Kończy się sezon rozliczeń podatkowych. Nadal namawiamy do wskazywania w deklaracjach OPP. Korzystajcie z informacji w portalu i wybierajcie organizacje na stronie pozytek.ngo.pl. W rozliczeniu z urzędem skarbowym i prawidłowym przekazaniu 1,5% na rzecz organizacji pożytku pomogą Wam również oficjalne informacje publikowane przez Ministerstwo Finansów.
W portalu nie oferujemy informacji o charakterze instrukcji dla podatnika "jak rozliczyć się z urzędem skarbowym, zastosować ulgi, wypełnić zeznanie wspólnie z małżonkiem etc.". To nie nasze kompetencje. Przekonujemy do 1,5% dla OPP i na tym się koncentrujemy. Ale wiemy, że samo rozliczenie też jest ważne. Dlatego polecamy wybrane informacje na ten temat, bazując na oficjalnych podpowiedziach resortu finansów i służb skarbowych. Mamy nadzieję, że pomoże Wam to w rozliczeniu podatków, ale przede wszystkim spowoduje, że skutecznie i bezproblemowo przekażecie SWÓJ 1,5%!
1,5% podatku dla OPP – co zrobić, by środki trafiły do organizacji
Podatnicy rozliczający PIT mogą przekazać 1,5% swojego podatku dla wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP).
Urząd skarbowy będzie mógł przekazać środki OPP tylko wtedy, gdy podatnik zapłaci podatek należny wynikający z PIT za 2023 r. w pełnej wysokości do 30 czerwca 2024 r.
Podatnicy rozliczający PIT za 2023 rok mogą zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2023 r. w 2024 r.
Zobacz całą informację, z której pochodzą powyższe wskazówki [KLIKNIJ]
OPP w Twój e-PIT
Jeżeli dokonujesz rozliczenia rocznego, korzystając z usługi Twój e-PIT, w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu automatycznie zostanie wskazana OPP, której przekazałeś 1,5% swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajduje się nadal w Wykazie OPP, które mają prawo do otrzymania 1,5% podatku należnego). Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły wskazałeś cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie wskazany w przygotowanym dla Ciebie zeznaniu.
Oczywiście możesz zmienić dane dotyczące wybranej organizacji pożytku publicznego OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy.
Zobacz całą informację, z której pochodzą powyższe wyjaśnienia [KLIKNIJ]
Rozliczenie #PIT jeszcze przed Tobą? Pamiętaj, możesz przekazać 1,5% podatku na wybraną Organizację Pożytku Publicznego.
— Krajowa Adm. Skarbowa (@KAS_GOV_PL) April 23, 2024
Masz czas do 30 kwietnia!
ℹ https://t.co/wRIEUwxLlC pic.twitter.com/uPkWuIFDxs
1,5% dla OPP. Pytania i odpowiedzi ze strony podatki.gov.pl
Jak emeryt/rencista może przekazać 1,5% podatku, jeśli ma kwotę nadpłaty/podatku do zapłaty „0” i nie ma profilu zaufanego (PZ) lub bankowości elektronicznej? Czy może to zrobić przez e-Deklaracje lub papierowo? W jaki sposób powinien podpisać się w e-Deklaracjach?
Jeśli podatnik nie ma możliwości założenia PZ, nie korzysta z bankowości elektronicznej, ani nie dysponuje kwotą przychodów albo kwotą nadpłaty albo do zapłaty, które są niezbędne do zalogowania się, aby skorzystać z usługi Twój e-PIT, to może złożyć PIT-OP papierowo.
👉 Koniecznie zobacz WSZYSTKIE pytania i odpowiedzi dotyczące 1,5% zgromadzone w serwisie podatki.gov.pl [KLIKNIJ i zjedź na dół strony]
Pamiętaj: to Ty decydujesz, której OPP chcesz przekazać swój 1,5% podatku!
Tym razem to porada od redakcji portalu NGO.pl, a nie z Ministerstwa Finansów☺️
Polecamy skorzystanie z listy OPP na POZYTEK.NGO.PL. W serwisie znajduje się aktualna lista organizacji pożytku publicznego, na które można przekazywać 1,5% w 2024 roku. POZYTEK.NGO.PL umożliwia przeszukiwanie listy, wybieranie OPP z konkretnej miejscowości czy zajmujących się określonymi sprawami (np. pomocą społeczną, obroną demokracji, walką o prawa człowieka etc.).
Warto poświęcić czas na przemyślany wybór OPP. Tej JEDNEJ spośród ponad 9 tysięcy. Zachęcamy!
Źródło: podatki.gov.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.