System e-Doręczeń to nowy sposób komunikowania się z różnymi podmiotami, który będą musiały opanować organizacje pozarządowe. Na początku obowiązek będzie dotyczył NGO-sów uzyskujących wpis do rejestru przedsiębiorców, a po jakimś czasie wszystkich organizacji z działalnością gospodarczą. Dla pozostałych organizacji e-Doręczenia będą możliwością, nie obowiązkiem.
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze podmioty publiczne, obywatele i firmy mogą korzystać z wygodnych i bezpiecznych doręczeń elektronicznych. Są one równoważne prawnie tradycyjnej przesyłce poleconej za potwierdzeniem odbioru.
(informacja ze strony https://www.gov.pl/web/e-doreczenia)
Pierwotnie organizacje pozarządowe miały zacząć stosować e-Doręczenia (obowiązkowo) już w grudniu 2023 roku. Na pierwszy ogień szły nowo rejestrujące się organizacje - po trzech miesiącach obowiązek miał objąć pozostałe NGO-sy. Pod koniec ubiegłego roku dowiedzieliśmy się o planach przesunięcia e-Doręczeń.
Obecnie, po kolejnych przesunięciach, harmonogram wskazuje dwie ważne dla NGO-sów daty: 1 stycznia 2025 r. oraz 1 kwietnia 2025 roku.
NGO i e-Doręcznia w skrócie
- obowiązek polega na posiadaniu adresu do doręczeń elektronicznych. Adresy do doręczeń poszczególnych podmiotów - w tym NGO - zbiera publiczny rejestr: Baza adresów elektronicznych.
- obowiązek dotyczy TYLKO organizacji pozarządowych, które prowadzą działalność gospodarczą - znajdują się w rejestrze przedsiębiorców. Pozostałe NGO-sy mogą korzystać z e-Doręczeń (posiadać adres do doręczeń elektronicznych), ale nie jest to ich obowiązek.
- NGO musi wyznaczyć administratora skrzynki do e-Doręczeń. Administrator to osoba wyznaczona przez właściciela adresu, która jest uprawniona do zarządzania skrzynką do e-Doręczeń.
(poniżej pouczenie dla składających wniosek o adres do doręczeń elektronicznych)
Dwa terminy w 2025 roku
NOWE ORGANIZACJE
Organizacje pozarządowe, które zgłaszają się do REJESTRU PRZEDSIĘBIORCÓW, od 1 stycznia 2025 r., przy rejestracji będą uzyskiwać adres do doręczeń elektronicznych. System będzie działał na zasadzie "jednego okienka", podobnie jak obecnie uzyskiwanie przez nowe NGO, które rejestrują się w KRS, numeru NIP (bez konieczności oddzielnego zgłaszania się do urzędu skarbowego) oraz numeru REGON (bez konieczności oddzielnego zgłaszania się do Głównego Urzędu Statystycznego).
NGO ZAREJESTROWANE PRZED 1.01.2025
Organizacje zarejestrowane przed 1 stycznia 2025 r. będą musiały najpóźniej do 1 kwietnia 2025 roku uzyskać adres do doręczeń elektronicznych. Te NGO-sy również będą mogły skorzystać "z pośrednictwa" KRS przy wnioskowaniu o adres - jeśli będą zgłaszać do KRS jakieś zmiany. Ale będą też mogły wnioskować o utworzenie takiego adresu za pośrednictwem udostępnionych przez Ministerstwo Cyfryzacji narzędzi.
zobacz HARMONOGRAM w serwisie e-Doręczenia [KLIKNIJ]
(organizacje pozarządowe występuję na wskazanej stronie pod hasłem "podmioty niepubliczne")
Tylko organizacje z działalnością gospodarczą
Informacja ta pojawiła się już we wcześniejszych fragmentach artykułu, ale podkreślmy tu raz jeszcze.
Obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych dotyczy tylko organizacji pozarządowych z działalnością gospodarczą - czyli takich, które widnieją w rejestrze przedsiębiorców KRS.
Przypomnijmy ponadto, że rejestr przedsiębiorców jest w tej chwili rejestrem, z którym kontaktujemy się w formie elektronicznej (zob. m.in. Jak zarejestrować organizację pozarządową przez PRS?).
Pozostałe organizacje - zarówno zarejestrowane w KRS w rejestrze stowarzyszeń, fundacji (…), jak i zarejestrowane w innych rejestrach (np. stowarzyszenia zwykłe i kluby sportowe z rejestrów starostów) - mogą, ale NIE MUSZĄ korzystać z e-Doręczeń - mogą, ale NIE MUSZĄ mieć adresu do doręczeń elektronicznych.
Jak uzyskać adres do doręczeń elektronicznych
Organizacje pozarządowe, które rejestrują się w KRS w rejestrze przedsiębiorców po 1 stycznia 2025 roku - za pośrednictwem systemu KRS (PRS - Portal Rejestrów Sądowych).
Organizacje pozarządowe z działalnością gospodarczą, zarejestrowane w KRS (rejestrze przedsiębiorców) przed 1 stycznia 2025 roku, które dokonują zmiany danych w rejestrze - przy okazji zgłaszania zmiany mogą od razu wnioskować o adres do doręczeń elektronicznych za pośrednictwem systemu KRS (PRS - Portal Rejestrów Sądowych). Przypominamy, że NGO z działalnością gospodarczą zarejestrowane przed 1.01.2025 mają obowiązek uzyskać adres najpóźniej do 1 kwietnia 2025 roku.
Organizacje pozarządowe z działalnością gospodarczą, zarejestrowane w KRS (rejestrze przedsiębiorców) przed 1 stycznia 2025 roku, które nie dokonują zmiany danych w rejestrze lub nie chcą skorzystać z jego pośrednictwa przy uzyskiwaniu adresu - za pośrednictwem narzędzi udostępnionych pod adresem https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/ou709. Przypominamy, że NGO z działalnością gospodarczą zarejestrowane przed 1.01.2025 mają obowiązek uzyskać adres najpóźniej do 1 kwietnia 2025 roku.
Wybrane pytania i odpowiedzi dot. e-Dorączeń ze stron rządowych
Jak korzystać z e-Doręczeń?
Z e-Doręczeń będzie można korzystać przez:
- skrzynkę e-Doręczeń na mObywatel.gov.pl i edoreczenia.gov.pl,
- skrzynkę na Koncie Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl,
- system kancelaryjny EZD zintegrowany z e-Doręczeniami,
- aplikacje firm dostarczających usługę e-Doręczeń.
Co to jest adres do e-Doręczeń?
To adres doręczeń elektronicznych (ADE) nadawany użytkownikowi e-Doręczeń. To nie jest adres e-mail. Właściwości adresu do e-Doręczeń:
- jest indywidualny – przypisany do danego użytkownika,
- umożliwia jednoznaczną identyfikację nadawcy i adresata,
- nie może zmienić właściciela.
Każdy adres do e-Doręczeń jest wpisany do Bazy Adresów Elektronicznych (BAE).
Czy stowarzyszenia, które nie prowadzą działalności gospodarczej korzystają z e-Doręczeń?
Podmioty z rejestru stowarzyszeń mogą, ale nie muszą mieć adresu do e-Doręczeń.
Kim jest administrator skrzynki do e-Doręczeń?
To osoba wyznaczona przez właściciela adresu, która jest uprawniona do zarządzania skrzynką do e-Doręczeń.
zobacz wszystkie pytania i odpowiedzi pod adresem https://www.gov.pl/web/e-doreczenia/pytania-i-odpowiedzi
Wybrane informacje na stronach rządowych, z którymi warto się zapoznać
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23