Status OPP daje prestiż i przywileje. Przede wszystkim możliwość otrzymywania 1,5 procent podatku. Co jeszcze?
Wiele stowarzyszeń i fundacji w Polsce prowadzi działania ważne dla dobra społecznego, czyli pożytku publicznego i same z siebie przestrzegają zasad przejrzystości działań. Chcąc jednak zostać organizacją pożytku publicznego (OPP), trzeba poddać się ocenie sądu, który sprawdzi i potwierdzi, że organizacja spełnia wysokie standardy. Co zyskuje się w zamian?
Korzyści z uzyskania statusu OPP
Powszechnie znanym przywilejem organizacji pożytku publicznego jest możliwość uzyskiwania 1,5 procent podatku od osób fizycznych. Jest jednak jeszcze kilka, mniej znanych korzyści.
Otrzymując status OPP, organizacje uzyskują:
- zwolnienia od opłat skarbowych i sądowych oraz podatków;
- prawo do korzystania na preferencyjnych warunkach z nieruchomości należących do Skarbu Państwa lub samorządu terytorialnego;
- prawo do nieodpłatnego informowania przez radio i telewizję publiczną o działalności pożytku publicznego;
- wyższe limity nagród w loteriach fantowych;
- możliwość korzystania ze środków Funduszu Wspierania Organizacji Pożytku Publicznego oraz
- prawo do otrzymywania 1,5 procent podatku od osób fizycznych.
Ważny termin
Każda organizacja, która będzie chciała zbierać 1,5 procent podatku za bieżący rok, musi uzyskać status OPP do 30 listopada br. Jeśli zatem organizacja chce w roku 2025 mieć prawo do 1,5 procent podatku, to o nadanie statusu organizacji pożytku publicznego powinna postarać się przed 30 listopada 2024 r.
Informacja o posiadaniu statusu OPP (lub jego braku) jest podawana publicznie w opisie na wyciągu organizacji, który każda osoba może bezpłatnie pobrać ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości.
Czy zdobycie statusu OPP jest skomplikowane?
Czy warto? Publikacja o statusie OPP
Jeśli chcesz poznać standardy działania wymagane wobec organizacji pożytku publicznego, obowiązki i korzyści, a także dowiedzieć się, jak krok po kroku uzyskać status OPP, polecamy Ci bezpłatne artykuły w serwisie poradnik.ngo.pl oraz naszą publikację PDF „Jak uzyskać statut OPP i jak go nie stracić”. Znajdziesz w niej:
- informacje o przywilejach i obowiązkach każdej OPP;
- szczegółową instrukcję, która przeprowadzi Cię krok po kroku przez rejestrację statusu;
- „Kartę autodiagnozy OPP” pomocną w sprawdzeniu, czy nasza organizacja spełnia wymogi stawiane OPP.
Dzięki zgromadzonej w jednym miejscu wiedzy i poradom na pewno łatwiej będzie podjąć najlepszą dla organizacji decyzję – ubiegać się o status OPP, czy nie.
Pobierz bezpłatnie fragment poradnika – TUTAJ
Kupując nasze webinary, kursy i publikacje, wspierasz działania statutowe Stowarzyszenia Klon/Jawor (administratora portalu ngo.pl) i portal ngo.pl. Dziękujemy!
Źródło: edu.ngo.pl