Twoja NGO ma zarejestrowaną działalność gospodarczą? Do 1 kwietnia musisz mieć adres e-Doręczeń!
Posługiwanie się adresem do doręczeń elektronicznych to nowy obowiązek organizacji pozarządowych z działalnością gospodarczą (widniejących w KRS w rejestrze przedsiębiorców). Zostało kilka dni na realizację tego obowiązku.
Organizacje pozarządowe z działalnością gospodarczą, które rejestrowały się w KRS po 1 stycznia 2025 roku (lub zgłaszały w tym roku zmiany do KRS) mają już prawdopodobnie swoje adresy do doręczeń elektronicznych. Pozostałe - starsze, zarejestrowane w KRS przed nowym rokiem - muszą sobie jeszcze w marcu takie adresy wyrobić.
Z e-Doręczeń NIE MUSZĄ korzystać organizacje pozarządowe BEZ działalności gospodarczej (czyli większość NGO-sów, w tym stowarzyszenia zwykłe i kluby sportowe z rejestrów starostów).
e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Polega to na tym, że podmiot uzyskuje adres do doręczeń elektronicznych. Adresy te zbiera publiczny rejestr: Baza adresów elektronicznych. Wykorzystywane są one do korespondencji z urzędem czy sądem. Korzystając z e-Doręczeń otrzymujemy informację o tym, że urząd wysłał do nas korespondencję ("elektroniczne awizo"). Sami też możemy wysyłać taką korespondencję urzędowi (który ma obowiązek posiadać swój adres do doręczeń), oszczędzamy w ten sposób czas (nie musimy iść na pocztę) i środki (za nadanie listu nie zapłacimy).
WAŻNA DATA!
Organizacje pozarządowe z działalnością gospodarczą, które nie mają jeszcze adresu do doręczeń elektronicznych muszą uzyskać taki adres do 1 kwietnia 2025 roku.
Dotyczy to NGO-sów z działalnością gospodarczą, które zarejestrowane były w KRS w rejestrze przedsiębiorców przed 1 stycznia 2025 roku, a w nowym roku nie zgłaszały do KRS żadnych zmian (przy okazji których uzyskałyby również adres).
WSKAZÓWKA: Organizacje pozarządowe z działalnością gospodarczą, zarejestrowane w KRS (rejestrze przedsiębiorców) przed 1 stycznia 2025 roku uzyskują adres do doręczeń elektronicznych za pośrednictwem narzędzi udostępnionych pod adresem https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/ou709.
e-Doręczenia w pytaniach i odpowiedziach
Pozornie prosty obowiązek może w praktyce sprawić problem części organizacji pozarządowych. Warto skorzystać z podpowiedzi przygotowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji [KLIKNIJ]. Jednak e-Doręczenia nie były przygotowywane z myślą o organizacjach pozarządowych i część z wyjaśnień ministerstwa skierowanych do firm, obywateli czy podmiotów publicznych może być dla nas trudna do przetworzenia.
Dlatego też specjalnie z myślą o organizacjach pozarządowych zebraliśmy najważniejsze informacje o e-Doręczeniach w postaci pytań i odpowiedzi. Polecamy!
przeczytaj KONIECZNIE: e-Doręczenia w pytaniach i odpowiedziach
e-Doręczenia dla chętnych
Jak wskazano wyżej nie wszystkie organizacje pozarządowe muszą (mają obowiązek) korzystać z e-Doręczeń. Jednak doręczenia elektroniczne są nie tylko dla zobowiązanych, ale również dla chętnych. NGO może taki adres uzyskać i korzystać z e-Doręczeń dobrowolnie. Taka organizacja nie musi trzymać się określonych terminów (w tym terminu kwietniowego).
Pamiętajmy jednak, że jeśli już raz wyrobimy sobie adres do doręczeń elektronicznych i nasz adres znajdzie się w w publicznej bazie adresów, sądy i urzędy będą wykorzystywały tę drogę do korespondencji z naszą organizacją. W wykorzystaniu e-Doręczeń trzeba być więc konsekwentnym, żeby nie przegapić jakiegoś ważnego listu.
O zaletach korzystania z e-Doręczeń, również przez NGO, które nie ma takiego obowiązku, przekonuje Karol Świerzbin w artykule: Jakie korzyści daje organizacji pozarządowej posiadanie skrzynki e-Doręczeń?
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23