„Spółdzielnie budują lepszy świat” – to hasło Międzynarodowego Roku Spółdzielczości. Spółdzielnie to część sektora społecznego: jeden z wielu sposobów formalizacji aktywności obywatelskiej, społecznej i ekonomicznej. W Roku Spółdzielczości chcemy przybliżyć spółdzielczość społecznikom i wszystkim zainteresowanym. Spółdzielczość na to zasługuje, a nie zawsze jej znaczenie dostrzegamy i doceniamy.
Jak działają spółdzielnie, jakie mamy tradycje ruchu spółdzielczego, jak dziś wygląda spółdzielczość, jak może wyglądać za kilka lat? Obejrzyj i posłuchaj👇
Spółdzielczość, jej historię, ideę, formy i współczesne problemy przybliżali:
Cezary Miżejewski – polityk społeczny z wykształcenia, socjalista z ducha i spółdzielca socjalny z racji swojej pasji. Kieruje Ogólnopolskim Związkiem Rewizyjnym Spółdzielni Socjalnych.
Jan Oleszczuk-Zygmuntowski – ekonomista i przedsiębiorca społeczny zainteresowany złożonymi systemami, ekonomią polityczną technologii oraz gospodarką cyfrową. Współprzewodniczący Polskiej Sieci Ekonomii i dyrektor programowy CoopTech Hub, pierwszego w Polsce centrum technologii spółdzielczych.
PRZEJDŹ DO WYBRANEJ CZĘŚCI SPOTKANIA
00:00:00 | Wprowadzenie, cel rozmowy, przedstawienie gości i tematu
00:05:06 | Święto spółdzielczości
00:06:14 | Co to jest spółdzielczość? Definicje, filozofia, cechy
00:10:04 | Różnice w postrzeganiu spółdzielczości na świecie
00:17:22 | Historia spółdzielczości w Polsce – początki i rozwój w XIX wieku i do II Wojny Światowej
00:24:01 | Spółdzielczość w PRL
00:36:14 | Po 1989 roku. Spółdzielnie socjalne
00:39:22 | Społeczna wartość spółdzielni – kapitał społeczny i zaufanie
00:42:02 | Spółdzielnie a nowe technologie
00:45:24 | Nieoczywiste branże spółdzielcze, przykłady ze świata
Z nagrania dowiesz się:
- że nie mamy się czego wstydzić, bo Polska była pionierem ruchu spółdzielczego w regionie, Europie i na świecie
- że spółdzielczość jest powszechna:jak DZIŚ spółdzielczość funkcjonuje w różnych krajach i w zaskakujących branżach
- jak spółdzielczość sprawdza się w konfrontacji z wyzwaniami PRZYSZŁOŚCI – lepiej niż inne formy organizacji odpowiada na nieoczekiwane wyzwania, których jeszcze nie znamy
- jak działają spółdzielnie socjalne - najprężniej rozwijająca się forma spółdzielczości w Polsce.
Spotkanie organizowane było wspólnie przez portal ngo.pl oraz Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych w ramach projektu SAMO-ES.
O projekcie
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” realizowany jest w partnerstwie, które tworzą Ogólnopolski Związek Rewizyjny Spółdzielni Socjalnych (lider), Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Społecznej „Być Razem” z Cieszyna, Stowarzyszenie na rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie Klon/Jawor.
ℹ️ Odwiedź nas: www.samo-es.pl
Projekt „SAMO-ES. Samoorganizacja przedsiębiorstw społecznych jako odpowiedź na wyzwania społeczne” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027.
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.