Rezygnacja z członkostwa w zarządzie a podpisywanie sprawozdania finansowego
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe NGO? Członkowie zarządu - tu nie ma wątpliwości. Ale jak rezygnacja członka zarządu wpływa na obowiązek związany z podpisywaniem sprawozdań? Co w sytuacji kiedy nadal on widnieje on w KRS jako pełniący funkcję? Wyjaśniamy.
O podpisywaniu sprawozdania na początek:
PYTANIE ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
Kilka miesięcy temu złożyłam rezygnację z pełnienia funkcji w zarządzie fundacji, ale nadal widnieję w KRS jako członkini zarządu. Na początku marca powołano nową osobę do zarządu - jednak zmiany do KRS nie zostały jeszcze zgłoszone, nadal ja figuruję jako członkini zarządu, a nie nowa osoba.
Zbliża się termin na sporządzenie sprawozdań finansowych i prezes fundacji uważa, że powinnam podpisać sprawozdanie finansowe, bo widnieję w KRS, ponadto, przez większość roku sprawowałam funkcję. Nowo wybrana osoba stwierdziła, że nie podpisze sprawozdania, bo nie sprawowała funkcji członka zarządu w roku za który jest sporządzone sprawozdanie, ponadto nie figuruje w KRS.
Nie wiem, co mam zrobić. Obawiam się negatywnych konsekwencji z tytułu nieterminowego podpisania sprawozdania.
Kto podpisuje sprawozdanie finansowe
Sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, która je sporządza (czyli osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych) oraz wszyscy członkowie zarządu - czyli osoby, które pełnią funkcje członków zarządu w momencie sporządzenia sprawozdania finansowego. Można też skorzystać z takiej opcji, że tylko jeden członek zarządu podpisze sprawozdanie, a pozostali członkowie złożą stosowne oświadczenia potwierdzające że sprawozdanie spełnia wymogi ustawy o rachunkowości. Zasady dotyczące podpisywania sprawozdania i składania stosownych oświadczeń uregulowane są w art. 52 ustawy o rachunkowości.
Członkostwo w zarządzie ustaje m.in. na skutek złożenia rezygnacji. Osoba, która skutecznie złożyła rezygnację z pełnienia funkcji w zarządzie, nie jest już członkiem zarządu - nie jest już więc uprawniona do podpisywania sprawozdania finansowego.
Natomiast wybór nowej osoby do zarządu oznacza, że ta osoba już pełni funkcję - nawet bez ujawnienia jej danych w KRS. To nowo wybrana osoba jest zobowiązana do podpisania sprawozdania finansowego (lub do złożenia stosownego oświadczenia).
warto przeczytać: Rezygnacja z członkostwa w zarządzie NGO
Pełnienie funkcji a okres sprawozdawczy
Tak jak zostało wyżej napisane - sprawozdanie podpisują wszyscy członkowie zarządu (lub składają stosowane oświadczenia). Z przepisów nie wynika, aby sprawozdanie miało być podpisane przez osoby, które pełniły funkcje członków zarządu w okresie obejmującym sprawozdanie - wynika, że tylko aktualni członkowie zarządu mają to zrobić.
Byli członkowie zarządu nie pełnią funkcji, nie mają wpływu na wypełnianie aktualnych obowiązków, w tym na sporządzenie sprawozdania.
Odmowa podpisania sprawozdania
Jeśli nowy członek zarządu nie chce podpisać sprawozdania finansowego, ponieważ w okresie sprawozdawczym nie pełnił funkcji, nie ma wystarczającej wiedzy o działalności w tym okresie i nie zdążył zapoznać się z sytuacją finansową organizacji – to może odmówić podpisania sprawozdania finansowego. Jednak taka odmowa musi być odpowiednio udokumentowana, wraz ze wskazaniem powodu odmowy podpisania sprawozdania. Odmowę podpisania sprawozdania sporządza się w postaci elektronicznej (podpisując kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym) albo sporządza się w postaci papierowej oraz opatruje własnoręcznym podpisem.
Odmowa podpisania sprawozdania powinna być sporządzona w terminie przewidzianym na sporządzenie i podpisanie sprawozdania – czyli do 31 marca (jeśli rokiem obrotowym w NGO jest rok kalendarzowy). Odmowę taką należy dołączyć do wysyłanego sprawozdania finansowego (sprawozdanie wysyła się w ciągu 15 dni od podjęcia uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego).
Ryzyko nałożenia kary za niezłożenie sprawozdania i domniemanie prawdziwości wpisu do KRS
W przypadku niezłożenia sprawozdania finansowego w terminie, urząd skarbowy może nałożyć karę na zarząd organizacji. Co do zasady, kara jest nakładana (o ile w ogóle zostanie nałożona) na członków zarządu ujawnionych w KRS - ze względu na zasadę domniemania prawdziwości wpisu do KRS. Zgodnie z art. 17. ust. 1. ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym: „Domniemywa się, że dane wpisane do Rejestru są prawdziwe”.
Jednak to „domniemanie” można obalić (podważyć) i wykazać, że pomimo wpisu widniejącego w KRS, dana osoba już nie pełniła funkcji w zarządzie.
Dla wyjaśnienia: wpis do KRS informujący o osobach będących we władzach organizacji, można podważyć, gdyż ma on charakter deklaratoryjny – więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Od kiedy zarząd pełni funkcje.
Zmiana osób sprawujących funkcje we władzach NGO powinna być zgłoszona w ciągu 7 dni. Niestety czasem, z różnych względów, taka zmiana nie jest zgłoszona w terminie do KRS.
Jeśli zdarzy się, że kara za niezłożenie sprawozdania finansowego zostanie nałożona na osobę, która w momencie sporządzania i wysyłania sprawozdania nie pełniła już funkcji w zarządzie (z powodu rezygnacji), ale nadal widniała w KRS, to taka osoba może od kary się odwołać (obalić domniemanie prawdziwości wpisu w KRS), wykazując że nie pełniła już funkcji członka zarządu i przedstawiając dowód na złożenie rezygnacji.
Podsumowując
Sprawozdanie finansowe podpisują wszyscy członkowie zarządu pełniący funkcje w momencie sporządzenia sprawozdania finansowego.
Osoba, która przed sporządzeniem sprawozdania finansowego skutecznie złożyła rezygnację z pełnienia funkcji w zarządzie, nie podpisuje sprawozdania (bo nie pełni funkcji członka zarządu).
Nowo wybrany członek zarządu podpisuje sprawozdanie (lub składa stosowne oświadczenie), nawet jeśli nie jest ujawniony w KRS i nie pełnił funkcji w okresie sprawozdawczym.
Źródło: inf. własna poradnik.ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23