Wzór sprawozdania finansowego dedykowany organizacjom pozarządowym to wzór zawarty w załączniku 6 ustawy o rachunkowości. Zanim sprawozdanie podpiszemy, a wcześniej nadamy mu odpowiednią elektroniczną formę, trzeba je po prostu zrobić. W więc do dzieła!
Pamiętajmy! Organizacje pozarządowe mają coroczny obowiązek sprawozdawczy – przygotowują, podpisują, zatwierdzają i wysyłają do odpowiedniego organu sprawozdanie finansowe.
Od czego zacząć? Punktem wyjścia jest zawsze zestawienia w odpowiedni sposób liczb i informacji. Jak przygotować takie zestawienie? Pomagamy sporządzić sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej!
Obowiązki związane ze sprawozdaniem finansowym NGO rozłożone są na etapy. Pierwszym etapem jest sporządzenie i podpisanie sprawozdania finansowego. Kiedy musimy to zrobić? Odpowiedzi poniżej: podajemy termin sporządzenia sprawozdania finansowego, na którym powinniście skupić się w pierwszej kolejności, ale podajemy też pozostałe terminy - terminy realizacji kolejnych etapów.
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
Jakie są terminy sprawozdawcze w 2024 roku?
Gdy rok podatkowy organizacji to rok kalendarzowy, to:
- standardowy termin sporządzenia (i podpisania) sprawozdania finansowego - 31 marca,
- standardowy termin zatwierdzenia sprawozdania finansowego - 30 czerwca,
- standardowy termin wysłania sprawozdania finansowego - 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania (najpóźniej do 15 lipca).
Przypomnienie: Kto sporządza sprawozdanie?
Organizacje pozarządowe mają coroczny obowiązek sprawozdawczy – przygotowują, podpisują, zatwierdzają i wysyłają do odpowiedniego organu SPRAWOZDANIE FINANSOWE. Okresem, za który składamy sprawozdanie jest rok obrotowy. Najczęściej jest on taki sam, jak rok kalendarzowy.
Z obowiązku sprawozdawczego zwolnione są tylko organizacje, które w danym roku prowadziły uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Wszystkie NGO zobowiązane do sporządzenie sprawozdania muszą to robić w ściśle określonej formie elektronicznej (tzw. strukturze logicznej). Gotowe sprawozdania muszą być też elektronicznie podpisane.
Od czego zacząć? SPORZĄDZAMY sprawozdanie!
Zanim zmierzymy się z elektroniczną formą sprawozdania oraz procedurami jego podpisywania i składania trzeba sprawozdanie zrobić – policzyć i włożyć w odpowiednie miejsca we wzorze sprawozdania różne liczby oraz zebrać dodatkowe informacje.
Dla organizacji pozarządowych, które właśnie zabierają się do tej trudnej pracy, przygotowaliśmy materiał w PORADNIK.NGO.PL. To omówienie wzoru sprawozdania finansowego z załącznika 6 ustawy o rachunkowości.
Omówiony w PORADNIK.NGO.PL wzór został przystosowany do wymogów sporządzania i przekazywania sprawozdania finansowego, w określonej rozporządzeniem, strukturze logicznej, przy użyciu aplikacji e-Sprawozdanie finansowe ze strony podatki.gov.pl.
Zobacz, jakie informacje wpisujemy w poszczególne rubryki sprawozdania finansowego organizacji pozarządowych – skorzystaj z formularza, który pomoże sprawdzić czy poszczególne kwoty się zgadzają!
w PORADNIK.NGO.PL: Sprawozdanie finansowe organizacji pozarządowej. WZÓR sprawozdania dla NGO
(Pod powyższym adresem znajdziecie pliki xls ze sprawozdaniem i ich opis - opis wypełniania. Przedstawione pliki zbierają wszystkie informacje wymagane w sprawozdaniu finansowym. Układ informacji został przystosowany do wymogów sporządzania i przekazywania sprawozdania finansowego, w określonej rozporządzeniem, strukturze logicznej.)
Dla kogo wzór z załącznika 6
Wzór sprawozdania finansowego – ZAŁĄCZNIK 6 (załącznik do ustawy o rachunkowości) to wzór dedykowany organizacjom pozarządowym.
Ustawa o rachunkowości wskazuje, że wzór sprawozdania z załącznika nr 6 przeznaczony jest „dla jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, z wyjątkiem spółek kapitałowych, oraz jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 3 pkt 1 i 2 tej ustawy”.
Są to więc:
- organizacje pozarządowe czyli osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia,
- niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi,
- niedziałające w celu osiągnięcia zysku;
- tzw. organizacje kościelne czyli osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego;
- stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23