Coraz bardziej zatłoczone, coraz gęściej zabudowane, coraz mniej zielone i coraz rzadziej przyjazne człowiekowi. Miasta na całym świecie wymagają przebudowy, która nie tylko pomoże im dostosować się do zmieniających się warunków klimatycznych, ale też przede wszystkim ułatwi życie ich mieszkańcom. Dobry przykład płynie z Tel Awiwu. Choć daleko nam do niego, warto już dziś zacząć się nim inspirować i działać w naszych środowiskach miejskich!
W Tel Awiwie istnieje wyjątkowe miejsce. Powstało po to, aby łączyć administrację miasta, środowisko uniwersyteckie, wielkie firmy i przedsiębiorstwa ze startupami, których rozwiązania technologiczne służą temu, aby mieszkańcy telawiwskiej aglomeracji poczuli, że w żyje im się coraz lepiej. CityZone, bo o nim mowa, jest ekosystemem innowacji, żywym laboratorium dla ludzi, władz lokalnych, korporacji i przedsiębiorców, którego głównym celem jest poprawa jakości życia mieszkańców miasta.
Założycielka i szefowa CityZone, Yael Malatskey, była gościem tegorocznej edycji Festiwalu Sektor 3.0, a jej wykład i inspiracje z niego płynące idealnie wpisały się w festiwalowe hasło przewodnie, jakim było Better Living.
Z Tel Awiwu płynie naprawdę dobry przykład na to, jak na drodze dialogu, wsłuchiwania się w potrzeby i odpowiadania na wyzwania miejskiej rzeczywistości można przebudować miasto tak, aby jego mieszkańcom żyło się lepiej, bezpieczniej i stabilniej.
Z wykładu dowiesz się:
00:27 CityZone – żywe laboratorium innowacji technologicznych dla miast
01:10 Jak technologie, które tworzy CityZone, pomagają w Better Living?
02:30 Jak układają się relacje władz miasta i startupów w Tel Awiwie?
05:02 Tel Awiw – najlepszy ekosystem do wprowadzania innowacji
06:55 Żywe laboratorium oparte na dialogu
08:34 O otwartości władz miasta na startupowe pomysły
10:58 Kultura dialogu prowadzi do sukcesu
12:43 Największe wyzwania, jakie stoją przed miastem
17:33 Startupy, których osiągnięciami warto się pochwalić
20:10 SafeUp – dla bezpieczeństwa każdej kobiety
23:28 RadGreen – dla monitorowania stanu środowiska
24:13 RoadSense – dla usprawnienia mobilności mieszkańców
25:15 SkyLinx – dla ułatwienia logistyki dostaw
26:30 Seamless Vision – dla osób niewidzących, aby ułatwić im poruszanie się po zatłoczonym mieście
Science fiction w Tel Awiwie
Sygnalizacja świetlna sterowana przez sztuczną inteligencję zapewnia kierowcom sprawne przejeżdżanie przez skrzyżowania i unikanie blokad drogowych w postaci korków i zatorów. Stan, temperatura i jakość powietrza, ilość i rodzaj promieniowania słonecznego są nieustannie mierzone i monitorowane przez specjalne czytniki rozmieszczone w całym mieście, tak aby szybko ostrzegać mieszkańców przed ewentualnym ryzykiem. Do tego nieustannie trwają prace nad tym, aby redukować ciepło miejskie, aktywnie redukować poziom dwutlenku węgla w mieście, umożliwiać mieszkańcom dostęp do energii odnawialnej, magazynować energię, a także redukować ilość odpadów. To tylko niektóre z inicjatyw, jakie dziś są podejmowane w Tel Awiwie, aby miasto faktycznie służyło i ułatwiało życie jego mieszkańcom.
Co chwali się szczególnie, telawiwskie działania nie pomijają również tych najbardziej potrzebujących. Kobiety, które są tam mocno narażone na napaści na tle seksualnym, mogą korzystać z aplikacji, która umożliwia im samodzielne i bezpieczne poruszanie się po mieście. A gdy pojawi się jakiekolwiek zagrożenie, wciśnięcie jednego guzika spowoduje natychmiastowe wezwanie pomocy i uruchomienie odpowiednich służb. Natomiast osobom niewidzącym i słabowidzącym w poruszaniu się po mieście towarzyszą roboty, które pomagają im bezpiecznie manewrować tam, gdzie jest tłum ludzi, gąszcz ulic czy w centralnych punktach przesiadkowych.
Wydaje się więc, że przyszłość znana nam z science fiction w Tel Awiwie już nadeszła. Jednak szefowa CityZone zapewnia, że jej zespoły wciąż nad nią pracują i mają jeszcze dużo do zrobienia. Pozostaje więc nam trzymać kciuki za powodzenie technologicznych projektów oraz inspirować się ich rozwiązaniami i wdrażać je na naszych podwórkach.
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!