Walczyli nie tylko o życie, ale o życie w godności i wolności. Dzisiaj chcemy, podążając śladami Marka Edelmana i wielu innych, wyrazić swoją pamięć o Powstaniu w Getcie Warszawskim. Niezależnie od władz państwowych, niezależnie od okoliczności dookoła. W tym roku online.
Co, gdzie i jak?
- W tym roku, w związku z globalną pandemią, Niezależne Obchody są przenoszone do sieci! Zaczną się one tradycyjnie o godz. 12.00 i będą się składały z szeregu wydarzeń transmitowanych na Facebook.
- Będą to zarówno recytacje wierszy, oprawa muzyczna, jak i wydarzenia na żywo – będzie można usłyszeć m.in. Maję Komorowską i Andrzeja Seweryna. Szczegółowy plan jest uzależniony od okoliczności zewnętrznych i zostanie podany w dodatkowym mailu w czwartek (16.04) oraz na stronie wydarzenia na Facebooku: [https://www.facebook.com/events/1085898635122882/]
- Wieczorem, o godz. 20.00, organizatorzy zapraszają również na wydarzenie "Wielka przywraca pamięć": [https://www.facebook.com/events/663934810850584/]
Tło pamięci o Powstaniu w Getcie Warszawskim
Organizatorzy uważają, że pamięć musi trwać pomimo trudności dzisiejszych czasów. Choć w tym roku nie będą zbierać się fizycznie, to wciąż będą chcieli być razem tego dnia. Pamiętać o tym, co się zdarzyło w Warszawie 19 kwietnia 1943 roku. Pamiętać o tych, którzy wtedy walczyli. Pamiętać o tych, którzy zginęli w tamtych dniach. Ale pamiętać również o tych, którzy i które tę pamięć podtrzymywali: Marek Edelman, Symcha Rotem Rathajzer ps. „Kazik”, Jacek Kuroń, Zofia Kuratowska, Anka Kowalska, Lechosław Goździk, Mirosław Sawicki, Noemi Korsan, Chawka Raban, Julia Hartwig i wielu innych.
Uzasadnienie Niezależnych Obchodów
W tym roku pamięć jest szczególnie ważna, kiedy nie można spotkać się na Muranowie. Organizatorzy chcą, żeby Niezależne Obchody, chociaż przeniesione do przestrzeni wirtualnej, jak w poprzednich latach były znakiem społecznego sprzeciwu.
- Przeciwko nacjonalistycznej polityce uprawianej przez rząd.
- Przeciwko tolerowaniu antysemityzmu i ksenofobii.
- Przeciwko deptaniu ideałów wyznawanych przez Bojownice i Bojowników Powstania w Getcie.
Globalna pamięć o Powstaniu w Getcie Warszawskim
W tym roku, choć oddzieleni od siebie, organizatorzy chcą podkreślić globalny charakter pamięci o Powstaniu w Getcie. Jest ona żywa w wielu miejscach, w tym choćby Paryżu (gdzie organizowane są one przez Centre Medem) czy Nowym Jorku (organizowane przez Congress for Jewish Culture). Należy zaznaczyć, że w związku z globalną pandemią, w każdym z tych miejsc obchody zostały przeniesione do przestrzeni wirtualnej.
Organizatorzy wydarzenia
Wśród organizatorów wydarzenia są: Antyfaszystowska Warszawa, Historia Czerwona, Koalicja Antyfaszystowska, Otwarta, Rzeczpospolita, Syrena, Stowarzyszenie Rok Marka Edelmana, Studencki Komitet Antyfaszystowski, Paula Sawicka, Gabi von Seltmann, Zuzanna Hertzberg, Amel Mana