Dobrze wykonana praca przy Komitetach Monitorujących. Szóste posiedzenie RDPP VII kadencji
Podczas listopadowego posiedzenia RDPP członkowie Rady oceniali działania dotyczące wyborów przedstawicieli organizacji pozarządowych do Komitetów Monitorujących. Spotkanie zdominowały pochwały, ale też niepokój o przebieg procesu na poziomie regionów.
Szóste posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego VII kadencji odbyło się 29 listopada 2022 r. w Warszawie. Członkowie RDPP spotkali się w trybie stacjonarnym w Kancelarii Premiera, ale w posiedzeniu można też było uczestniczyć zdalnie.
Co się dzieje w programach NIW-u
Tematy związane z realizacją poszczególnych programów Narodowego Instytutu Wolności coraz częściej pojawiają się w agendzie posiedzeń plenarnych RDPP. Zwykle jest to omówienie działań w ramach danych programów, często również dyskusje dot. sprawozdań z programów, do których sporządzania zobligowany jest Instytut.
Tym razem omawianym programem był Fundusz Młodzieżowy - nowy program NIW-u. Mówił o nim Piotr Mazurek, Pełnomocnik Rządu do spraw polityki młodzieżowej. Jest to działanie, w ramach którego, zdaniem Ministra, "po raz pierwszy w historii" wspierane są samorządy uczniowskie. Piotr Mazurek poinformował o 342 złożonych ofertach – 128 uzyskało dofinansowanie. W ramach Funduszu Młodzieżowego odbywa się również regranting (12 ofert). To pierwsza edycja programu i ma ona m.in. za zadanie sprawdzić jakie jest zainteresowanie tego typu wsparciem.
Komitety Monitarujące Fundusze Europejskie
Dominującym na posiedzeniu tematem były Komitety Monitorujące. Rada organizuje wybory przedstawicieli organizacji pozarządowych do komitetów na poziomie krajowym (do większości programów), wcześniej stworzyła procedurę wyboru, przygotowała również taką procedurę do wyborów na poziomie regionów.
zob. zestaw informacji: Wybory do Komitetów Monitorujących Fundusze Europejskie 2021-2027
Praca przy komitetach była głównym zajęciem Rady na jesieni 2022 r. Na przełomie listopada i grudnia większość działań związanych z wyborami do komitetów (na poziomie krajowym) była już zrealizowana. Członkowie Rady dziękowali osobom zaangażowanym we wskazane tu działania, sobie nawzajem, przewodniczącym poszczególnych zespołów i ciał oraz pracownikom departamentu. Wyrażano zadowolenie z dobrze wykonywanej pracy i z powodzenia całego przedsięwzięcia, które odbywało się w bardzo trudnych warunkach. Mówiono o pracy po godzinach, zaangażowaniu społecznym i "drugich etatach" (nieopłacanych), niezbędnych do wykonania zadania.
Podczas podziękowań wyróżniono m.in. Patryka Czecha, Przewodniczącego Komisji Wyborczej, Jarosława Nyka, Przewodniczącego Komisji Odwoławczej i Macieja Kunysza, który był jednym z najbardziej aktywnych członków RDPP w całym procesie. Kunysz wyróżnił z kolei zaangażowanych w pomoc stronie pozarządowej pracowników Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego, sugerując, że ich wkład powinien zostać odpowiednio wynagrodzony.
Rada martwi się teraz o przebieg analogicznych działań na poziomie regionalnym. Przygotowane przez RDPP dokumenty (Regulamin, Dobre Praktyki) mają ujednolicić procesy w regionach, jednak jak będzie, tego członkowie Rady nie są pewni. Postulowano w związku z tym nawiązanie lub utrzymanie kontaktów z poszczególnymi województwami, intensywną komunikację i monitoring całego procesu regionalnego.
zobacz najważniejsze uchwały RDPP dotyczące Komitetów Monitorujących
Udział w posiedzeniu Agnieszki Ścigaj
W listopadowym posiedzeniu wzięła udział Agnieszka Ścigaj, będąca w rządzie ministrem odpowiedzialnym za integrację społeczną (stanowisko to zostało utworzone m.in. z powodu napływu migrantów z Ukrainy). Postulat kontaktu z Radą Agnieszki Ścigaj pojawił się już na poprzednich posiedzeniach, kiedy to powołano ją na stanowisko.
Minister Ścigaj opowiadała o swoim działaniach, m.in. o powstającej strategii integracji społecznej (program "Wzajemnie Potrzebni"). Program ma wystartować 1 stycznia nowego roku - w pierwszej fazie jako pilotaż.
Działania, które opisywała Agnieszka Ścigaj, maja być realizowane przez samorząd we współpracy z organizacjami pozarządowymi. Nowa Minister opowiadał również o będącej na finiszu prac Sejmowych kolejnej nowelizacji tzw. specustawy ukraińskiej.
Prace zespołów - relacje nieobligaroryjne
Podczas posiedzenia zaproponowano nową konwencję relacjonowania postępów prac zespołów problemowych Rady. Do tej pory sprawozdania zespołów były elementem obowiązkowym posiedzenia plenarnego. Od teraz mają się sprawozdawać tylko te zespoły, które mają aktualnie coś istotnego do powiedzenia i w których rzeczywiście coś się wydarzyło. Zespoły przygotowują na posiedzenie plenarne uchwały i to one są zwykle tematem omawianym w części dotyczącej zespołów.
Na listopadowe posiedzenie wrócił też (nie po raz pierwszy) temat rozliczenia delegacji. Nie wszyscy członkowie uzyskują zwrot poniesionych kosztów, związanych z przybyciem na posiedzenie, w przewidzianych terminach (sytuacje takie miały również miejsce w poprzednich kadencjach).
Strona pozarządowa z tym samym współprzewodniczącym
Standardowo, przed samym posiedzeniem, odbyło się spotkanie przedstawicieli strony pozarządowej. Miały się na nim odbyć wybory nowego współprzewodniczącego RDPP (o rezygnacji poprzedniego współprzewodniczącego, Łukasza Samborskiego, dowiedzieliśmy się w przededniu wrześniowego posiedzenia).
Wybory się jednak nie odbyły, ponieważ nie było kandydata, który mógłby konkurować z tymczasowym współprzewodniczącym. Współprzewodniczącym reprezentującym stronę pozarządową pozostał więc, wybrany na poprzednim posiedzeniu (wtedy na okres dwóch miesięcy), Szymon Dziubicki, który wcześniej był dyrektorem Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM, a teraz (od 10 sierpnia 2022 r.) zasiada w Radzie z rekomendacji KIPR.
Źródło: inf. własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.