Składamy podpisy pod sprawozdaniem finansowym. To niezbędny element jego sporządzenia, które - przypomnijmy - w 2024 roku musi nastąpić do końca marca. Jak podpisujemy sprawozdanie finansowe NGO? Są na to dwa sposoby.
Podpisanie sprawozdania finansowego organizacji pozarządowej będzie kłopotliwe szczególnie przy bardzo licznym zarządzie NGO. Z myślą o takich dużych zarządach przygotowano kilka lat temu przepisy, które miały ułatwić im pracę. Część podpisów mogą zastąpić oświadczenia. Zbieramy informacje, które pomogą Wam prawidłowo i świadomie wybrać optymalny dla waszej organizacji sposób podpisywania sprawozdania finansowego.
PRZYPOMNIENIE O TERMINIE
W 2024 roku sprawozdanie finansowe sporządzamy (a więc i podpisujemy) do 31 marca 2024 roku. Termin ten dotyczy organizacji, które mają taki sam rok obrotowy jak kalendarzowy (tak jest w większości NGO-sów).
Sprawozdanie finansowe sporządzane jest w formie elektronicznej. Pod sprawozdaniem składamy elektroniczne podpisy. Mogą to być podpisy elektroniczne kwalifikowane (zwykle płatne) - można też wykorzystać bezpłatny podpis zaufany (niegdyś zwany profilem zaufanym ePUAP).
Kto podpisuje sprawozdanie
Za sporządzenie sprawozdania finansowego odpowiedzialny jest "kierownik jednostki", czyli jedno lub wieloosobowy organ zarządzający organizacją – najczęściej jest to zarząd. W praktyce, sporządzającym sprawozdanie finansowe będzie osoba odpowiedzialna za księgowość lub zewnętrzna firma, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych. Przygotowane sprawozdanie w pierwszej kolejności podpisuje właśnie osoba, która je sporządziła. Następnie pod sprawozdaniem podpisuje się "kierownik jednostki" - zarząd.
DWA SPOSOBY
sposób pierwszy - sprawozdanie finansowe podpisuje osoba sporządzająca (czyli osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych – księgowa/księgowy) oraz wszyscy członkowie zarządu
sposób drugi - sprawozdanie finansowe podpisuje osoba sporządzająca (czyli osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych – księgowa/księgowy) oraz co najmniej jedna osoba z zarządu
Pozostałe osoby wchodzące w skład zarządu składają oświadczenia, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie.
artykuł 52 ust. 2b ustawy o rachunkowości
Jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy, sprawozdanie finansowe może podpisać co najmniej jedna osoba wchodząca w skład tego organu po złożeniu przez pozostałe osoby wchodzące w skład tego organu oświadczeń, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, lub odmów złożenia takich oświadczeń. Odmowa złożenia oświadczenia jest równoznaczna z odmową podpisu sprawozdania finansowego i wymaga sporządzenia pisemnego uzasadnienia. Oświadczenie, że sprawozdanie finansowe spełnia wymagania przewidziane w ustawie, oraz odmowa złożenia takiego oświadczenia są dołączane do sprawozdania finansowego.
Jaki sposób wybrać
Sposób pierwszy - podpisy wszystkich członków zarządów pod sprawozdaniem finansowym NGO - funkcjonował od kiedy wprowadzono obowiązek elektronicznego sporządzania i podpisywania sprawozdań finansowych. Zebranie elektronicznych podpisów od wszystkich członków zarządu nadal dla wielu organizacji jest sporym kłopotem. Jednak organizacje z niewielkimi zarządami (dwu-trzy osobowymi) nie powinny rezygnować z tego sposobu. W ich przypadku zebranie wszystkich podpisów może okazać się znacznie prostsze niż właściwe zebranie i przygotowanie oświadczeń.
W przypadku większych zarządów warto ustalić czy członkowie mają odpowiednie podpisy (kwalifikowane lub zaufane), czy będą w odpowiednim czasie mogli z nich skorzystać i na ile to jest dla nich wygodne/kłopotliwe. Drugi sposób z co najmniej jednym członkiem zarządu wydaje się oczywisty przy zarządach wieloosobowych, ale sami musicie ocenić, jak to jest w waszym konkretnym przypadku. Może się okazać, że w licznych, ale dobrze czujących się w elektronicznym świecie zarządach, zebranie wszystkich podpisów będzie mniej uciążliwe niż właściwa dokumentacja całego procesu (oświadczenia).
Podpowiedzi dla wybierających sposób drugi
Prostszy sposób z co najmniej jednym członkiem zarządu, też wymaga pewnego skupienia i staranności. Poniżej opisujemy bezpieczny w naszym przekonaniu sposób postępowania z jednym podpisem i oświadczeniami.
KOLEJNOŚĆ DZIAŁAŃ
- Osoba sporządzająca przygotowuje sprawozdanie i jednocześnie (zobacz sposoby podpisywania wyżej) musi się pod nim podpisać.
- Sporządzone i podpisane przez osobę sporządzającą sprawozdanie trafia do zarządu, który może zobaczyć co w nim jest i ocenić czy w takim kształcie będzie chciał się pod nim podpisać.
- Zbieramy od tych członków zarządu, którzy nie będą podpisywać sprawozdania, oświadczenia, że sprawozdanie spełnia wymogi ustawy.
- Na końcu wybrany członek zarządu ("co najmniej jeden" - jak mówi ustawa) składa swój elektroniczny podpis pod sprawozdaniem.
OŚWIADCZENIA
Najłatwiej i najbezpieczniej będzie przygotować oświadczenia papierowe. Trzeba pamiętać, żeby miały one datę ustaloną pomiędzy datą podpisania sprawozdania przez osobę sporządzającą a datą podpisania sprawozdania przez wybranego członka. Może to być również ta sama data dla wszystkich wskazanych tu czynności (podpisu osoby sporządzającej, oświadczeń i podpisu członka). Ponieważ na oświadczeniach papierowych nie podajemy godziny podpisania, unikamy komplikacji, która mogłaby wystąpić na oświadczeniach podpisywanych elektronicznie (na takich oświadczeniach zapisuje się data podpisu co do sekundy). Oświadczenia papierowe dają nam więc nieco większą swobodę i nie trzeba tak bardzo uważać. Oczywiście podpisane oświadczenia papierowe muszą zostać następnie zapisane elektronicznie (np. zeskanowane). Będziemy je w tej formie wysyłali razem ze sprawozdaniem do KRS lub KAS.
Kolejność działań przy realizacji obowiązków sprawozdawczych
Sprawdź, co najpierw: sporządzenie, podpisanie, zatwierdzenie czy wysłanie? Jakie znaczenie ma kolejność działań przy realizowaniu obowiązków związanych ze sprawozdaniem finansowym. To ważne - nie można mieszać i dowolnie zamieniać etapów realizowania obowiązków! Zobacz film👇
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23