. Andreas Fibiger w swoim wystąpieniu mówił o programie AI for Accessibility. Stworzony przez firmę Microsoft, ma na celu przede wszystkim poprawę dostępności oprogramowania i sprzętu elektronicznego dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
Z wykładu dowiesz się:
00:00 Kim jest Andreas Fibiger i czym zajmuje się na co dzień?
02:40 Czym jest program AI for Good?
13:30 Czym jest AI for Accessibility, jeden z pięciu filarów programu AI for Good?
23:00 Jak sztuczna inteligencja pomaga widzieć osobom niewidzącym?
28:00 Jak wykorzystać sztuczną inteligencję do budowania komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami?
31:40 O jakie typy grantów Microsoft można się ubiegać?
33:50 Szczegóły przyznawania grantów Microsoft
36:05 Jak ubiegać się o grant?
Jak więc wykorzystać AI do wsparcia ludzi, przede wszystkim tych z niepełnosprawnościami? Jest wiele obszarów, w których można to zrobić. Weźmy pod uwagę choćby rynek pracy. Sztuczna inteligencja może pomagać w rozwoju nowych umiejętności, a także zmieniać kulturę zatrudnienia na taką, która będzie otwarta wobec osób z niepełnosprawnościami. Wypracowane przez Microsoft rozwiązanie Our Ability służy właśnie temu, aby otworzyć rynek pracy w sektorze badań naukowych i produkcji także dla osób, które nie są w pełni sprawne.
Sztuczna inteligencja może ułatwić życie
Inną kwestią jest również poprawa lub całkowite zniwelowanie przeszkód, na które trafiają osoby z niepełnosprawnościami. Na naszych oczach dzieją się niesamowite rzeczy! Technologia Seeing AI umożliwia osobom niewidzącym widzenie, daje możliwość obserwowania tego, co dzieje się w otoczeniu, odczytywania zdjęć w social mediach, interpretowania wyrazu twarzy rozmówcy, a nawet odczytania pisma ręcznego.
Dla kogoś, kto nie widzi, to wielka zmiana jakości życia. W podobny sposób sztuczna inteligencja pracuje dziś na rzecz osób, które są głuchonieme, dzieci z autyzmem, ludzi z problemami związanymi z lękiem społecznym i innymi schorzeniami. A wszystko po to, aby ułatwić im codzienne funkcjonowanie oraz komunikowanie się z otoczeniem.
Sztuczna inteligencja zaczyna zmieniać życie osób z niepełnosprawnościami i będzie tak dziać się dalej. A to dopiero początek. Mamy jeszcze dużo do zrobienia.
Przeczytaj także:
- Zamknij oczy i znajdź adres sklepu – o dostępności w sieci
- Czy polski Internet jest dostępny dla wszystkich? Accessibility oczami organizacji społecznych [Wywiad]
- Zrozumieć sztuczną inteligencję. Co warto wiedzieć o jej aktualnych możliwościach i gdzie się o niej uczyć?
- Sztuczna inteligencja dokoła nas – AI wyjaśniają Agata Foryciarz i Aleksandra Przegalińska
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0