Czy organizacje społeczne powinny być odpowiedzialne za uczenie postaw patriotycznych?
IBRiS zadał Polkom i Polakom pytanie, kto w ich opinii powinien być głównie odpowiedzialny za uczenie postaw patriotycznych. Ilu badanych wskazało na organizacje społeczne i ruchy obywatelskie?
Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS zapytał Polki i Polaków (1-2 kwietnia, próba – 1100), które z określeń najtrafniej opisują, kim jest dziś polski patriota. Zdaniem 33,6 procent badanych to osoba gotowa do poświęcenia swojego zdrowia lub życia dla ojczyzny. Taka sama grupa respondentów i respondentek uważa, że to ktoś, kto płaci w kraju podatki.
Trudno o lepszą ilustrację dla książki „Turbopatriotyzm” (Czarne 2019): jej autor – dr hab. Marcin Napiórkowski, semiotyk kultury, śledząc debatę, której początek dało odsłonięcie przez prezydenta Bronisława Komorowskiego 2 maja 2013 roku czekoladowego orła, opisał dwa wyraźnie widoczne w badaniu modele rozumienia i wyrażania miłości do ojczyny, a więc turbopatriotyczny i softaptriotyczny.
IBRiS zadał również Polakom pytanie, kto w ich opinii powinien być głównie odpowiedzialny za uczenie postaw patriotycznych. Opcję „Nikt. W obecnym świecie są to niepotrzebne wartości” wybrało 0,4 procent badanych. Z pewną ostrożnością, możemy więc postawić tezę o tym, że zapanował konsensus w sporze o to, czy patriotyzm w ogóle ma znaczenie.
Zdaniem 84,4 procent respondentów odpowiedzialna za uczenie patriotyzmu jest rodzina, a według 67,6 procent szkoła. . Ilu badanych wskazało na organizacje społeczne i ruchy obywatelskie?
Patriotyzm i III sektor idą w parze, by wspomnieć chociażby o historycznych początkach organizacji społecznych w Polsce. Dziś 3200 NGO, które znalazły w prowadzonym przez portal spisie, działa w obszarze opisanym jako ochrona zabytków, dziedzictwo i tradycja narodowa. Z badań Stowarzyszenia Klon/Jawor wynika, że w 2021 roku 13 procent organizacji wymieniało wśród swoich zadań podtrzymywanie tożsamości narodowej, z czego 3 procent deklarowało, że to główny cel ich działalności.
Na ruchy obywatelskie i organizacje społeczne w badaniu IBRiS wskazało 10,6 procent badanych, a na harcerstwo 8,5 procent.
Tylko czy aż? Po rodzinie i szkole był to trzeci wybór respondentów. Wejdźmy jeszcze w szczegóły.
Przekonanie, że to głównie organizacje społeczne i ruchy obywatelskie powinny być odpowiedzialne za uczenie postaw patriotycznych wyraża 12 procent wyborców Koalicji Obywatelskiej i 31 procent badanych, którzy w ostatnich wyborach parlamentarnych oddali głos na Lewicę Razem. Nie podzielił go żaden z wyborców PiS biorących udział w badaniu. Na III sektor wskazało 6 procent respondentów głosujących na PSL i Kukiz’15 oraz 7 procent wyborców Konfederacji.
W największym stopniu to lewicowy elektorat widzi w III sektorze potencjał uczenia postaw patriotycznych – tezę tę potwierdza fakt, że na organizacje społeczne i ruchy obywatelskie wskazało 38 procent badanych, którzy w I turze wyborów prezydenckich w 2020 roku oddali głos na Roberta Biedronia (dla porównania: Andrzej Duda – 0 procent, Rafał Trzaskowski – 16 procent, Władysław Kosiniak-Kamysz – 18 procent, Szymon Hołownia – 6 procent, Krzysztof Bosak – 10 procent).
Źródło: informacja własna ngo.pl
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.